ДЕЙНОСТИ

Нетрадиционни форми за активно участие и създаване на благоприятна училищна среда

Април – месец на човекът и природата и биология и здравно образование.

Учене чрез правене – „Да си направим микроскоп“

Науката не винаги е скучна. Всичко може да се докаже чрез експеримент и изработване на модел. За това спомага часовете по лабораторни упражнения, където учениците експериментират с различни материали, за да изработят модели и да се уверят в действието на природните закони. Така направиха учениците от 6. Б  и 7. Б клас – Антоанета Абаджиева, Елмаз Ибиш и Гюлбиаз Иванова като изработиха микроскоп използвайки материали от бита. Напътствани от г – жа Валентина Калева те работиха усърдно, като първо направиха проект, набавиха необходимите материали и изработиха своя микроскоп.

                                               СПОРТЕН  ПРАЗНИК

Днес, 29.03.2024г.  в  ОУ „Панайот Волов“ гр. Пловдив се проведе спортен празник.

В спортния празник взеха участие дацата от ГЗПО и ученицете от I -VII клас.

 

 

 

 

 

 

Под знака на прекрасни емоции преминаха последните две седмици от Месец на математиката.

Децата от ГЗПО-6А изработиха природни календари, сравняваха и установяваха количествени зависимости.

Ученици от третите класове се потопиха в математическата джунгла, а четвъртокласниците демонстрираха своите умения на Колелото на късмета.

Деца от ГЗПО-6А и ГЗПО-6Б затвърдиха своите представи за цифрите на числата чрез играта “Запомниче”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Март – Месец на математиката

Ден на числото ПИ.

Ученици от пети и шести клас се включиха в  инициатива за празнуване деня на числото Пи. Изработиха табла и изложба „Градът на числото Пи“.

През тази седмица се осъществи и един нетрадиционен урок по математика. Петокласниците бяха домакини на учениците от четвърти клас с класен ръководител Р. Карагяурова в часа по математика с преподавател С. Попова.

Съвместният час се проведе във връзка с месеца на математиката, също и като част от запознаването на четвъртокласниците с обстановката и реда в прогимназиален етап.

Учениците от 4. А клас бяха посрещнати топло и заедно с петокласниците, в рамките на часа решаваха логически задачи, редяха математическо домино, както и откриваха интервали. Урокът приключи с интерактивната игра Kahoot, която предизвика фурор у учениците.

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Март – Месец на математиката

През втората седмица от Месец на математиката деца от ГЗПО 5.Б с ръководител Светлана Шарлачка и ученици от втори клас с класни ръководители Величка Дърмонска и Татяна Грозева се справиха с математическото предизвикателство “Вълшебни кутии”. Второкласниците демонстрираха своите математически умения пред най-малките възпитаници на училището, а те пък от своя страна им помогнаха с избирането на верния отговор. Далите грешен отговор, бяха окуражавани с ръкопляскания и им беше даван втори шанс.

8 март – празник на мама

Празник има мама

в мартенския ден.

Един е точно само,

за нея отреден.

Но майката е свята,

грижовна и добра,

ера заслужава

да има празник тя.

Биляна Дар

„Честит празник, момичета, майки и жени! Честит 8 март на всички вас, мили жени – майки, дъщери, сестри и баби! Бъдете нежни, красиви, вдъхновени, прекрасни, силни и магични! Бъдете себе си! Вървете с широка усмивка напред и никога не забравяйте, че притежавате цялата сила на света дълбоко в себе си! Нека да има много слънце, усмивки, споделени мигове и магия във всеки един ваш ден! Благословени да са красотата, нежността, добротата и силата, която давате! Вечна да е великата ви мисия да дарявате живот, вяра, обич и надежда! Нека женската обич, топлина и усмивки винаги да озаряват света!“

С тези думи  започна Денят на майката с възпитаниците от ГЗПО 5-г.Б с ръководител госпожа Светлана Шарлачка и с: учениците от 4.А, Б  клас,  госпожа Радка Карагяурова, госпожа Катя Филипова – учител в ГЦОУД 4. Клас и госпожа Янка Петкова – учител по физическо възпитание и спорт.

Децата от предучилищната група изнесоха празнична програма  ,,Пъстра китка за мама“ – наниз от  стихотворения,   песни и танци – поздрав за своите майки. По-големите каки и батковци от 4. клас също се включиха с поздрав от песен и хора. Малките деца запяха българска народна песен под акомпанимента на ученика Раян Илиев от 4.А клас, който даде ритъм с тарамбука. Настроението на песента беше завладяващо и всички станаха на крака и бурно аплодираха изпълнителите.

