Архив

Презентации

Тук представям презентации, изготвени от мен. Ако ви допаднат, може да ги ползвате в работата си. Интерактивните презентации дават на децата възможност да контролират какво да се случи като кликат сами с мишката. За да работят коректно, първо ги свалете на своя компютър. При работа с тях използвайте само мишката (без бутоните на клавиатурата). В противен случай презентациите, които не са във видео формат, губят своята интерактивност.

През 2021 г. събрах част от изготвените от мен презентации и ги конвертирах в HTML, след което ги публикувах на адрес: http://igrizamalkite.free.bg/

Приказни герои търсят своята приказка
Това е мултимедийна презентация за разпознаване на приказки по техните герои и изразяване на отношение към постъпките на героите. Изготвена във видео формат. Децата имат възможност да отговарят на различни въпроси. Веднага след като чуете въпроса, поставете видеото на пауза, за да им дадете време да отговорят. Тази презентация е подходяща за седмицата на четенето.

Лисанка
В помощ на екологичното възпитание на децата. Сезоните и тяхната последователност. С какво се хранят животните, какви проспособления имат за оцеляване през зимата. Изготвена е във видео формат. Децата имат възможност да отговарят на различни въпроси. Веднага след като чуете въпроса, поставете видеото на пауза, за да им дадете време да отговорят.

Баба Марта
За традициите и ритуалите свързани с Баба Марта. Презентацията е изготвена във видео формат. Включен е звук – децата разказват за Баба Марта.

Сезони
Интерактивна презентация за годишните сезони и промените в природата, свързани със смяната на сезоните. Озвучаването е осъществено от децата в групата.

Страната на приказките – Да спасим Елза
Това е презентация по математика. За ориентиране в посоките наляво – надясно. За сравняване по дължина и височина и за подреждане на сериационна редица по тези признаци.
Управлява се единствено с мишката, за да работи коректно. Изисква включен звук на устройството ви. Клика се навсякъде, където мишката става на ръчичка или където сте изчакали достатъчно време, но нищо не се е случило – не се е появил звук или анимация. Преди да влезете в замък, чуйте насоките на говорещата гора. След това влезте с кликане върху стрелките. За изход от замъка и връщане в говорещата гора се клика върху синьото квадратче. За продължаване напред – върху лилавото квадратче.

На много места върху различни части от картинките се появява ръчичка. Преди да кликнете върху ръчичка, се уверете, че предишният звук е приключил. Иначе ще се натрупат няколко звука един върху друг и няма да се чуват добре. Те са важна част от ситуацията.

Разучете добре презентацията, преди да я предложите на децата. Подгответе и картинките, които те ще намерят в замъците. След това ще ги сравняват и подреждат. Направете си път (с въженца, столчета или друго), който се разклонява наляво и надясно, нека децата минават по него. На кръстопътя поставете дървета, за да могат децата да спират там и да изслушват инструкциите на говорещата гора.

Когато детето реши в кой замък иска да отиде и стигне до мястото, което сте определили за замък (замъците може да са просто столчета), кликнете на стрелка, за да влезете в замъка. В случай, че детето обърка посоките, влезте в замъка, до който детето е стигнало. А не в този, който е избрало.  Ако детето се озове на грешно място, попитайте го какво се е объркало, защо не е пристигнало там, където е пожелало.

Звук К в началото на думата
Интерактивна презентация с над 70 думи за звуков анализ.  С акцент върху комбинациите на съгласен с гласен звук за пропедевтика на умението за четене и писане. Всяка дума е асоциирана с голямо изображение. Децата чуват думата и виждат нейното значение, за да могат тези, чийто майчин език не е български да обогатят речника си и да участват активно в звуковия анализ на думите. Заложени са интегративни връзки с Околен свят.

Колко са
Интерактивна презентация с числата до 6.  За осмисляне на взаимоотношението между количество, число, числова карта и цифра, осмисляне значението на числото нула. Затвърждаване на уменията за броене и сравняване, събиране и изваждане до 6, пропедевтика на умножение. Презентацията е организирана върху кратък сюжетен разказ. С акцент върху възпитаване на любов към природата и животните с разбиране на техния начин на живот. Заложени са интегративни връзки с Математика ядро Времеви отношения, Околен свят, Музика, Български език и литература.

