Физическа култура

гл. ас. д-р Златка Димитрова

гл. ас. д-р Дечко Игнатов

Подвижни тематични игри

гл. ас. д-р Златка Димитрова

ТЕМА: Сезони – пролет, лято, есен, зима

Пролет 

Ядро: ЕПДД

Задачи:

  1. Равновесно ходене по дъска/пейка
  2. Развиване на психомоториката и статичната координация
  3. Развиване на качеството ловкост

Децата се разделят на момичета и момчета. Момичетата са с венци на главите (от пролетни цветя или от изкуствени цветя или рингчета).

Двете колони  на момичетата и на момчетата тръгват едновременно към определена цел (реката). Момичетата ходят равновесно по дъска, пристигат до реката, където си хвърлят венеца за здраве, а момчетата ходят равновесно по пейка (мост), и с помощта на тояжка (въдица) трябва да уловят хвърленият от момичето венец.

Играта не е състезателна, а за внимание, концентрация и прецизност. Развива и социални умения за работа по двойки, за сътрудничество. Дава знания за българските традиции и обичаи (Лазаров ден, когато девойките си хвърлят венците в реката.)

Лято 

Ядро: СПДД

Задачи:

  1. Подаване на топка с две ръце от горе(волейболно подаване)
  2. Развиване на двигателна координация

Децата се разделят на няколко отбора – 2,3,4. Целта на играта е децата да развият умения за игра с топка и по-специфични умения за волейболно подаване с две ръце. Играта се нарича „Гореща топка“. Играе се с надуваеми топки. Децата са в 2, 3, 4 кръга. Целта на играта е да се задържи възможно повече брой пъти топката между играчите без да падне на земята. Вариант на играта е да се играе с балони.

Есен – Листа и вятър.

Ядро: ЕПДД

Задачи:

  1. Разпръснато бягане
  2. Развиване издръжливост
  3. Бързина на реакцията при сигнал. Внимание и концентрация.

На земята са разпръснати истински есенни листа или нарисувани и изрязани от децата. Децата се разделят на два отбора. При сигнал „вятър“ – децата танцуват, бягат разпръснато, въртят се, при сигнал – „есенни листа“ трябва да съберат по възможно най-бързия начин листата от земята. Отборът събрал повече листа е победител.

Вариант: Играта може да се играе и на подходяща музика. Може да се преброяват броя на листата, за да се оцени кой е отборът победител. Може да се казва стихче за есента.

Зима – Ски бягане

Ядро: СПДД

Задачи:

  1. Умения за екипна работа по двойки, тройки, съгласуване на движенията с партньор
  2. Равновесно ходене

Децата се разделят на 2,3 4 отбора. Играта е щафетна. Играе се с летни ски за двама, за трима.  Кой по-бързо ще премине определено разстояние. Може да се направи и зиг-заг трасе.

ТЕМА: Семейство, род, родина

„БАБА, ДЯДО, ВНУЧКА, МАГАРЕНЦЕ С КАРУЧКА“ Игрови замисъл: групово взаимодействие, стимулиране на вниманието и активността на децата.

Необходими материали: картинки на героите от играта: баба, дядо, внучка, магаренце с каручка, които се разпределят равномерно между всички играчи. Съдържание. Всички участници са седнали в кръг, за да могат да се виждат. Всеки от тях изпълнява роля на герой от приказката, която е посочена на картинката. Ръководителят на играта започва да казва текста. Когато даден герой чуе своето име, той бързо става и сяда.

„В едно китно селце живели щастливи баба и дядо. Те си имали внучка и магаренце с каручка. Един ден дядото и бабата решили да зарадват внучката, като тръгнат на пътешествие с магаренцето с  каручката. Щели да си прекарат чудесно на пътешествието бабата, дядото, внучката, магаренцето с каручката… Тръгнал дядото да впрегне магаренцето в каручката, захванала се бабата да приготвя багажа за пътешествието, а внучката помагала на бабата. Забавил се дядото. Тръгнали бабата и внучката да търсят дядото, магаренцето и каручката.

