Изобразително изкуство

гл. ас. Даниела Заберска

гл. ас. Красимир Николов

Примерни теми за ситуации с игрови характер по изобразително изкуство

гл. ас. Даниела Заберска

  1. Да нарисуваме изпъкнало ( 3D) изображение.

4 група

Цели: Придобиване на елементарни познания за обем. Развиване координацията на ръката – рисуване на права и крива линия.

Материали:  Рисувателна хартия, цветни моливи или флумастери.

Изпълнение: Всяко дете очертава с черен молив дланта си в центъра на листа. След това запълва листа с хоризонтални линии, които се извиват като дъга между всеки две точки на пресичане с очертанието на дланта.

  1. Да свържем точките.

4 група

Цели:  Развиване координацията на ръката, упражнение за развиване преди обучението по писане.

Материали: Листи А4 с предварително отпечатана мрежа от точки, цветни моливи или флумастери.

Изпълнение: Децата гледат изходното изображение и посредством свързване на точките се стремят да получат същото, след  това оцветяват или дорисуват.

 

  1. Цапането разрешено! Рисуване с длани.

3 група

Цели: Развиване на асоциативното мислене, стимулиране на въображението. Възможност за работа в екип.

Материали: Темперни бои, хартиени чинии, рисувателна хартия, четки.

Децата правят отпечатък или отпечатъци от дланта си, потопена в разредената боя, върху хартията. След това  дорисуват с четка детайли и допълнителни фигури.

Задачата може да се изпълни и върху голям формат – картон 100/70, като в този случай работят по 2 или 3.

  1. Да си направим пъзел.

4 група

Цели: Развиване умението за очертаване на фигура с подръчни средства и изрязване по крива линия.

Материали: Гланцово блокче, стари дискове, ролка тиксо, пластмасови капачки с различен диаметър.

Изпълнение: Децата работят в екип по масичките. Върху цветните листове очертават с подръчни средства различни по големина кръгове – 3 или 4, изрязват и после ги залепват един върху друг. По желание могат да се украсят с флумастер или пастел. Прегъват ги през средата и ги разрязват наполовина или на четвъртина. Получените фигури се разбъркват и се разменят с тези на децата от съседната масичка, за да бъдат подредени кръговете.

  1. Рисуване с цветни мехури.

3 или 4 група

Цели: Запознаване с разновидност на монотипията.

Материали: Темперни бои, картон с размери 10/20 cм, чашки от кафе, сламки, течен сапун.

Изпълнение: В напълнените до средата с вода чашки се накапва разредена боя и малко течен сапун. С помощта на сламките се разбърква и разпенва, докато мехурите се покажат над ръба на чашата. Картонът внимателно се поставя отгоре, за да може боята да се отпечата. После може да се използва за направа на картичка.

  1. Рисунка – изненада.

3 или 4 група

Цели: Запознаване с техниката батик върху хартия.

Материали: Рисувателна хартия, парафинови свещи, акварелни или темперни бои.

Изпълнение: Децата се разделят на две групи и работят на отделни маси. Всички рисуват със свещите върху хартията изображение по избор. След това групите разменят листите и всяко оцветява и довършва рисунката на другарчето си по своя преценка.

  1. Шарена хартия

4 група

Цели: Запознаване с нестандартна техника за оцветяване на хартия (великденски яйца).

Материали: Пластмасови табли или тарелки от стиропор, пяна за бръснене, листи с големината на таблите, водни бои (бои за яйца), клечки за зъби.

Изпълнение: Таблите или тарелките се напълват с пяна за бръснене от учителката. Децата накапват разредена боя в различни цветове, с клечка за зъби внимателно с кръгови и зигзагообразни движения се смесват отделните петна. Хартията се полага върху оцветената пяна, леко се притиска и внимателно се отделя. Когато позасъхне пяната се остъргва с парче картон. Техниката може да се приложи и за оцветяване на яйца.

  1. Рисуване с лед

1-2  група

Цели: Развиване на фината моторика, умение за изтеглянe на права и вълнообразна линия.

Материали: Дървени клечки за сладолед, бои за яйца, форма за лед, рисувателна хартия.

Изпълнение: Отделенията на формата за лед се напълват с различни цветове разредена боя, поставят се под наклон клечките и се поставят в хладилник да замръзнат. Децата първо рисуват с цветните кубчета прави, вълнообразни линии (морски вълни, дъга ).

  1. Да рисуваме със зеленчуци!