Многоъгълници
Интерактивна презентация за развитие на умения за разпознаване на триъгълник, четириъгълник, квадрат, правоъгълник, петоъгълник и шестоъгълник въз основа на знанията за техните характеристики. С акцент върху възпитаването на любов към животните и развиване на емпатия. Заложени са интегративни връзки с ядро Пространствени отношения, Изобразително изкуство, Български език и литература.

Тримата приятели
Интерактивна презентация за изграждане на представа за три равнинни фигури – кръг, квадрат, триъгълник, и техните свойства. С акцент върху ценността на приятелството.  И изграждане на умения за общуване и сприятеляване с нови хора. Заложени интегративни връзки с Български език и литература и Околен свят.

Приключение в света на музикалните инструменти
Интерактивна презентация за запознаване чрез игра с външния вид и звученето в солово изпълнение на 14 вида музикални инструменти. И за придобиване на умения за тяхното разпознаване по външен вид и звучене. С акцент върху развитието на въображението и възпитаване в любов към музиката. Заложени интегративни връзки с Български език и литература – децата създават текст описание на картините, нарисувани от музиката.

Сезон Велики
Интерактивна презентация по Околен свят за диви и домашни животни, месоядни, растителноядни и всеядни животни и тяхното местообитание, за сезоните. Интегративни връзки с Български език и литература, Математика.

Тайните на думите – първа част
Интерактивна презентация за определяне първия звук на думата. Децата виждат изображение и чуват думата. Определят наличие или отсъствие на съответствие между първия звук на думата и изписана буква. Организирана в четири групи според първия звук на думата. Представени са звуковете – Л, Р, М, Н; П, Б, К, Г; Т, Д, С, З и Ф, В, Ж, Ч. Презентацията съдържа над 180 думи за анализ. Представени са и думи, които илюстрират смислоразличителната функция на звуковете. Акцентира се върху взаимовръзката на понятията буква и звук. Интегративни връзки с Околен свят.

Цветя и билки
Презентацията предлага ярки големи изображения на някои цветя и билки. Дава се и кратка информация за лечебните свойства на билките.

Виж още...

Области на професионален интерес

Моите области на професионален интерес, са тясно свързани с упражняването на професията ми, с творчески изяви и умения за прилагане на ИКТ в учебния процес.

1 Педагогика

Моите професионални области на интерес в педагогиката са насочени към методиката на преподаване и възпитаване.

Освен традиционните принципи методи, средства и похвати на работа ме интересуват и други ефективни иновативни педагогически подходи.

Считам методът „Монтесори“ за интересен, полезен и приложим в условията на детската градина. Но повече като допълващ другите методи на работа.

Ценя програмата за активно учене High/Scope. Тя развива у детето умение самостоятелно да намира решение на проблеми, да вярва в своите сили, да разчита на мисълта и креативността си. Разглежда ученето като творчество, откривателство и експериментиране извършвани от самото дете, а не от възрастните наоколо.

Проявявам интерес към метода на сугестопедия, който ми допада със своята непринуденост по време на учене и ефективност.

Интересува ме и програмата „Философия за деца“.

Смятам, че информационните технологии са силен и надежден съюзник при обучението и възпитанието на децата.

Според мен най-добре помагам на децата като ги оставя сами да се справят с проблема, над който работят. Може да ги насочвам, но не и да предлагам готово решение. Предпочитам да окача с гордост на таблото за рисунки разкривено изображение или предмет, изработени от детето. Всичко изработено наистина от децата е по-ценни от правилните форми, изработени от ръката на възрастен.

Детето трябва да изпита радост от своя личен успех, а не да получи представа, че не може да се справи и затова трябва да търси подкрепа от по-добрите около него. Ролята на педагога е да премерва степента на трудност така, че тя да е преодолима за детето, но да изисква неговите усилия, постоянство и мисъл.

2 Литература

Обичам да чета художествена литература. Пиша авторски стихотворения и кратки текстове в проза. В продължение на няколко години членувах в литературен клуб „Йордан Кръчмаров“при читалище „Паисий Хилендарски“ гр. Балчик. Част от стихотворенията ми са публикувани в сборници с поезия и в периодичния печат.