– Дядо, дядо, дядо! – завикала внучката. – Побързай, че ние с баба вече сме готови!

– Ида, внучке! Ида, бабо! – обадил се дядото, който стоял до магаренцето с каручката. Бабата и внучката взели багажа и отишли на двора, където ги чакал дядото с магаренцето и каручката. Дядото милвал магаренцето, а бабата сложила багажа в каручката. Вече всички били готови. Качили се бабата, дядото и внучката в каручката и потеглили с магаренцето на пътешествие.“

ТЕМА : Здраве

Постигането на резултати по посока на здравословното хранене се определя от общите възпитателни цели:

  • Създаване на интерес у децата към здравословното хранене.
  • Как да научим детето да харесва различните здравословни храни?

Игра: ресторант „Здраве“

Децата се разделят на групи. Имат на разположение здравословни и вредни храни. В рамките на 10 мин. те трябва да подредят и сервират маса, блюдата на която да бъдат само със здравословни храни.

ИГРА „Балансиране на ябълки“

Двата отбора са в 2 колони. Пред всеки отбор има маса (стол). Целта на играта е да се балансират 3 ябълки върху табла и да се пренесат по най-бързия начин до масата. Първият участник бяга, оставя ги върху масата и се връща с празна табла. Вторият бяга, взима ги от масата и балансира на връщане. И така докато се изредят всички участници. Играта се печели от по-бързия и по-прецизен отбор. Наградата е панер с ябълки, които децата изяждат за следобедна закуска.

ТЕМА: Професии 

Отидох в гората, разрових листата, намерих картина да бъде „професия“. Децата са разделени на две групи. Имат картинки с различни професии. Първата група тегли картинка с професия, която след като всички от групата видят, трябва заедно да измислят как да имитират зададената професия. Другата група деца ще трябва да отгатнат. След това групите си сменят местата. Препоръчително е да има етап в който, децата сами да си измислят професии, които да имитират.

Вариант на играта: Всяко дете тегли карта с нарисувана професия. Картите са направени така, че да се повтарят по две, може и по три еднакви професии. При сигнал от учителя, децата започват да имитират професиите си, като целта им е да си намерят колегата с подобна професия и да се групират по двойки, тройки.

ТЕМА: Животни

Игра: Вълшебнико, какъв да стане тоз?

Едно от децата се избира за вълшебник. Вълшебникът започва да омагьосва децата в различни животни. При голяма група деца, може да се разделят на подгрупи. Като вълшебника ги омагьосва например в стадо лъвове, или стадо слонове и т.н. Когато всички са превърнати в животни, магьосника си отваря очите и трябва да избере най-добре имитиращото дете и най-артистичното.

ТЕМА: Растения

Игра: Плодова салата

Децата са в кръг или полукръг седнали на столчета или на земята. Всяко дете си избира името на някакъв плод. (може и да се повтарят). Учителят или дете застава в кръга и казва:

„– Искам да си направя плодова салата от ….“ Всички деца, които са избрали този плод, стават и започват да ходят, бягат, ходят на пръсти (различни естествено-приложни движения) след учителя. При сигнал „Плодова салата!“ всеки трябва да си намери място и да седне. Този, който е седнал последен остава, за да избира от какво да си направи плодова салата.

Варианти: Може да се направи зеленчукова салата, градинка с пролетни цветя, билки в зависимост от темата на ситуацията.

ТЕМА: Празници

Игра с парашут: Децата са в кръг хванати за парашута. Няколко пъти едновременно при сигнал от учителя повдигат парашута нагоре, като го държат здраво за плата. При сигнал червени, всички деца хванати за този цвят бягат на отсрещната страна на парашута преди той да е паднал на земята. Може да се изиграе и с два цвята.

Вариант на играта: Децата трябва да задържат  малка лека топка върху парашута без да падне или балон.