1-2 група

Цели: Развиване на фината моторика и цветоусещането.

Материали: Темперни бои, стръкове целина нарязани на около 10см., рисувателна хартия с предварително нарисувани или отпечатани силуети на риба, къща, цвете или друга подходяща фигура.

Изпълнение: Децата използват стръковете като печат, потапят ги в боята, за да нарисуват керемиди на къщата, люспи на рибата и.т.н.

  1. Да си направим аквариум!

1-2 група

Цели: Развиване на фината моторика, цветоусещането и въображението.

Материали: Хартиени чинии, предварително оцветени в синьо, стръкове целина нарязани на около 10см., разрязани наполовина репички или дребни картофи, темперни бои, четки.

Изпълнение: С помощта на печатите от зеленчуци децата изобразяват различни риби в чинията, после могат да дорисуват детайли с четка.

 

Създаване на образи от серия фигури от хербаризирани цветя и листа в стил „Ошибана“.

гл. ас. Красимир Николов

Модифициран тест по Г. Пирьов за развитие на асоциативно мислене и въображение.

Тема: „Есен“

Ошибана е изкуство за създаване на картини от сухи цветя. Както с всяко изкуство, границата за това, какво може да се представи е само въображението на твореца.

Ситуация: Животните в есенната гора.

Цел: развиване на асоциативно мислене и въображение породени от формите на природни продукти, изследване  на детското въображение, образните представи и умение да се разкрият характерни особености на образите.

Процедура: децата самостоятелно да определят какви образи ще сътворят като комбинират различни форми и цветове за да получат изображение свързано с есента.

Познавателна задача: да се създаде образ от природни форми, чрез комбиниране, изрязване и дорисуване на определен образ.

Основни дейности: Беседа за формите и цветовете в околния свят. Защо предметите са в различни цветове, от какви основни форми може да се изгради образ от действителността?

Опорни знания: предметите се моделират в различни форми и цветове, защото е по-лесно да се различават един от друг, чрез различните цветове те изпъкват по-добре един до друг. Освен това цветовете допринасят за създаването на ред между тях. За да се отличават от многото цветове в природата добре е те да се съчетават по определени признаци и да бъдат в приятни за хората хармонии. Цветовете въздействат на възприятията на човека някои са възбуждащи, други действат успокоително.

Материали за рисуване: цветни листи А4, хербаризирани листа и цветя /сухи треви, клонки и др./, безцветно лепило, четки, ножици, флумастери за дорисуване, /вариант – безцветно самозалепващо фолио/

Оценка: вербална, анализ и беседа с децата за характерните форми и цветове които изграждат фигурите.

 

„Кой има този цвят?” Изследване на образните представи на децата

гл. ас. Красимир Николов

„Създаване на вариантни образи на познати обекти по зададен изходен елемент – цвят” – метод за изследване на образните представи на децата

Тема „Есен“

Дидактична игра: „Кой има този цвят” /Нарисувай образи на различни обекти / предмети/ с характерен цвят/.

Дидактичната игра: „Кой има този цвят” създава интерес на децата към откриването на характера на локалния цвят на различните предмети. Това значително повишава интереса на децата за наблюдателност към характерните детайли.

Нарисувай образи на различни обекти /предмети/ с характерен цвят: цели – развиване на умения за определяне на локален тон на обекти от действителността.

Ситуация: Дидактична игра „Кой има този цвят” посочва се определен цвят и децата определят предмети от есента с подобен цвят.

Материали: За целта е необходимо да бъдат изработени 6 карти с основните и допълнителни цветове: 1. жълто; 2. оранжево; 3. червено; 4 виолетово; 5. синьо; 6. зелено.  Също така и карти с изображения на 1. плод; 2. зеленчук; 3. дърво; 4. цвете; 5. животно; 6. птица. /апликирани от илюстрация или снимка/.                                 С размери 10 см. / 15 см.

Правила: по желание дете изтегля карта от цветовете и от изображенията, след това започва да изброява предмети с характерен цвят от цвета, в който е изтеглената карта. По желание могат да се включват и други деца да му помагат. Играта продължава до изтеглянето и на другите двойки карти, или при голям интерес от децата с размесване на картите с цел да се дадат вариации на предмети с различни цветове. Вариант е разделянето на групата на два отбора и отчитането на по–голямо количество предмети с характерен цвят.

Инструкции и ход на практическата дейност – след играта всяко дете да нарисува с цветни материали възможно по голям брой фигури свързани с есента с характерния цвят от геометричната фигура.