Участвах в национален конкурс за есе на тема „На/за какво служи интелектуалецът“, на който жури в състав Вера Мутафчиева, Антоанета Войникова, Антон Дончев, Йордан Радичков, Марин Бодаков, Петър Първанов и Цочо Бояджиев. Журито определи сред 97 участници 17 наградени  творби с отпечатване в сборник. Моето есе е сред 17те наградени.

3 Приложни изкуства

Влече ме изработването на различни арт и крафт проекти за мое удоволствие. И за да предложа част от тях на децата като идеи за изработка от тях.

4 ИКТ

Много добре познавам Word и PowerPoint и ги използвам в ежедневието си. Excel използвам и познавам добре. Имам елементарни познания  за HTML. Обработвам векторни и растерни изображения, интересувам се от графичен дизайн, аудио и видео обработка, монтаж. Имам основни познания и работя с някои приложения на Adobe: Photoshop, InDesign, Illustrator, Premier Pro. Работя с различни приложения за дистанционно онлайн обучение – Google classroom, Learning app, EdPuzzle, Scratch и други. Използвам интерактивна дъска с интерактивни презентации, създадени от мен и с електронните книжки, предоставени от издателствата. Създавам и публикувам кратки онлайн ръководстваи видео уроци, с които да обогатя познанията на своите колеги.

 

Виж още...

Моите педагогически свитъци

Моите педагогически свитъци са статиите по някои професионални теми, които съм подготвяла за вътрешни квалификации. При подготвянето на тези статии съм се запознала с други автори, които пишат по същите теми, и съм изложила своята позиция по засегнатите теми.

Приказкотерапия на децата в предучилищна възраст

Екопедагогика

Формиране на социални умения у децата

Технология за структуриране на ситуация по Конструиране и технологии

Агресия при децата и управление на гнева

Основи на гражданското образование в предучилищна възраст

Детските взаимоотношения в група с деца от различен етнос

Компютърните игри в предучилищна възраст

Диалогичното възпитание – обучение в разумност и демокрация

Защо спортът е толкова полезен

Двигателната активност на детето

Виж още...

Продължаваща квалификация

Продължаваща квалификация за мен означава учене през целия живот, а това е необходимост за всеки човек. Учим се от своя опит и своите грешки, учим се от своите успехи. За учителя е особено важно да бъде в крак с новостите в педагогическата наука. Да е информиран за добри практики на свои колеги, да е запознат с нови теоретични постановки в педагогиката. Затова се отнасям с особено внимание към всяка възможност да повиша своята професионална квалификация. Отделям много време за своето самоообучение като ползвам различни източници на информация. Внимателно наблюдавам реакциите на децата по време на педагогическото взаимодействие с тях и така те ме научават как да стана по-добър учител. Участвам активно във вътрешни квалификационни курсове, посещавам квалификационни курсове организирани от образователни институции, участвам в конференции на педагогическа тематика.

Всяка година се включвам в организираните вътрешни квалификационни курсове при ДГ „Знаме на мира“.

Научавам много и от децата, с които работя, като се вглеждам и вслушвам в техните реакции на моето поведение. Тяхната обратна връзка е отличен учител за мен.

Виж още...

Моята философия на преподаване

Моята  философия на преподаване е подчинена на следното:

Мото, което следвам като основен закон в своята работа

Не „Виж на какво мога да те науча!“, а „Виж какво можеш да научиш сам!“.

Какво правя

Детето трябва да се чувства като водещо в научаването, а не като следващо един могъщ и всезнаещ възрастен. Това изисква много повече предварителна подготовка от учителя, но усилието си струва, защото по този начин детето придобива самоувереност, става инициативно и търсещо. При среща с проблем, то търси и намира начини да се справи с проблема само, а не очаква от възрастните, те да предложат решението наготово.

Ползи за детето

Така детето се развива като самостоятелна личност със свой собствен опит и умения. Когато то успее да се справи с даден проблем само, усеща удовлетворение и чувство на гордост със себе си. Това емоционално състояние го подтиква да прави все повече и все по-задълбочени проучвания и лични открития, основани на неговия личен опит. Така се развива способността за аналитично и критично мислене.