ТЕМА: Ваканция

„Хей дете, подай ръце”

СИФ ( двигателно-музикална игра)

Децата са по двойки едно срещу друго

1 куплет: Хей дете подай ръце с мен танцувай от сърце. ( 1-8)

1-2 децата си изпъват ръцете напред

3-4 хващат ръцете на приятеля, с който танцуват

5-6 стъпка напред с десен крак ляв крак се прибира до десен крак

7-8 стъпка с ляв крак назад десен крак се прибира до ляв крак

Припев: Първо тук, после там – кръг след кръг тъй както знам. (1- 8)

1-2 децата стъпват едновременно в страни стъпка с прибиране

3-4 стъпка с прибиране на другата страна

5-8 – въртят се в кръг

2 куплет: Как добре танцуваш ти. Ти съвсем ме възхити.(1- 8)

Децата са едно срещу друго. Повдигат дясната ръка и се хващат за дясната ръка на приятеля, с който танцуват въртят се по посока на часовниковата стрелка като лявата ръка е в страни.

Припев: същи

3 куплет: Пак и пак в танц красив. Този танц е много жив.(1-8)

Децата са едно до друго. Повдигат си разноименните вътрешни ръце напред и се хващат като се придвижват в обход на салона с този хват в такта на музиката.

Припев: същи

 

Интерактивни игри

гл. ас. д-р Дечко Игнатов

Описаните игри са игрови модели на примерни задачи за групово-съревнователна организация на работа в детската градина по модел, в същността на който са залегнали четири основни компонента: формирането на три групи деца със смесен състав; интеракция; критерийна оценачност; задачи за групова работа.

Формирането на групите може да стане по различни принципи, на които сега няма да се спирам. Групите трябва да са с относително еднакъв брой деца, а броя на задачите, които трябва да се реализират чрез вграждане с предложената организация, трябва да бъде минимум две във всяко занятие по физическо възпитание, а защо не и в другите учебни дисциплини.

Критериите за оценка могат да бъдат следните:

  • Бързина – коя група за по-кратко време;
  • Точност – коя група по-правилно, по-достоверно;
  • Оригиналност – коя група по-интересно, по-нестандартно;
  • Брой варианти – коя група с повече от едно решение на дадена задача.

Критериите за оценка се задават според характера и спецификата на конкретната задача, тоест броят им и комбинирането им могат да бъдат различни за различните задачи.

Задачите за групово-съревнователна работа могат да се групират в три направления:

  1. Задачи изцяло формулирани от учителя – посочват се всички компоненти от учителя.
  2. Самостоятелна формулировка на задачата от самите ученици – учителят посочва само основните компоненти на задачата /делова игра/.
  3. Задачи от смесен тип.

Хронология за реализация на задачите:

  1. По достъпен начин учителят въвежда децата в игровата ситуация, като мотивирано обяснява какво точно се изисква от тях. Условието на задачата може да бъде повторено, но по синонимен начин.
  2. Достъпно за децата се поставят критериите за оценка, както и времето за обсъждане в групите.
  3. Начало на обсъждането в групите /интеракция/. В хода на обсъждането учителят задължително минава през всички групи, слуша коментарите, дава допълнителни насоки, коригира проектните предложения.
  4. Дава се ход на изпълнението на задачата.
  5. Мотивирана оценка на изпълнението на всяка група по зададените критерии, или мотивирана самооценка от децата.
  6. Точки за изпълнение – отлично –6 точки; мн. добро – 5 точки; добро – 4 точки.

След всяка задача, присъдените точки се поставят от водача на групата на специално, предварително изработено табло, под формата на стикери с различен цвят. В края на седмицата може да се обяви на децата коя група се е представила най-добре.

Статуя

Необходими уреди и пособия: картини, кадри на различни скулптори, мултимедия.

Условия на играта: децата са разделени на три групи и са разположени на три различни места в помещението. Учителят прави демонстрация с картини /мултимедийна демонстрация/ на различни скулптори като същевременно обяснява на децата по достъпен начин, какво представлява скулптурата, кой ги създава и защо. След което поставя задача към трите групи: за време една минута децата да се съберат в три кръга, да обмислят, да обсъдят какви групови скулптори могат  да създадат на фона на предложената от учителя мелодия и да ги изпълнят, когато мелодията престане да звучи. Когато мелодията звучи децата изпълняват танцови движения самостоятелно или в групови комбинации. Дозировка на играта 4-5 пъти. След края на играта учителят прави преценка на изпълнението на всяка група, по зададените критерии и оценява с 6, 5, и 4 точки.