Беше празник на споделените емоции и радости в очите на майките, бабите и децата  им!

Това наистина беше трогателен и вълнуващ празник за ценни знания и безценни приятелства, за всички ни!

След това децата подариха картички направени  с любов от  самите тях и цветя за мама, а добрите майки пък се бяха погрижили за тяхната заслужена почерпка.

Ех, че весел празник се получи!

Ех, че веселба голяма е празника на мама!

Нетрадиционни форми за активно учене и създаване на благоприятна училищна среда

Март – Месец на математиката

В първата седмица на м. март децата от ГЗПО-5. А, с ръководител госпожа Десислава Тодорова, и учениците от 1. клас, с класни ръководители госпожа Светла Нейкова и госпожа Ирен Кукушева, се справиха с предизвикателството на мемори картите. Те трябваше да открият двойките еднакви карти, които съдържаха числата на цифрите от 0 до 10.  Успешно изпълнилите условието, бяха бурно аплодирани от останалите.

 

 

 

 

 

3 МАРТ – НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

На 3 март България отбелязва своя национален празник – Ден на Освобождението от властта на Османската империя. То се случва в резултат на Руско-турската война от 1877-1878 г. В Сан Стефано е подписан мирният договор, който поставя началото на свободна България.

Всяка година на този ден свеждаме глави и почитаме светлата памет на героите, пожертвали живота си, за да я има България.

„Таз свобода нам не ни е дар!“, а е извоювана с кръвта на стотиците хиляди войници, четници, опълченци.

Паметта ни не може да бъде отнета…

 

 

 

 

 

 

Природонаучен музей Пловдив

Във връзка с изучавания материал по човекът и природата от раздел „Структура и жизнени процеси на организмите“, група ученици от 6. Б, 5. Б и 7. Б клас под ръководството на госпожа Валентина Калева посети Регионален природонаучен музей Пловдив на 01.03.2024 г. Датата беше избрана не случайно. С идването на месец март природата се възражда за нов живот, а нейните обитатели винаги са предизвиквали интереса на учениците.

Разходката започна с посещение на музея, като по случай Баба Марта ученичката от 7. Б клас Елмаз Ибиш  подари ръчно изработена мартеница и картичка с послание от нашите ученици на уредничката на музея. В различните зали учениците се насладиха на експозициите от растения, насекоми, влечуги и бозайници. Потопиха се в атмосферата на „изгубения свят“ на динозаврите и разгледаха най – новата зала „Полюси“. В нея е разположен леден аквариум, в който има раци от северна Финландия и животни от Южния полюс. Така учениците успяха да опознаят суровия и красив свят на северния и южния полюс.

Разходката продължи по централната част на Пловдив и завърши с игри на детската площадка в Цар Борисовата градина. Учениците се прибраха развеселени и доволни. Направиха много снимки и разказаха на семействата си впечатленията си от деня.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Честита Баба Марта!

Баба Марта днес донесе

кошнички с мартенички и цветя!

На всеки да завърже някаква мечта!

Да сме здрави, весели, засмени

и от Бог благословени!  

Потопени в магията на традициите и обичаите, малките ни ,,слънчица“ – децата от ГЗПО-5г. Б, посрещнаха добрата Баба Марта и усмихнатите  добри ученици от 4.А и 4.Б клас,  ръководени от госпожа Екатерина Филипова.

Емоции, пъстри мартенички и грейнали личица  за всички деца!

„Мартенска приказка“ и ,,Легенда за мартеницата“

Учениците от двата четвърти класа и децата от предучилищната 5-годишна група слушаха в захлас и с интерес тази приказка и легенда, изнесени от госпожа Светлана Шарлачка-ръководител  на предучилищната група.

Много споделени емоции, вълнение и усмивки имаше днес от гостуването в групата ни на бивши наши възпитаници, сега ученици от 4.А и 4.Б клас.

За Баба Марта ни разказаха и големите деца. Колко мила е, засмяна и колко е добра! И само наша тя е – българска е тя!

Всички талантливи малки и големи деца и ученици, които участваха в празника зарадваха останалите деца, гости и родители!

Учениците от четвъртите класове пяха и танцуваха заедно с малките си приятели, бъдещи ученици!

