СОУ „Братя Петъри Иван Каназиреви“ – гр. Разлог
Дата: 10.11.2014 г.
Училищно самоуправление
1. Какво представлява?
Ученическото самоуправление ( на английски: Student’s Self-Goverment) или ученически парламентаризъм са всички действия на учениците, свързани с организиране на събития в обществено-културия живот в училище. Ученическо самоуправление винаги се усъществява от определени ученически организации, наричани ученически съвети, парламенти, съюзи. Основната идея е да се даде възможност на учениците сами да организират живота си в училище и в някои случаи – дори да бъдат част от неговото управление.
2. Цели
Целта е да се съберат дейните, интелигентните и мотивирани ученици в единна общност, обединена около решавани на проблеми в училище и организирането на инициативи от всякакво естество. Цели се обмен на опит, мнение и решения на проблеми от различен обществен характер.
3. Модели на ученическо самоуправление
САЩ е единствената държава, в коята „ученически съвет“ няма нищо общо с ученическо самоуправление, както в целия свят. Ученическият съвет в САЩ е сграда, притежание на училището, където има зали за хранене, игри, фитнес, спорт, медицина и т.н., но няма нищо общо с това учениците да участват в управлението.
Канада е една от държавите, където най-дейно се разпространява ученическото самоуправление. Всеки канадски университет има ученически съюз, в който учениците дори трябва да пращат месечна такса мжду 5$-100$ за дейността на съвета.
Япония е една от малкото страни, където ученическото самоуправление постепенно губи присъствието си. Студенските и ученическите съвети в Япония стимулират единствено културни и спортни събития и то след 1990 година се наблюдава значителен спад в мотивацията на учениците да участват в самоуправлението.
4. Структура на ученическия парламент:
а/ председател
б/ протоколчик
в/ връзка с училищното ръководство и училищния сайт
г/ техническо лице
5. Акценти в работата:
а/ провеждани на анкети по основните проблеми на училището
б/ предожения за промяна пред директора и Педгогическия съвет
в/ идеи за дейност по празничния календар
6. Срещи на Парламента
По предложение на учителят първоначално се правят срещи през седмица на всички представители с цел насоки за работа. Това става понеделник след часа на класа в конферентната зала на училището.