Критерии за оценка: оригиналност, брой варианти.

Като методична единица играта е подходяща за съсредоточаване на детското внимание, както и за развитие на двигателно-координационните способности чрез групови комбинации. Способства и за развитието на метро-ритмичен усет.

Зимна горска разходка

Необходими пособия: демонстрационни материали изобразяващи най-разнообразни животни или детски костюми на животни. Подходящ музикален съпровод.

Игрови условия: децата са разпределени в три групи по игралното поле. Учителят въвежда децата във въображаема игрова обстановка – зимна разходка в гората. Игровата задача изисква от децата за време една минута да обмислят какви животни можем да срещнем в гората разхождайки се през зимата? По време на обсъждането, на подходящ музикален фон се демонстрират изображенията на най-разнообразни представители на животинския свят.

След края на обсъждането се стартира играта. На фона  на същата мелодия децата извършват разнообразни движения, като същевременно наблюдават динамичната демонстрация, изобразяваща различни животни. При появата на животно активно през зимата децата започват да имитират движенията и звуците които издава. Имитацията продължава около 10-15 сек. след което се сменя кадъра. Дозировка 4-5 пъти.

Критерии  – точност,  оригиналност, брой варианти.

След края на играта се прави разбор от учителя, като децата трябва да отговорят на въпроса: „Защо са имитирали някои животни, а други не? Добре е по време на беседата учителят да дава кратки сведения за различните животни, а не само за имитираните. Оценява се играта по зададените критерии.

По този игрови модел могат да се изработят различни варианти, които да бъдат използвани с различна цел, като методична единица, в различните части на занятието.

Развален светофар

Необходими уреди и пособия: три гимнастически пейки или столчета, подредени в три колонки, пособия с цветовете на светофара/рингове, кубчета, флагчета, мултимедия и др./, музикален съпровод, подходящ за ходови и бегови упражнения – 2/4, 4/4.

Условия на играта: Пейките или столчетата са подредени  успоредно на подходящо място, така че след края на играта да си останат на игралното поле, в същата конфигурация, за да могат да се използват в даден момент от занятието, но с друга цел. Децата са подредени в колонки до пейката. При сигнал от светофара – червен – децата сядат върху уреда в разкрачен стоеж; при жълт сигнал – изправят се в готовност за движение; при зелен сигнал – започват да изпълняват  ходови  или  бегови движения около уреда в колона по един, в зависимост от такта и ритъма на музикалния съпровод.

Задача към групите: за време една минута децата трябва да обсъдят какви ходови и бегови упражнения могат да изпълнят с предложената им мелодия; какво означават цветовете на светофара? Обсъждането в групите се съпровожда от музикалните мотиви, които ще бъдат използвани при самата игра. Преди началото на играта учителят показва как ще се изпълняват различните сигнали на светофара. Изпълнението на децата може да бъде съпроводено със следния речитатив:

Давай газ, гумите свистят!

Стоп, спирачка, гумите свистят.

Гледай светофара. 

Светне ли червено Все едно ти казва: стоп и забранено. 

 Жълтото напомня, чакай и внимавай!

Грейне ли зелено, хайде преминавай!  

Давай газ…….

Зебрата постила белите райета, сякаш ви подканя: тръгвайте крачета.  

Спира цяло стадо от автомобили, даже автобуса спря пред нея, цвили. 

Давай газ……..

Ами светофара щом заспал не мига, щом до тротоара зебра не пристига. Вляво се огледай. След това надясно, после пак наляво, всичко ли е ясно?!