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Февруари – Месец на географията

За мнозина високосните години са по-специални. Убедени са, че 29 февруари носи късмет и благоденствие. Дано не останат разочаровани, когато разберат, че този ден е съвсем обикновен и е плод на „математически трик“.                                                  Защо е въведена високосната година? Учениците от  прогимназиален етап, под ръководството на госпожа Милена Войводова,  потърсиха и откриха отговора на този въпрос.                                                                                                                                              Чрез изработените табла, презентираха извършените географски дейности в месеца на географията.

 

 

 

 

ДЕН НА РОЗОВАТА ФЛАНЕЛКА – ДЕН СРЕЩУ ТОРМОЗА В УЧИЛИЩЕ!

Днес,28.02.2024г. е Световният ден против тормоза в училище,                                известен като  „Ден на розовата фланелка“. По този повод бяха проведени няколко инициативи в училище, които имаха тематично послание.                                                  Отбелязването на Деня против тормоза в училище или Ден на розовата фланелка имат и своите символни значения. Фланелката и цветът символизират неприемането на тормоза и насилието в училище.

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Февруари – Месец на Историята и Географията

Активно и интересно преминава Месецът за учениците в начален етап и ГЦОУД.  Докато се водеше ОРЕС класните ръководители им организираха виртуална разходка в Природонаучния музей в Пловдив. Г- н Казанджиев, класен ръководител на IIIБ клас, постави задача учениците му самостоятелно да изгледат видеото и после да го коментират помежду си. Г- жа Карагяурова, класен ръководител на IVА клас,  включи видеото в час по Човекът и природата.

Г- жа Кукушева, класен ръководител на IБ клас,  в час по Околен свят е запозна своите ученици с подходящи за възрастта им кратки видеа, свързани с историята и географията на България.

  1. Групите за задължително предучилищно образование осъществиха своята виртуална разходка в музея пред интерактивната дъска в училище. Те имаха възможността на разгледат софийския природонаучен музей и да се запознаят с неговите експонати.
  2. Когато учениците в ГЦОУД възстановиха присъствената форма на своите часове, в Занимания по интереси с помощта на ножица, лепило и умения, създадоха пъзел, от чиито части изградиха географска карта на България.

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Февруари – месец на Историята

151 години БЕЗСМЪРТИЕ!

151 години ни делят от далечната 1873 г., когато в покрайнините на град София геният на националната ни революция Васил Иванов Кунчев изрече последните си думи „Всичко, каквото съм сторил, сторих го за Отечеството”, след което беше обесен.

Епохите идват и отминават, раждат се и умират, но Васил Левски – Апостола на свободата продължава да е жив и да ни заклева за „чиста и свята република“, за преданост, отдаденост и вярност към Родината.

Точно това послание получиха учениците от прогимназиален етап, отгръщайки всяка страница, посветена на героизма на Дякона, прочитайки всяка дума, изречена в проза или стих, отразяваща следите от дръзновените стъпки на Апостола, прекрачили прага на безсмъртието, за да живеят и днес в душите ни.

 

 

 

 

Януари – месец на химията и физиката

„И все пак тя се върти“

Галилео Галилей

При преподаването на учебните предмети химия и опазване на околната среда и физика и астрономия достоверни трайни знания се получават, когато преподавания материал се съпровожда с непосредствени ефективни възприятия. За да провокира интереса на учениците и да ги потопи в магията на науката ст. учител Валентина Калева използва учебния химичен и физичен експеримент. В познавателния процес той е източник на знание, развитие и формиране на абстрактно мислене. Затова последната седмица от месеца на химията и физиката беше посветена на проектната дейност и експеримента. Учениците от седми клас разглеждаха нагледни образи, използваха опитни данни и правеха изчисления, прилагайки изучените физични формули. Така те изработиха везна с подръчни материали и определиха теглото на дървени кубчета. Изработиха микроскоп и използваха знанията си за сферични огледала, за да направят окуляра.

„И все пак тя се върти“ е казал Галилео Галилей за Земята. Замърсяването и опазването на нашата планета и пречистването на водата са проблеми, за който дискутираха учениците от пети и шести клас. Те направиха проект на тема „Замърсяване и опазване на околната среда“, като нарисуваха картина на „Киселинен дъжд“, „Озонова дупка“ и „Парников ефект“. Учениците от пети клас се запознаха с методите за пречистване на водата и представиха проект на тема „Пречистване на вода чрез филтруване“.