Любовта

Много е важно учителят да изпитва любов към детето. Да е загрижен за него и да проявява внимание към неговите нужди и емоционални състояния. Важно е детето да усеща тази любов. Да се доверява на своя учител и да изпитва удоволствие от общуването с него.

Играта

Играта е водеща дейност за децата в предучилищна възраст. Играта е най-мощното средство, чрез което учителят може да въздейства на децата в процеса на тяхното обучение и възпитание. Затова децата в детската градина трябва да играят. Игрите не бива да са самоцелни, а да имат смисъл и да решават конкретни педагогически задачи. Възрастният трябва да е способен да се включва в детската игра като равноправен участник в нея.

Учене, базирано на действие и личен опит

Децата в предучилищна възраст могат най-добре да опознаят и разберат даден предмет или явление чрез действия с този предмет. Тяхното мислене все още е главно предметно-действено. Те ще натрупват повече знания и умения, чрез своите действия с различни предмети. Усвоените знания чрез конкретен личен опит с изучавания предмет са най-достъпни, най-интересни и най-трайни точно поради тази особеност на детското мислене.

Виж още...

Професионален профил

Познавам добре научните основи на професията детски учител. Прилагам своите знания на практика в работата с децата. Справям се добре с обичайните задачи на обучението в детската градина. Проявявам интерес към иновационните методи и средства на обучение. Обичам да предизвиквам децата и себе си. Решавам нестандартно възникналите проблеми и затруднения в обучението, възпитанието и социализацията на децата. Проявявам креативност в работата си. Насърчавам и предизвиквам детската креативност, творчество и фантазия.

Виж още...

Моите етични принципи

Моите етични принципи, от които се ръководя в упражняването на професията си, съответстват, както на моето лично вътрешно убеждение, така и на нормативните документи, в които е засегната етиката за работа с деца. Убедена съм, че всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност. Зачитам достойнството на детето и ценя свободата му, стига с поведението си детето да не застрашава своята безопасност или тази на околните. Разбирам свободата като личен избор, който не бива да нарушава морални, социални и законови норми.

Зачитам семейството с неговите култура, обичаи, език и убеждения. Уважавам ценностите на семейството. Информирам родителите за всичко, свързано с  детето им – развитие, трудности, успехи.

Виж още...

Моето лично професионално развитие

Моето личното професионално развитие включва защита на професинално-квалификационни степени, участие в курсове за повишаване на квалификацията, публикации и др.

1. Защитени професионално-квалификационни степени

През 2012 г. придобих V професионално-квалификационна степен в ДИКПО Варна.
През 2018 г. придобих IV професионално-квалификационна степен в ДИКПО Варна.
През 2020 г. придобих III професионално-квалификационна степен в Технически университет Варна
През 2021 г. придобих II професионално-квалификационна степен в Технически университет Варна
През 2022 г. придобих I професионално-квалификационна степен в Технически университет Варна

2. Научно-методическа дейност

През юни 2017 г. участвах в международна научно-практическа конференция „Личност, семейство и общество: въпроси на педагогиката, психологията, политологията и социологията“ с доклад на тема: „Някои активни методи за обучение, социализация и възпитание“.

През април 2019 г. участвах с доклад  на тема „С математиката всеки ден“ в национална конференция „Педагогика на обучението по математика и информатика“  в град Велико Търново.

3. Участие във форми за повишаване на квалификацията

2017-2018 г.

През юни 2017 г. участвах в тематичен курс „Агресията на децата от предучилищна и училищна възраст“ (16 академични часа), за което ми е присъден 1 квалификационен кредит.

През март 2018 г. участвах в квалификационен курс „ИКТ в образователния процес. Инструменти за създаване на интерактивни образователни ресурси“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През май 2018 г. участвах в тематичен курс  „Забавни математически експерименти и игри “ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През май 2018 г. участвах в курс „Методика на обучение на децата и учениците по безопасност на движението по пътищата“ (32 академични часа) – 2 квалификационни кредита.

