Музика

Детски песни в ситуации по Околен свят

гл. ас. Илияна Пенчева

Полифункционалното въздействие на детските песни ги прави незаменимо средство за взаимодействие с децата в ситуации по Oколен свят. Емоционалната същност на поезията и музиката, свързани неразделно в песента, допринасят за формиране на отношение към темите, застъпени в програмното съдържание. Метроритмичната страна на музиката предизвиква двигателна активност, която може да бъде канализирана в изразителни мимики, жестове, имитационни и танцувални движения. Осъзнатото и артистично пресъздаване на песента помага за усвояване и преживяване на заложената в текста познавателна информация. Наличието на голямо разнообразие от детски песни позволява да се изберат художествени, привлекателни, подходящи тематично и възрастово песни, които да се представят като сюжетно-ролеви игри, драматизации, игри на песен. Умелото съчетаване на музика, поезия, движение, сюжетно и ролево развитие в избраните песни и превръщането им в музикални игри ги прави по-атрактивни за децата и незаменими помощници за учителите.

Предназначението на песните и музикалните игри в ситуации по Oколен свят може да се търси в няколко посоки

  • За емоционално въвеждане на темата и създаване на нагласа
  • За активно-действено усвояване на понятия и емпатийно съпреживяване
  • За плавно преминаване от пасивно, седящо в активно-действено състояние
  • За изграждане на емоционална кулминация
  • За релаксация след усилена и напрегната работа, т. н. „музикален антракт“,

Предложения за музикални игри по теми

 Сезони – есен

,,Есен ни зове,, – муз. М. Шоселова,

Задачи:

  1. Да се формира позитивно отношение към плодовете
  2. Да се затвърдят имената на плодовете
  3. Да се преживеят приятни емоции, свързани с певческа, двигателна, интелектуална активност

Куплетите на песента са с подобен текст. Сменят се имената на плодовете. Когато песента се разучава учителят помага с шаблони на плодовете, които следват. След като се научи децата се разделят по групи – съответно грозде, круши, ябълки, сливи. Всяка група танцува, когато останалите деца пеят за нея.

Отборите се оценяват по показатели: артистичност, красота и координация на движенията, оригиналност.

„Едно картофче“ – муз. К. Цибулка, текст Б. Гудев

Задачи: подобни, но се пее за зеленчуци и се изисква влизане в роли на зеленчуци (чушки, домати, моркови, лук, бамя, зеле, грах и картофче), дядо и дете.

Децата възприемат или пеят песента. Според текста излизат дядото, представя зеленчуците. Драматичното действие следва текста на песента. Показателите за преценка са подобни на гореизброените.

„Гостенка“ – муз. и аранжимент Ал. Савелиев, т. А. Жекова. Целта е да се направи танц, който подхожда на песента.

Избира се танцувално и креативно момиче за ролята на есента. Останалите момичета влизат в ролята на есенни листа. Момчетата пеят и свирят на отсвирите на въображаеми цигулки. Есенните листа са наредени в полукръг. Полюшват се нежно по метрума на песента. Есента ги обикаля зигзагообразно, докосвайки всяко листо по ръката или под ръката. На 2-я куплет листата правят кръг около есента. Танцуват на пръсти на фона на красивата балада. На последния куплет се обръщат с лице към центъра. Кръгът се свива и разширява. Есента се върти в центъра. При добра танцова култура може да импровизират движения, които съответстват на характера на музиката.

По подобен начин може да се подходи към песента „Снежинки“ („Баба Зима пак размята“)

Песента „Снежен човек“ муз. В. Берова се драматизира с герои деца, Снежен човек, Зайо Байо.

Семейство, род, Родина.

Най-важно по тази тема е да се възпитава в любов. Следователно ролята на песента е незаменима.

„Момче и момиче“ – муз. М. Шоселова, текст М. Дългъчева

Диалогична песен със съвременно рап звучене. Предполага изпълнение по роли – момчета и момичета, които  изискват пресъздаване на съответен характер – мъжествен и женствен. Допринася за възпитаване на  полова идентичност на децата. Може да се представи като надпяване и надиграване между групите. Преценката включва освен горепосочените и показател за точно и изразително пеене с ясна дикция, съответстваща на стила.

„Песен за семейството“ – муз. и т. деца от училище „Зорница“, аранжимент Евг. Платов

Главното послание на песента е, че човекът без семейство не може да живее. То се повтаря в трите припева. Мелодиите на куплетите са еднакви, но настроенията са контрастни. За да се пресъздадат по-добре, децата се разделят на три групи. Едната получава задача да изпее първия куплет тревожно и мрачно, както подхожда на текста. Втората изпълнява следващия куплет празнично и уверено. Другата пее третия разказвателно и спокойно. Всички пеят припева весело и щастливо. Важно е основното чувство на обич да обгърне и проникне в децата.

„България – Родина“ – муз. Д. Кърнолски, текст М. Лакатник

Прекрасна маршова песен с картинен и разнообразен текст. Носи мощно родолюбиво послание, което достига по-бързо и завладява по-силно, ако песента се изпълни като танцово построение. Основна стъпка – маршова, шест колони момчета и момичета. Втората колона е с бели помпони или воали, четвъртата – зелени, шестата – червени. Движенията на помпоните следват текста. На втория куплет се престрояват в три колони, които преминават в елипси – птици и цветове.