Експериментите и проектите вдъхновиха учениците и направиха изучаването на химията и физиката вълнуващо занимание, вдъхвайки им чувство на увереност в естествените науки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене и създаване на благоприятна училищна среда

Тази седмица възпитаниците на ГЗПО от ОУ ,,Панайот Волов“ гр. Пловдив отбелязахме с участието си месеца на химията и физиката в училище. Вода, ти нямаш нито вкус, нито цвят, нито мирис! Невъзможно е да бъдеш описана, наслаждаваме ти се, без да осъзнаваме какво представляваш! За нея може да се каже, че ти си необходима за живот: ти си самият ЖИВОТ! Ти си най-голямото богатство на света!ВОДАТА Е ЖИВОТ! ВОДАТА Е БОГАТСТВО! ВОДАТА Е ЕНЕРГИЯ! Приятели сме с нея! Пазим я! Пестим я! Обичаме я! Със забавни експерименти с вода децата разбират за свойствата й, има ли цвят, мирис, вкус и форма, кои са агрегатните й състояния, защо е нужна на всички. Опитите с вода предизвикаха невероятни емоции – овкусихме я със сол и захар, оцветихме я с боички, разпенихме я със сапунче, замразихме я в кубчета и балончета, пробвахме кои предмети плуват и потъват. Направихме послания на водната капка, а накрая рисувахме и се забавлявахме и най-накрая пихме топъл оцветен в жълто от липа и лайка чай! Ех, че е весело при нас! Чудесен начин да обогатим представите на децата за водата и полезността й за човешкия живот! Опитахме се да покажем на децата явлението как се наеликтрезират предметите под въздействието на магнит с играта ,,Кой ще улови повече рибки с вълшебната пръчка- въдица Всяко дете с магнитчето, което е като въдичка лови ,,наеликтризирали се кламери, които в играта са рибките. Чудесен начин, да обогатим представите на децата за водата и нейните свойства и значението и за полезността й за човешкия живот!

 

 

 

 

 

 

 

 

Януари – месец на химията и физиката

Учениците от 1.А клас под ръководството на госпожа Светла Нейкова правиха опити и изводи по темите: Статично електричество. Свойства на телата да плуват във вода.

 

 

 

 

 

 

 

С изработените лодки и въртележки от хартия второкласниците със своите учители Величка Дърмонска и Татяна Грозева извършиха няколко опита, с които намериха отговор на въпросите: „Кои предмети плуват и потъват във водата?“ и „Какво движение на въздуха: топъл и студен въздух, вятър?“.

Януари – месец на химията и физиката

„Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.“

Алберт Айнщайн     

  За възпитание на познавателен интерес към физика и астрономията и химия и опазване на околната среда в прогимназиален етап се прилага разнообразие от умствени и практически дейности и подходящо онагледяване на учебния процес. Опитът стои в основата на лабораторните упражнение, които учениците очакваха с интерес. Така ученето чрез правене доведе до усвояване на  трайни знания и умения за работа в екип. Активни през месеца на химията и физиката бяха учениците от пети и шести клас, ръководени от ст. учител Валентина Калева. Чрез опити те доказаха, че кислородът поддържа горенето. Видяха как водорода гори, но не поддържа горенето и изследваха разтворимостта на различни вещества във вода. Шестокласниците получиха въглерод от захар и нишадър от амоняк и солна киселина. Направиха атрактивен опит, като надуха балон с въглероден диоксид. Учениците от V „А“ клас чрез флашмоб пресъздадоха процеса „дифузия“. С танц на балони те показаха как молекулите на едно вещество проникват сред молекулите на друго вещество. Учениците от седми клас направиха табло със свои проекти в часовете по физика и астрономия и химия и опазване на околната среда.

През изминалата седмица чрез опити третокласниците под ръководството на своите класни ръководители – ст. учител Златка Дичева ст. учител Николай Казанджиев, се запознаха със закони на физиката, свързани с движението на въздуха и движението във вода.

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене и създаване на благоприятна училищна среда

Януари – месец на химията и физиката                                                                „Това, което знаем, е капка, това, което не знаем, е океан.“