Материали за рисуване – разграфен лист на 4 ивици в началото на всяка да има по една апликирана или нарисувана геометрична фигура с определен цвят /син, зелен, жълт, червен или друг/ може листите да са с различна комбинация на цветовете. За по голямо разнообразие може да се предложат различни материали флумастери; пастели; темперни бои, но в цветовете, от които са били изработени цветните карти /1. жълто; 2.оранжево; 3. червено; 4. виолетово; 5. синьо; 6. зелено/.

Оценка: вербална като се имат предвид броят на изобразените образи.

1 – 4 образа – ниско равнище

5 – 7 образа – средно равнище

8 – 10 и повече – високо равнище.

Изграждане на рисунка по дадена проблемна ситуация

гл. ас. Красими Николов

Изграждане на рисунка по дадена проблемна ситуация – адаптиран тест по Генчо Пирьов. Метод за изследване на асоциативното мислене.

Тема: “Есен“

Ситуация: „Нарисувай дъждовната дъга”

По зададена ситуация децата трябва самостоятелно да решат проблемна ситуация – „колко цвята има дъгата, кога се появява и кои са основните групи цветове – топли и студени /по тяхното психологично въздействие/”.

Нарисувай дъгата – цели: да се формират знания за реда на цветовете в дъгата и определят студените и топли цветове.

Познавателна задача: откриване на зависимост на цветовете по групиране и съчетаване по емоционално въздействие. Откриване на изразните възможности на цвета. Групиране на основни и допълнителни цветове; на топли и студени. Затвърдяване на умения за работа с пастели и рисуване върху подготвена основа.

Основни дейности: Беседа за явленията в природата: след дъжд, когато грее слънце се появява дъждовната дъга. В нея са подредени 6 цвята: виолетово, синьо, зелено, жълто, оранжево, червено. Цветовете виолетово, синьо, зелено се наричат студени защото са цветове на водата в морето и езерата, на въздуха и тъмното време. С тях се илюстрират зимните и тъмни есенни картини. Цветовете жълто, оранжево и червено за цветове на слънцето, огъня и горещия пясък, затова се наричат топли цветове. Те илюстрират светлите и топли картини на пролетното и лятно време.

Ситуация: Сега ще ви разкажа една приказка. Имало едно време един горски цар. Той имал много красива дъщеря, която не искала да се омъжва и проклела гората да няма никакви цветове докато не се яви принц, който може да отгатва нейните гатанки. Който ги отгатнел можел да се ожени за нея и да направи отново гората цветна. Много принцове идвали, но като им задавала трудни гатанки и не получавала отговор от тях, тя с присмех ги прогонвала. Но дошъл един чудно хубав принц, принцесата се влюбила в него и решила , че това е нейния бъдещ годеник. Но за беда принца и казал: „Принцесо, за да станеш моя жена трябва да отговориш на една трудна загадка. Аз съм принцът на дъжда и съм невидим. Появявам се само след дъжд, когато грее слънцето. Ти трябва да познаеш моето име и с кои цветове съм облечен. В моето царство времето се определя от цвета на моите дрехи. Ти трябва да познаеш с какви дрехи съм облечен за да е топло и с какви на цвят дрехи съм облечен когато е студено.” За да излезе от затруднението горската фея решила да помогне на принцесата и и казала: „Принцесо, когато ни е топло цветовете около нас са на слънцето и огъня, когато ни е студено около нас са цветовете на водата, небето и нощта.” Но тъй като принцесата била изгонила цветовете от нейната гора изпаднала в голямо затруднение и не знаела кои са тези цветове. Искате ли да помогнем на принцесата да отгатне името на принца на дъжда и с какъв цвят дрехи огрява земята за да бъде топло или студено.

Ход на практическата дейност: На децата се раздават основи с предварително апликирани земен терен и дървета /и сгради/, слънчев кръг, върху фона на небето са скицирани симетрични полукръгове във вид на дъга. Децата оцветяват дъгата с пастели или водни /темперни/ бои, като допълнителна задача може да се рисуват капките на дъжда. Разновидност е апликиране на цветни ивици за изобразяване на дъгата.

Основни моменти: правилно подреждане на цветовете на дъгата: виолетово, синьо, зелено, жълто, оранжево и червено.

Материали – геометрични фигури от гланцова хартия за апликация от цветовете на дъгата, флумастери, пастели.