През юли 2018 г. участвах в тематичен курс „Игровото взаимодействие в предучилищната възраст – средство за възпитание, обучение и социализация“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През декември 2018 г. участвах в квалификационен курс „Супервизия при работещи с деца и юноши“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През декември 2018 г. участвах в обучение на тема „Методи и подходи при работа с хиперактивни деца с нарушена концентрация на внимание“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

2019-2021 г.

През април 2019 г. участвах в квалификационен семинар „Създаване на среда за творчество и изследователска дейност чрез решаването на задачи“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През май 2019 г. участвах в обучителен курс „Най-новите информационни технологии в процеса на обучение“ (16 академични часа) – 1 квалификационен кредит.

През юни 2020 г. участвах в квалификационен курс на тема „Диагностичното изследване в училище/детската градина“ (32 академични часа) – 2 квалификационни кредита.

През периода 16.02.2019 г. – 21.03.2020 г. завърших професионално-педагогическа специализация на тема „Ефективни образователни модели в детската градина“ с хорариум 200 академични часа и изучавани дисциплини: Методика на емпиричните педагогически изследвания, Иновации в педагогическото общуване, Ефективни подходи за взаимодействие с родители и Съвременни информационни технологии като дидактическо средство.

През юни-юли 2021 г. участвах в обучение с продължителност 32 академични часа на тема „Създаване на интерактивна образователна среда в детската градина“, за което са ми присъдени 2 квалификационни кредита.

 

2022-2023 г.

През февруари 2022 г. участвах в обучение с продължителност 48 академични часа на тема „Иновационното изследване в училище/в детската градина“, за което са ми присъдени 3 квалификационни кредита.

През октомври 2022 г. участвах в обучение с продължителност 16 академични часа на тема „Интерактивни методи във възпитанието и обучението по безопасност на движението по пътицата“, за което ми е присъден 1 кредит.

През юни 2023 г. участвах в обучение с продължителност 48 академични часа на тема „Съвременни подходи в преподаването – фасилитиране, менторинг, модерация, медиация, коучинг“, за което имам присъдени 3 квалификационни кредита.

2024 г.

През януари 2024 г. участвах в обучение с продължителност 16 академични часа на тема „Водещи образователни приоритети в дейностите по изобразително изкуство за деца в предучилищна възраст, за което ми е присъден 1 квалификационен кредит.

През януари 2024 г. участвах в обучение с продължителност 16 академични часа на тема „STREAM в предучилищното образование – предизвикателства и практически насоки“, за което ми е присъден 1 квалификационен кредит.

През март 2024 г. участвах в обучение с продължителност 16 академични часа на тема „Най-новите информационни технологии в процеса на обучение“, за което ми е присъден 1 квалификационен кредит.

В областта на ИКТ:

През юни 2019 г. завърших с успех 6,00 обучение на тема „Teachers of the future“, където обогатих своите знания за Technologies in the school education, Communications with the new school students, Emotional inteligence, Gamification in the school education, Video tutorials, lessons and streeming, Interactive lesson with edpuzzle, LMS systems.

Завърших обучение на тема Design Fundamentals  през септември 2019 г. с успех 5.60.

Завърших обучение на тема Graphic Design with Photoshop през октомври 2019 г. с успех 5.04.

Завърших обучение на тема Graphic Design with Illustrator през ноември 2019 г. с успех 4,68.

Завърших обучение на тема Graphic Design with InDesign през януари 2020 г. с успех 5.70.

Завърших обучение на тема UX Web Design през февруари 2020 г. с успех 5.60.

Завърших обучение на тема UI & Web Design през март 2020 с успех 5.70.

За да защитя своите лични данни, копия от документите, доказващи повишаването на квалификацията ми, съхранявам на работното си място.

 

4. Публикации в специализирани издания

Статия „Някои активни методи за обучение, социализация и възпитание“, публикувана в сборник  PERSONALITY, FAMILY AND SOCIETY: ISSUE OF PEDAGOGY, PSYCHOLOGY, POLITOLOGY AND SOCIOLOGY издаден от Shumen, Bulgaria – Kherson, Ukraine през 2017

Доклад „С математиката всеки ден в детската градина“  в съавторство със Светлана Лазарова, публикуван в сборник „Доклади от национална конференция: Педагогика на обучението по математика и информатика гр. В. Търново 2019“, издаден от ИОП „Архимед и Диоген“ – присъден 1 квалификационен кредит.