Исак Нютон

Практическите занимания по физика и астрономия и химия и опазване на околната среда винаги са най-интересни за учениците, защото тогава те могат да „видят“ и дори да „пипнат“ голяма част от съдържанието, което учат като теория. Правенето на опити, докосването до магическия свят на веществата прави тези предмети интересни за учащите се от прогимназиален етап. В първата седмица от месеца на химията и физиката под ръководството на ст. учител Валентина Калева те се научиха да получават кислород и водород в лабораторни условия и видяха какво е „гърмящ газ“. Направиха проекти за „Лимонова батерия“,  „Електромагнити“, „Спектър на светлината“ и изследваха свойствата на кислорода, водорода и желязото. Учениците проявиха любопитство, всеотдайност и спазваха правилата за безопасна работа с веществата в клас.                                                                                   През първата седмица на тематичния месец януари се изявиха децата от четвъртите класове с отговорник ст. учител Светла Нейкова. В IVА клас се проведоха интересни за учениците опити с лед и готварска сол: върху кубчета лед поставиха готварска сол и  наблюдаваха как започва да излиза пушек, защото солта понижава температурата.                                                                                                                                      В IVБ клас направиха опити със замръзнала течност, съдържаща вода. Децата откриха, че водата замръзва и се топи при една и съща температура: 0 градуса по С. При нагряване ледът се топи и преминава в течно състояние-вода. При охлаждане водата замръзва и преминава в твърдо състояние-лед.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коледна фантазия

Писмо до Дядо Коледа

„Скъпи Дядо Коледа, пишем ти децата от училище „Панайот Волов“ в град Пловдив. Ти сигурно знаеш къде е България. Тя е нашата родина. Когато летиш със шейната над Европа, ще я видиш. Там ще свети най-силна светлина, защото тя е от нашите сърца. Каним  те на нашето коледно тържество. Ще ти покажем колко сме талантливи, колко много обичаме да се забавляваме и колко много обичаме нашите учители. Преди Коледа заедно с тях украсихме елхата, подготвихме изненади, учихме стихотворения и песни за теб. Заповядай при нас, Дядо Коледа!“                 Дядо Коледа прие поканата на малките и големи деца от училището и присъства на Коледната фантазия, представена от тях. Препълнилите концертната зала родители, с радост и вълнение се наслаждаваха на празничния концерт. Децата от ГЗПО и учениците от 1. до 7. клас пяха, танцуваха и рецитираха за Дядо Коледа и за всички гости.

Един емоционален завършек на Месец на изкуствата и занаятите.                                  Да бъде мирна и честита!                                                                                                                Да бъде спорна и добра!                                                                                                              Полята да са пълни с жито,                                                                                                 градините-с плодове, с цветя!                                                                                                           И нека всички са щастливи,                                                                                                                и нека да сме малко по- добри!                                                                                  Предишната година си отива,                                                                                                          а Новата с надежда ни дари.                                                                                                           Да бъде много по- добра, успешна за целия български народ!                                            И нека всички да я срещнем с вяра, надежда и любов!

Светли празници!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Писмо от Дядо Коледа

 Децата от ГЗПО 6.Б – Айше, Георги, Дени, Елхандро, Иксан, Роза, Сашка, Емил и Анифе заедно със своята учителка Евгения Радинова изпратиха писма до Дядо Коледа, в които нарисуваха какво искат да получат като подарък за празниците.

Днес пристигна и отговорът от Добрия старец, който много зарадва децата.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене и създаване на благоприятна училищна среда Декември – Месец на изкуствата и занаятите.

 

 

 

 

 

 

 

 

Учи и се забавлявай в училище!

Вълшебствата на Коледа през погледа на талантливите ни ученици и техните родители, сътворени под ръководството на учителите: Десислава Тодорова, Екатерина Филипова и инж. Адриан Кононец.

Коледният дух завладя и малки и големи

По традиция и тази година в ОУ „Панайот Волов“ на 12.12.2023г. учениците от ГЦОУД и техните учители: г -жа Мария Михайлова, Нели Николова, Екатерина Филипова и Мануела Александрова организираха благотворителен коледен базар с ръчно изработени предмети, картички, играчки за елха и вкусни коледни сладки.  Благодарение на тази благородна инициатива събраните средства ще бъдат използвани за деца от училището, които са в неравностойно положение .

Благодарим на всички включили се в благотворителния базар!

Нека разтваряме сърцата си и бъдем добри не само на Коледа!

Бъдете здрави и благословени!

Светли и щастливи Коледни и Новогодишни празници!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Среща с коледните вълшебства

Вълнуващата среща на децата от ГЗПО 6.А с ръководител госпожа Ирена Павлова с вълшебните истории и приказните герои от коледните книжки, запечатана от фотообектива.

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Декември – Месец на изкуствата и занаятите

 Учи и се забавлявай в училище!