Играта започва с музикален мотив за ходови упражнения, при сигнал червено – седни. Следва жълт сигнал – прави до пейките. Бързо се връща червено. Следва отново жълто и отново червено. Това се прави с цел за съсредоточаване на детското внимание върху предстоящата двигателна дейност. След като учителят установи необходимата готовност от децата подава зелен сигнал. Чрез зеления сигнал се дозира времето за изпълнение на различните ходови и бегови упражнения, а чрез червения и жълтия-интервалите на почивка. Дозировка – ходови упражнения – 3-4 варианта за около 15сек.; бегови – 4-5 варианта за 20 сек.

Критерии за оценка: точност, оригиналност, варианти. В случая по-важно е времето за изпълнение, а не броят варианти. Критерий вариативност е последният по който се оценяват групите, но важен за стимулиране на детското творчество.

Трите мечета

Необходими уреди и пособия: три големи мечока, конуси – 12бр., сгъваем тунел за провиране – 3бр., препятствия за прескачане 40см. – 9бр., обръчи – 3бр, кубчета 30бр., рингчета – 18бр., въженца – 9бр., тояжки – 9бр.

Условия на играта: Децата са подредени в три колони зад стартова линия, като до всяка колона са поставено по едно мече. Пред всяка колона са подредени по четири конуса на разстояние около метър един от друг, разгънат тунел за провиране, три препятствия на около метър разстояние, един обръч, в който са поставени 10 кубчета, 9 рингчета, 3 въженца, 3 тояжки. От двете страни на игралното поле са подредени всички останали уреди с които разполагате.

При сигнал „старт“ тръгват в бегом по едно дете от всяка група, преминава в слалом през конусите, провира се през тунела, преодолява препятствията с отскоци и взема само един предмет от поставените в обръча. Следва връщане обратно, без да се преминава през уредите, поставяне на предмета около мечето и докосване ръката на следващия ученик. Броя на децата в групите е без значение, тъй като играта продължава до изчерпването на всички уреди. След приключването на играта учителят симулира игрови разбор, но той приключва ненадейно, тъй като се чува вълчи вой, учителката съобщава на децата, че това е лошият вълк и мечетата са в голяма опасност. За целта децата трябва бързо да се съберат в групите и да решат, какво могат да построят с наличните предмети за мечетата и как да ги защитят, като използват останалите предмети в залата. След обсъждането се реализират груповите решения на отделните групи. Предоставя се възможност на децата, чрез беседа да обяснят какво са сътворили и как ще предпазят мечетата.

Критерии: бързина, точност, оригиналност.

Лов на покемони

Необходими уреди и пособия: кубчета със залепени покемони на едната страна 30бр., различни предмети, като рингове малки топки и др. 30бр., меки модули с различна форма и размер – с колкото разполагате, скрин, въженца и др., обръчи 3бр.

Условие на играта: На разстояние 10м, или в дъното на игралното помещение се подрежда импровизиран лабиринт с не по-малко от четири входа. В лабиринта произволно се разпръскват кубчетата с покемонине, но с изображението към пода, както и всички по-дребни предмети, с които разполагате. С частите на скрина, меките модули, въженца, тояжки изграждате самия лабиринт/изграждането на лабиринта се включва в предварителната подготовка на занятието/.

В другия край на помещението, зад стартова линия се подреждат децата в колони по един /броят на децата в групите е без значение/, като до всяка група е поставен по един обръч. Преди началото на играта се дава възможност на групите за време една минута да обсъдят що е това покемон, как изглежда и да решат през кой от входовете да влязат в лабиринта.

След сигнал „старт”, с тичане тръгва първото дете от всяка група, влиза в лабиринта, търси покемон. След като го открие взема го, с бягане се връща до групата, като излиза от същия вход през който е влязъл и го поставя в обръча до групата, докосва ръката на следващото дете. Играта продължава до изчерпване на покемоните. Ако покемон е попаднал извън обръча, не се брои. Победител е отборът събрал най-много покемони.

Критерии: бързина, точност.