Здраве

„Плодове и зеленчуци“ – муз. М. Шоселова, т. М. Дългъчева

Посветена на здравословното хранене – на закуска – плодове, а на вечеря – зеленчуци. Подобна като стил на  „Момче момиче“. Може да се представи като нея –  надпяване и надиграване по куплети.

„Патешка аптека“ – муз. и аранж. Ал. Савелиев

Хумористична песен, подходяща за драматизация с герои – патета, Чичо Аптекар и пеещи деца. Патетата излизат с „крила“ и патешка походка. Правят имитационни движения на първия куплет. Тръгват към аптеката, където Чичо Аптекар им раздава здравословен сироп.

Професии

„Капитан“ – муз. П. Петров, т. Илия Буржев

Бургаска, морска, маршова песен, подходяща за танц или игра на песен. Най-стегнатото и добре маршируващо момче се избира за капитан с шапка. Останалите момчета са моряци. Момичетата пляскат на интродукцията и пеят. Моряците тръгват след капитана, който ги води отпред в две редици шахматно. На припева маршируват на място и отдават чест. На отсвира се престрояват като нос на кораб. Втория куплет правят имитационни движения – гледат с бинокли, дърпат котва, вдигат знаме.

„Оркестър“ – муз. и т. Д. Кърнолски

Бодра, емоционална, маршова песен, която пресъздава детска игра на оркестър с импровизирани инструменти. За да си изберат роли, децата отговарят на въпрос от учителката: Кой ще бъде диригент, цигулар, тромпетист и т. н. На следваща ситуация променя въпроса: Кой ще свири на цигулка, тромпет и т. н.

От децата се изисква отговор: Аз ще бъда цигулар, тромпетист и т. н. Така правят връзка между инструмент и професия. По-нататък могат да я принесат върху работа, действие и професия. Напр. дирижирам – диригент, композирам – композитор, готвя – готвач и др. Тази музикална игра, в която децата маршируват и свирят на въображаеми инструменти предизвиква много радост и оживление.

Животни и растения

Музикалните игри за тях, като част от живата природа, целят формиране отношение на единение, уважение, възхищение. Основно средство за реализиране на целта е одухотворяване (оживотворяване) на персонажите.

Децата влизат в роли на животни и растения, за да почувстват емпатия към тях, да научат повече за живата природа чрез приятни преживявания и така да се поставят основи за изграждане на екологично съзнание.

„Локва ква“ – муз. и ар. Таня Никлева-Владева, т. Кр. Стаменова – „Сладкопойна чучулига“ 2007г.

Музикална игра на песен, в която герои са самодоволно жабче и гладен щъркел. Децата пеят за суетното жабче, което показва с имитационни движения текста – гледа се във въображаемо огледало и се любува на своята красота. Във втория куплет долита щърка, оглежда жабчето, трака с клюн и накрая го лапва. Песента може да се от хор и солисти, защото е диалогична, но може и само да се изиграе.

„Случка с делфини“ – муз. Д. Драганова, т. Р. Василев, ар. П. Славчев

Песен за най-интелигентните морски обитатели и техните приятели децата. Герои: два делфина и дете.

„Мецана преструвана“ – муз. Юл. Слабаков (Сладкопойна чучулига)

Музикална драматизация с герои: Меца, доктор, горски обитатели.

„Деца на слънцето“ – муз. Д. Кърнолски, т. Ас. Босев

Едноделна песен за цветята с празничен характер и контрастен инструментал в стил рокендрол.  Предполага тържествени поклони и въртене на първата интродукция, имитационни движения на куплетите и весел рок на контрастния дял. Текста е кратък и може да се пее и танцува.

Празници

  1. 12 – Никулден

„Синя песен“ – муз. Ж. Янкулова, т. М. Дългъчева

Песен от два дяла в различен метрум и стил, подходяща за танц на морските обитатели и водорасли. На първия двувременен жизнерадостен дял морските обитатели танцуват по двойки, водораслите са с зелени помпони или воали. На по-нежния припев се престрояват в два концентрични кръга, движенията са плавни – навътре и навън.

Коледуване

„Кокъц коледо“ – народна песен

„Коладе ладе“ – муз. Д. Христов

„Разсърди се малко момче“ – народна песен

Целта е момчетата да се преживеят като истински коледари. Да научат подходящи народни песни. Анализа на текста да им помогне да вникнат в същността на празника. Да подсилят  въздействието на песните с движения и ритмично потропване на тояжки, за да се потопят в атмосферата на традицията.

Лазаруване

„Мъри Бульо“ – нар. песен

„Ой, Лазаре“ – нар. песен

Целта е сходна с коледуването, но действащи лица са момичетата. Танците са буенек и ръченица.

Ваканция

„Плувец голям“ – муз. и ар. Вл. Джамбазов, т. Б. Гочев (Сладкопойна чучулига)

Весела случка в морето, облечена в жизнерадостна мелодия със съвременен аранжимент, която се пее артистично с движения, но може и да се изиграе като щафетна игра. Децата се разделят на 2 отбора. Първият плува (ръце) кроул и бътерфлай на връщане, а другият – брус и гръб. Подават си пояс и плуват с него.

„Лятна мечта“ – муз. и т. Росалин Наков, ар. Р. Карагьозов (Сладкопойна чучулига)

Красива, танцувална песен в латино ритъм подходяща за танц.

Мога да предложа още музика по всички теми . Всичко до тук съм правила и имам видео . Самичка ми е трудно да пиша за конференция. Ако някой желае съавторство с мен – съгласна.