Статия Интерактивните презентации игри в детската градина  в списание „Детска градина“, брой 3 за 2022 г.

5. Награди

През май 2019 г. бях избрана за учител на годината и получих награда от община Балчик за всеотдайна учебно-възпитателна дейност през 2018-2019 година.

През февруари 2023 г. участвах в конкурс за учебни ресурси по проекта „Следващо поколение научни стандарти чрез STEAM“ и се класирах сред финалистите, за което получих награда.

През май 2023 г. бях избрана от колектива за учител на годината и получих награда от община Балчик за всеотдайна учебно-възпитателна дейност през 2022-2023 година.

6. Учене през целия живот

Постоянно следя публикувани от други колеги добри педагогически практики. Готова съм да експериментирам и променям своята практика като прилагам ценните идеи и опита на други педагози. Следя иновациите в сферата на предучилищната педагогика. Участвам във вътрешни квалификационни курсове провеждани с екипа на ДГ №2 „Знаме на мира“.

7. Цели на професионалното развитие

Да подобря личните си умения за справяне в конфликтна ситуация. Да задълбоча партньорството с другите педагогически специалисти в детската градина. Да работя за по-успешно справяне с контрола над собствените ми емоции. Да продължа да опознавам, търся и прилагам иновативни подходи, средства и методи за педагогическо взаимодействие. Да участвам активно във формите за вътрешна квалификация и да се включвам в обучения, конференции и други форми на външна квалификация.

7. Участие в реализирането на политиката на детската градина

Активно се включвам в заседанията на педагогическия съвет, давам свои предложения, участвам в комисии. Познавам документите, приети на педагогическите съвети и ги следвам при планирането на своите дейности. Управлявам и поддържам сайта на детската градина. През 2021 г. проектирах дизайна на Знамето на детската градина и то беше изработено по моя проект. От началото на 2021/2022 учебна година редактирам и подготвям за печат вестник на детската градина, който можете да видите тук: Вестник „Щастливо детство“ 1 брой , Вестник „Щастливо детство“ 2 бройВестник „Щастливо детство“ 3 бройВестник „Щастливо детство“ 4 брой

 

 

Виж още...

Завършени степени на образование

Завършените от мен степени на образование включват:

Средно образование, завършено в ЕСПУ „Христо Ботев“ гр. Балчик.

През 1989 г. завърших полувисше образование в ИПУ „Дочо Михайлов“. Придобих специалност Учител по български език и литература и по руски език.

През 2000 г. в РУ „Ангел Кънчев“ повиших степента си на образование до висше образование.  Придобих ОКС бакалавър по същата специалност.

През 2005 г. завърших висше образование с ОКС бакалавър по нова специалност. Учител по български език и литература и по английски език. През 2017 г. завърших висше образование в ШУ „Епископ Константин Преславски“. Там придобих ОКС магистър по специалността Детски учител.

За да защитя своите лични данни, копия от документите, доказващи моето образование, съхранявам на работното си място.

Виж още...

Представяне – моята визитка

Представяне на моята визитка:

Казвам се Вярка Георгиева Рангелова,
магистър по предучилищна и начална училищна педагогика,
старши учител с II ПКС.
Част съм от педагогическия екип на ДГ№2 „Знаме на Мира” – гр. Балчик.
Работих с децата от група „Морски звездички”.
От учебната 2018/2019 г. работя с децата от група „Дъга“.

Тук можете да видите запис на поредица от няколко педагогически ситуации, в които работим с децата по колективен мини проект за изграждане на макет: Царевец – Патриаршеската църква

След краткото представяне на моята визитка и една открита педагогическа практика по проект, повече подробности за дейността ми и професионалното ми развитие ще получите в следващите раздели на моето портфолио. Други дейности с децата можете да видите тук.

 

Виж още...

Този сайт е част от мрежата от сайтове на училища www.daskalo.com.
Направете и вие сайт на вашето училище напълно безплатно.
Вижте нашите курсове за учители с кредити на kursove.teacher.bg.