Млади творци

При този игрови модел се дава пълна свобода на детското творчество по теми избрани от учителя. Подбират се две или три игри със сходни двигателни  характеристики, които са познати на децата. Учителят въвежда децата в игрова ситуация, като предварително подготвя едно от децата за негов помощник и го скрива незабелязано някъде в помещението. В началото на занятието учителят с учудване установява, че липсва едно дете. Всички започват да го търсят. След като го открият, детето прошепва на ухото на учителя, че му е омръзнало да играе защото не знае интересни игри. Тогава учителя предлага всяка група за две минути да обмисли, обсъди, как от предложените две или три игри да създаде една, нова интересна игра и да покани сърдитото дете да я изиграят заедно. Дава се възможност на всяка група да бъде водеща в обяснението и показа на сътворените игри.

Критерии: точност, оригиналност.

Строители

Необходими уреди и пособия: кубчета – 15бр., рингчета – 15бр., тояжки – 9бр., конуси – 9бр., обръчи – 6бр., въженца – 3бр.

Условия на играта: на разстояние 10м. от стартовата лилия се подреждат на три места по два обръча, пет кубчета, пет рингчета, три тояжки, три конуса и едно въженце. В зависимост от целта на играта между стартовата линия и предметите, ако играта, например, е за издръжливост или за взривна сила на долни крайници, могат да се поставят различни уреди подредени в най-разнообразни комбинации. Ако пък играта е с цел развиване на качество бързина – не се поставят никакви уреди.

Учителят посочва вида на предметите и дава възможност на децата за време една минута да обсъдят, какъв строителен проект могат да построят с предоставените им предмети? В каква последователност ще бъдат вземани предметите?

Децата са построени в три колони зад стартовата линия. При сигнал старт тръгва по едно дете от всяка група взема само по един предмет и го носи зад фронта на своята група. След, като се съберат няколко предмета, децата чакащи своя ред започват да градят строителния проект на групата, защото краят на играта е и край на строежа.

След края на играта се предоставя възможност на всяка група да представи своето творческо решение. По време на беседата децата от другите групи могат да задават въпроси и да изказват мнения, но това трябва да става без да е необходимо да вдигат ръка. Прилага се самооценка по зададените критерии.

Критерии: бързина, точност, оригиналност, брой варианти.

Пътешествие

Необходими уреди и пособия: три гимнастически пейки, хартиени топчета – 50бр., сини ленти или въжета, за очертаване на реката – 2 бр., плътни топки – 9бр., кубчета – 30 бр., рингчета – 15 бр., обръчи – 9 бр., три обикновени кошчета за смет, конуси – 18-21 бр., подходящ музикален съпровод.

Условия на играта: Зад стартова линия са подредени успоредно трите пейки, децата са построени в колони по един зад пейките. На разстояние от около 3-4 метра пред пейките са разпръснати хартиените топчета. Там са поставени и кошчетата, пред всяка група по едно. След това в колони се подреждат конусите на разстояние един метър един от друг, по 6-7 за група. На 10-12 метра след хартиените топчета са поставени очертанията на „реката“, а непосредствено след нея са подредени останалите уреди – по 3 плътни топки, по 10 кубчета, по 5 рингчета и по три обръча.

Първа част на играта: играта „Развален светофар“. Предоставя се възможност на децата за време една минута да обсъдят и решат какви ходови  и бегови упражнения могат да изпълнят, движейки се около пейките на предложеният им музикален съпровод. Изпълнението на децата може да бъде съпроводено с уточненията на „екскурзовода“ /учителя/ откъде минава маршрута на „автобусите“. В края на беговите упражнения децата се изтеглят при хартиените топчета.

През интервал почивка учителят съобщава на децата, че са достигнали до красива поляна, която обаче е замърсена от несъзнателни туристи. Всяка група получава задача да почисти поляната, като поставя събраните „отпадъци“ /хартиените топчета/ в собственото си кошче /общо развиващи упражнения с клекове и наклони/. След „почистването на поляната“ приключва първа част на играта. Учителят оценява по предварително зададените критерии: точност, оригиналност, бързина.

Втора част: „Прекоси реката“.

