Извънкласни дейности

 

За по-добра училищна среда

Учениците Евгения Гарабийска, Елена Мишкова и Радостина Иванова поеха инициативата на г-жа Вълканова – ст. учител по ИТ и информатика „По-добра училищна среда“ и изрисуваха стените на един от компютърните кабинети в училище. Идеята на учителя и учениците е да се създаде по-приятна атмосфера за работа. Децата рисуваха цяла седмица върху стените на кабинета след учебно време, но най-накрая всички останаха удовлетворени, защото пъстрите изображения на програми и софтуерни приложения придадоха свеж и привлекателен облик на кабинета. С тази инициатива показаха, че училището може да бъде желана територия за учениците.

Бизнесът преподава

Учениците от  11б клас с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ взеха участие в  демонстрационен урок, проведен  от Николай Панев, управител на софтуерна компания „Диджитъл Дивелъпмънтс“.  Включването на представители на бизнеса в учебния процес спомага за кариерното ориентиране и запознаването на учениците с бъдещата им професия. Урокът се проведе в рамките на два  учебни часа. Николай Панев разказа на учениците за своята професия – за предимствата и недостатъците. След това той  направи демонстрация как да се програмира с JavaScript – един от най-използваните скриптови езици за програмиране в Интернет, за да създаде модел на слънчевата система. Докато преподаващият пишеше кода, даваше инструкции по HTML конструкцията и обясняваше предназначението на използваните тагове, учениците пишеха своите кодове паралелно с него на лаптопите. Децата с интерес слушаха и изпълняваха стриктно всяка инструкция, която той даваше. Откриваха и поправяха своите грешки в кода, докато получат желания резултат. Разбраха колко е важна и математиката при програмирането. Изполваха тригонометричните функции при съставянето на кода. В края на урока всеки ученик визуализира  своята слънчева система. Децата бяха възхитени от постигнатия резултат – движение на планетите около слънцето.

Удовлетворени  от постигнатия резултат и наученото през двата часа, единайсетокласниците се надяват по-често да имат подобни срещи с успели хора, които имат желание да предадат своя опит и знания.

Благодарим на Николай Панев, който се отзова на поканата на г-жа Вълканова и  г-жа Костадинова да представи себе си и професията си, и  да представи практическата страна на натрупаните знания и умения за работа в програмирането.  Учениците с нетърпение очакват следващото предизвикателство от него.

Ученици преподават на ученици

       За да разнообрази  традиционната и рутинна работа, г-жа Росица Вълканова организира урок „Ученици преподават на ученици“. В час по ИТ с 9б клас профил „Хардуерни и софтуерни науки“ покани ученика Николай Калоянов от 12б клас, който показа на деветокласниците как се прави почистване и профилактика на компютър.

       Часът започна с демонстрация пред учениците как работи компютърът  преди да бъде почистен. Със софтуер за наблюдение на температурата на процесора в режим на реално време Ники Калоянов показа каква  температура достига процесорът със стрес  тестовете (известни още като burn-in изпитания), които помагат за откриването на критични проблеми, и разясни последствията от високата температура, която достига процесорът. След това той разглоби компютъра, показа частите и описа техните характеристики, почисти го, направи пълна профилактика и го сглоби отново. Учениците с интерес наблюдаваха, помагаха в работния процес и упражниха уменията си.

     На въпроса „Ще работи ли компютърът след сглобяването?“  Ники демонстрира отново в края на часа, че не само устройството работи, но и работи много по-добре. Той направи нов стрес  тест  и анализира заедно с учениците новите показатели на процесора.

   Идеята  по-големи и по-опитни вече ученици да показват придобитите си  в часовете умения на по-малките е успешен начин за повишаване на мотивацията за учене, както и метод за повишаване на интереса към практическите умения.

 

 

 


Коридор на будителите в

СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви”

    В навечерието на Деня на народните будители учениците от Разложката гимназия осъмнаха с изцяло обновен коридор на третия етаж. С финансовата подкрепа на нашите съграждани Н. Колчев, Ал. Крайнов и Ис. Джолев преподавателите Росица Вълканова, Лиляна Джолева, Милена Кандева , Здравка Сугарева и Петър Петров пребоядисаха стените, цокъла, вратите и страничните первази на коридора, в който са разположени кабинетите по БЕЛ, информационни технологии и физика. Интериорът обновиха с портретите на български будители и просветители, освежиха нарисуваната преди две години от ученичката Мария Бонкова цветна инсталация и разположиха два импровизирани дивана за отдих на учениците по време на междучасията. В ремонтните дейности помагаха и служителите от помощния персонал.

      Инициатор на интериорната промяна е Росица Вълканова. Нейните колеги я подкрепят и споделят, че за да накарат учениците да опазват материалната база, трябва да дадат добър пример с безвъзмездния си труд и всеотдайност, за да бъдат последвани и от подрастващите. Предстои в коридора да бъде обособен и кът с рисунки на талантливи възпитаници на училището.