Националната седмица на четенето в ОУ „Панайот Волов“ – гр. Пловдив стартира с презентация „История на книгата“, анкета „Чета, защото …“ и среща с любими герои от приказките. Състезанията „Най-добър четец“, „Най-добър разказвач“ и състезание по правопис мотивираха учениците да покажат най-доброто, което са научили и усвоили. „Подреди пъзел“ и „Разкажи история“ – забавно и интересно за децата от ПГ и I – IV клас. Обучителната игра „Думата – мой приятел“ ангажира най-любознателните ученици от V – VII клас. Дейностите „Моят учител ми помага да чета“, четене и слушане на приказки предизвикаха емоции у големи и малки. В Дискусионно студио „Езикът, който ни събира и разделя“ участниците от V – VII клас споделиха мисли, мнения и отношения към четенето и ползата от него. Седмицата завърши с приказка и подарък книжка от по-големите ученици за първокласниците.
На 04.12.2019г. от 13,30 часа ще се проведе среща на учениците от V,VІ,VІІ те класове с представител на МКБППМА на тема:
“ Видове насилие и опасни места за игра“
Среща на учениците с представител на БЧК
На 27.11.2019г. от 13.00 часа ще се проведе среща на учениците от V,VІ и VІІ -те класове с представител на БЧК на тема:
“ Оказване на първа помощ при измръзване и изгаряне“
Урок по родолюбие
Гостуващ театър в ОУ “ Панайот Волов“
Проект „Подкрепа за успех“
лятна работа по Проект подкрепа за успех„
Лятна работа „Уязвими групи БЕЛ“
лятна работа Уязвими групи БЕЛ
Обучение тренинг
На 03.06.2019 г. в интерактивния кабинет на ОУ „Панайот Волов“, гр. Пловдив се проведе обучение – тренинг
на ученици от 5 и 6 клас с представител на БЧК – Пловдив. Темата на обучението беше: „Оказване на първа
долекарска помощ при бедствия, аварии и катастрофи“. Учениците се запознаха с начините и материалите
за оказване на първа помощ, а част от тях активно се включиха в демонстрации.
Родители влизат в Обществен съвет и настоятелство
В продължение на 9 месеца ОУ „Панайот Волов” подготвя семействата по проект „Активни родители за образователна интеграция”
Ниази Лейлалов готов да организира срещи в квартала, предлага училището да се трансформира по новия закон и да обучава до 10 клас
Родители от Шекер махала влизат в Обществения съвет и настоятелството, което предстои да бъде пререгистрирано, на ОУ „Панайот Волов“. Според новия закон за училищното и предучилищното образование, който влиза в сила от 1 август, именно родители трябва да бъдат в основата на двете задължителни структури. Това накарало училището да реализира проект „Активни родители за образователна интеграция“ (БС-33.14-3-029/01.10.2015 г.) на стойност 14 963 лева към Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства и да организира поредица от обучения за ромите от квартала. В продължение на 9 месеца възрастните се включили и развивали дейности в женски клуб, клуб за активно родителство, клуб на поколенията, а някои от тях дори се подготвили да бъдат образователни медиатори.
„Всички бяха консултирани от психолози от партниращата ни организация „Сдружение за обединени професионалисти за устойчиво развитие”. Целта е да активираме родителите и да ги мотивираме за една съпричастност към дейностите в училище. Информирахме ги за промените в новия закон, според който трябва да има Обществен съвет и Училищно настоятелство. Тези родители са първата стъпка, която направихме, за да ги включим в двете форми. Именно на тях разчитаме да ни помагат в работата с хората от общността”, обяснява директорът на училището Цонка Жиговечка.
В женския клуб дебатирали вечните теми за семейството, брака, любовта, раждането, отглеждането и възпитанието на детето.
„Най-силно впечатление ми направи агресията спрямо жените във всякаква форма. Шокирана съм, че те възприемат насилието като форма на внимание и то се е превърнало в ежедневие за тях. Опитахме да променим нагласата им и постигнахме известен напредък. В един от случаите майката осъзна какво се случва, а синът й заяви готовност да я подкрепи и да се отделят. Коментирахме и ранните бракове – те осъзнават, че не е нормално, но продължават да го правят. Трябва да се организират отделни срещи именно с жени, които сега съжаляват, че не са довършили образованието си, а са били принудени да се задомят”, обяснява психологът Красимира Харлова от „Сдружение за обединени професионалисти за устойчиво развитие”.
Една от най-дискутираните теми била за спирането на децата от училище, както и пътуването на учениците с родителите в чужбина. Това е един от големите проблеми, тъй като бащата, решил да работи зад граница, взима със себе си семейството и последната му грижа е образованието на детето. Така за няколко месеца децата спират да учат, а когато се върнат, пропуските им вече са огромни и трудно се наваксват. Много често дирите им се губят, тъй като родителите изобщо не уведомяват училището, че семейството заминава. Посъветвахме ги да не приемат децата си като куфар с багаж, а да обмислят добре имат ли възможност да ги вземат със себе си и гарантирано ли е образованието им, обясняват обучителите.
В клубовете се включили и мъже. Основно бащи, които работят зад граница. Сред тях е Ниази Лейлалов, който работи като охрана в училището, а дъщеря му Гюлешан е 6 за 7 клас. Той е готов да организира срещи в махалата, за да убеждава родителите колко е важно да пращат децата си редовно на училище. 39-годишният Ниази е завършил основно образование именно в „Панайот Волов“, а синът му е на път да изкара средно в Професионалната гимназия по машиностроене.
Ниази работи като охрана в училището и е амбициран да организира срещи с родители в квартала.