На фона на подходящ музикален съпровод, децата преминават в слаломни подскочни движения, ръце поставени на раменете на предходното дете, в групова координация през конусите и достигат до „реката“.

Там ги очаква голяма изненада – „добрият вълк“ – наранен и превързан /дете с костюм или маска на вълк/. Той съобщава на децата да не се страхуват от него, защото е добър и нещастен, тъй като си няма приятели сред вълците защото не е лош като тях. Обича да играе, да пее и танцува, но най-много обича цветята, макар, че не знае името на нито едно цвете.

Тогава учителят предлага на децата да помогнат на нещастният вълк, като му конструират по едно цвете, по избор от децата от предметите които се намират на отсрещния бряг. Но за тази цел е необходимо да прекосят реката, да изградят брод, през който да може да преминава само по едно дете, да взема по един предмет и да се връща обратно през брода.

Играта приключва тогава, когато на отсрещния бряг не остане нито един предмет. Учителката предлага на децата, ако се страхуват от реката могат да се откажат. Предоставя се време една минута на групите да обсъдят какво цвете ще покажат на „вълчо“ и как ще прекосят реката? На разположение на групите са всички предмети и уреди в салона. След обсъждането се дава старт на играта.

Критерии за оценка: бързина, точност, оригиналност. В заключение децата показват на „вълчо“ своите конструкции, като му разказват по нещо за изобразените цветя. „Вълчо“ посочва най-красивите цветя. Оценката за представянето на групите е сбора от точките получени от първата и втората част на играта.

По този игрови модел може да се организира и проведе цялостно занимание по физическо възпитание. Включените елементи в играта могат да се подредят в станционна комбинация, с най-разнообразна цел.

Дядо без ряпа

Учителят съобщава на децата, че всички вече знаят какво се е случило с дядото, който най-после изважда ряпата с помощта на цялото семейство. Но какво би се случило ако всички в семейството на дядото не обичат да ядат ряпа? Какво ще направят, за да не може дядото да извади ряпата?

За да се получи по-интересна игра, учителят предлага семейството на дядото да се увеличи с две дъщери, двама зетя, две внучки и един внук. Броят на добавените герои зависи от броя на децата в групите, така че за всяко дете да има роля. Предоставя се повече време за обсъждане и вземане на решение. След това се дава възможност на всяка група да демонстрира решението на деловата игра, като я покаже и реализира с друга група.

Критерии: точност, оригиналност, брой варианти.

Най-оригиналното игрово решение може да се превърне в комедиен пърформърс и да се представи на официално тържество пред родителите. По този модел може да се променя сценария на всяко литературно произведение за деца. При подходяща материална база играта може да се реализира и като щафетна, където децата от всяка група, могат да работят по двойки.

Критерии: бързина, точност, оригиналност.

Ваканция

Необходими уреди и пособия: Изгледи на зимни, пролетни, летни и есенни картини от наши курорти, по две от всеки сезон. Картините да са с размери подходящи за нормален визуален контакт от страна на децата и разположени на различни места по стените на игралното помещение. Подходящ музикален съпровод.

Условия на играта: децата са разпръснати по игралното поле и изпълняват свободни движения, такива каквито им подсказва тактът и ритъмът на музикалния съпровод. След като музиката престане да звучи, учителят назовава произволно годишно време. Тогава децата бързо трябва да се ориентират към предварително избраната картина изобразяваща назованото годишно време и да се построят пред картината в колона след водача си. На най-бързата група се дава възможност с няколко думи да разкажат какво изобразява картината пред която са построени.

Следва музикален съпровод и играта се повтаря. Дозировка четири пет пъти. При затвърдяване на играта, освен годишното време учителят назовава и конфигурацията която децата трябва да построят пред избраната картина – колона, кръг, редица. На етап усъвършенстване освен, строеви конфигурации, децата могат, с помощта на телата си да изобразяват и букви.

Преди началото на играта за време една минута, децата в групите споделят впечатления от посетените от тях курорти и природни забележителности и как изглеждат те през различните годишни времена,  оглеждат поставените картини.

Критерии: бързина, точност, оригиналност.