Една от хигиенистките в училището, чиито внуци са ученици в „П. Волов”, също влиза в настоятелството. 55-годишната Таня Асенова има завършено основно образование, двете й деца също, затова сега е амбицирана внуците й да стигнат по-далече. Най-големият – Марин, учи в Професионалната гимназия по машиностроене.
Таня Асенова (вляво) е категорична, че ще помага на училището, още повече, че работи като хигиенист в него.
В момента училището работи по формиране на Обществения съвет и Училищното настоятелство, които ще имат своята първа официална среща през август. Днес потенциалните членове се събраха в училището след 9-месечното обучение, за да заявят готовността си да помагат.
Родителите предложиха училището да се трансформира в гимназия до 10 клас, за да не се налага децата да се местят извън квартала. Според тях това щяло да повиши посещаемостта е да бъде причина повече деца да продължат образованието си в по-горните класове. Финансовият проблем често се оказвал водещ, за да вземат средно, защото е свързано с пътуване и по-големи разходи.
„Добре сте дошли с предложения, за които имате решения в името на доброто бъдеще на децата”, насърчи родителите Цонка Жиговечка.
Дейностите по проекта бяха отчетени днес пред учители, родители и партньори.
е- вестник-3
е-вестник-2
Турският консул чете приказки в „П. Волов“
Първолаците сразиха дипломата – смятат до 10, знаят буквите и се изявиха като артисти
В празник на книгата се превърна днешната визитата на генералния консул на Република Турция в ОУ „Панайот Волов“. Дипломатът Алпер Акташ и съпругата му Филиз четоха приказки на децата от началните класове и ги зарадваха с книжки. Събитието бе организирано по инициатива на българо-турският литературен клуб, учреден преди месец в Пловдив. Консулът под тепетата разказа на слушащите в захлас малчугани за „Вълшебната шапка на учителката“. Той и съпругата му прочетоха откъси от едноименната книга на турската авторка Айкюл Акал. На директора на училището Цонка Жиговечка също се падна да чете част от приказката. В мига, в който книгата попаднеше в ръцете на четеца, на главата му се появяваше и вълшебната шапка.
„Изключително съм впечатлен от знанията и уменията на децата“, сподели дипломатът. Първолаците показаха, че безпогрешно смятат, знаят всички букви, а освен това се проявиха и като артисти за изненада на ВИП гостите. Децата от по-горните класове пък разиграха драматазация по историята за гъсеницата, която си търси приятели.
Ученици от „П. Волов“ в театрална версия на „Малкият принц“
Осмокласничка свири „Ода на радостта“ пред просветни експерти
Завидни творчески умения демонстрираха талантите от ОУ „Панайот Волов“ в Шекер махала на областната конференция за добри педагогически практики, която се проведе днес в училището. Просветните експерти, сред които и съветникът на министъра на образованието по етническите въпроси – Робърт Джераси, останаха истински впечатлени от драматизацията на „Малкият принц“. Петокласничката Нигяр и съучениците й от 7 и 8 клас – Рени и Кемал, пресъздадоха срещата между Малкия принц и Лисицата, облечени в специално ушити костюми. Тримата са актьори от училищната театрална трупа „Детски мечти“, която миналата година е завоювала трето място от международен фестивал в Албания в категория „Театър“. Талантите на „Волов“ не сбъркаха нито една реплика от диалога, макар че ръководителката на трупата бе готова да дава жокер.
Бурни овации събра и Назре Рашкова от 8 а клас с изпълнението си на „Ода на радостта“. Хубавицата изсвири химна на Европа на пиано.
Първолаците от школото пък рецитираха стихове за буквите и пяха „вече сме грамотни, можем да четем“. Очарован, Робърт Джераси каза, че до няколко седмици на сайта на МОН се въвежда конкурс „Училище на седмицата“. Идеята е всяко училище, и от най-малкото населено място, да може да сподели успехите си и да получи признание за своя труд.
Милена Дамянова от ПП ГЕРБ – председател на парламентарната комисия по образование бе посрещната от кмета на район „Северен“ инж. Ральо Ралев за областната конференция за споделяне на добри практики при работа с ученици и родители в мултикултурна среда.
Домакин на събитието бе ОУ „Панайот Волов“ в район „Северен“ с директор Цонка Жиговечка.
Милена Дамянова, придружена от Галя Захариева – член на комисия по труда и социалната политика и комисия по въпросите на децата, младежта и спорта присъстват на подобни конференции из цялата страна с цел получаване и обсъждане на различни идеи, добити от преки контакти с ръководители на учебни заведения.
Към конференцията за споделяне на добри практики в Пловдив бе проявен голям интерес.
На мероприятието присъстваха председателя на сдружението „Амалипе“ Деян Колев, съветникът на министъра на просветата Роберто Джераси, представител на РИО Пловдив Соня Мелоян и др.
Всички присъстващи презентираха своя добър опит в работата си с ученици и родители в мултикултурна среда.
Ученици сурвакаха кмета на „Северен“ | ||||||
|
||||||
По повод празника Банго Васил, с който ромите посрещат днес Новата година, ученици от ОУ „Панайот Волов“ с директор д-р Цонка Жиговечка посетиха кмета на район „Северен“ Ральо Ралев.Джанет Стоянова, Мутойъ Ялдъз и Мария Асенова, облечени в традиционни ромски носии, сурвакаха кмета и екипа му с ръчно изработени сурвачки и им пожелаха много здраве, късмет и успехи в работата. Ралев благодари на малките сурвакари и освен с паричка ги изненада и с голяма торбичка с лакомства. „Желая здраве, берекет и много късмет на всички празнуващи днес“, пожела кметът, нека Свети Васил, вашият закрилник, донесе надежда за по-добри дни и просперитет за всички ни“. |