Началото на Месец на изкуствата и занаятите започна с много настроение и радост, емоции и въодушевление за учениците от прогимназиален етап. Своите чувства те изразиха с бои и цветни моливи. Очаквано най-много деца се насочиха към рисунка на Дядо Коледа и снежен човек. Други имаха свое виждане върху не по-малко интересни теми. Отличиха се учениците Минка и Ася от 6.А клас, Анелия, Виктория, Невзер, Таня и Антоанета от 6.Б, Илия от 7.А, Надежда, Елмаз и Емин от 7.Б, Славка, Галина, Роза и Янко от 5.А, Стефан и Ремзие от 5.Б клас. С иновативни идеи в конструирането на изделия по Технологии и предприемачество – свещници, се отличиха Таня, Аргир и Йосиф от 6.Б клас. Стефан, Асен и Асан от 5.Б клас проявиха особено старание в изработването на дървени моливници, а момичетата от 6.Б клас с голям ентусиазъм ги оцветиха. Отличените творби бяха представени във  фоайетата на училището.  През Месец на изкуствата и занаятите децата от ГЗПО-6.Б изработиха коледни ангелчета, с които да украсят своите домове.Децата от 3.А клас изработиха коледна украса (гирлянди), която подариха на децата от ГЗПО-6.Б. Малките ученици от 1.Б клас  подариха част от изработените от тях коледни елхички за украса на децата от ГЗПО-6.Б. За учениците от 3.В клас срещата с по-големия ученик Стефан от 6.Б клас предизвика вълна от емоции. На живо видяха инструмента кларинет и чуха изпълнения на мелодии от младия талант.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вълнуващо пътуване в Мароко

чрез фотографското изкуство

Разказ по преживяно

На 29.11.2023 г. ние, група ученици от шести и седми клас, заедно с госпожа Войводова-учител по география и икономика и госпожа Ангелова-учител по български език и литература, бяхме на изложба „Мароко – вдъхновение в цветове“ в културния дом „Борис Христов“. Разгледахме красиви снимки от Мароко. Там се срещнахме с господин Минко Михайлов.  Той ни каза, че е пътешественик и фотограф. Авторът  на снимките ни разказа много интересни неща за Мароко и за фотографското изкуство. Научихме, че Мароко се намира в северозападната част на континента Африка. На снимките видяхме пустинята Сахара, пясъчни дюни, едногърби камили, ята фламинго, портрети на деца с много красиви очи. Разбрахме, че и там момчетата много обичат да играят футбол, а големите хора не искат да ги снимат. Имаше снимки на пазар за подправки. Бяха много цветни. „Прилича като в Индия“ – каза Гюлбеаз. На друга имаше огромни казани, в които се боядисват дрехи. Хората там използват природни материали за оцветяване: корени, листа и плодове на растения, кори на дървета. Видяхме снимки на град, в който къщите, улиците, всичко беше боядисано в бяло и синьо. Фотографът обясни, че град Маракеш е в розово, а Казабланка – в бяло. На всички ни беше любопитно колко езика знае и на какъв е разговарял в Мароко пътешественикът. Гюлбеаз смело го попита. Той отговори, че един от основните езици в Мароко е бербрски, че в някои части се говори на испански, в други – на френски. А той  знае само английски, но в Мароко не малко хора го говорят свободно. Накрая   фотографът ни каза, че децата навсякъде са еднакви. Най-важното е да имаме знания и умения.

Тръгнахме си по-богати, защото научихме нови неща, имахме хубави емоции.

Анелия Й., Анелия И., Антоанета, Ася, Виктория, Гюлбеаз, Дуван, Елмаз, Йсиф, Минка, Невзер

 

 

 

 

 

 

 

Открита практика по математика

На 27.11.2023 г. се проведе открита практика по математика с учениците от VI „Б“ клас. За нас беше чест да ни гостуват старши експерт по математика д-р Зара Данаилова-Стойнова както и преподаватели от гр. Асеновград, с. Мулдава и др. училища в Пловдив.

Учениците откриваха магически решения, намираха координати, разшифроваха кодиран текст с криптомат. Забавляваха се и с усмивки на лицата завършихме раздела „Рационални числа“.

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Ноември – Месец на езиците „ Да бъдем смели и силни със знания!           Да опознаваме света на  българския език и литература с желание!“ са финалните думи на участниците в „Празник на езиците“, с който завърши Месецът на езиците. В него взеха участие ученици от 5. – 7. клас, мотивирани и активирани от своите учители по български език и литература М. Ангелова, Д. Стоянова и В. Петрова, както и от В. Красимиров – учител по английски език. Създадената емоционална образователна среда чрез публичната изява в концертната зала на училището обедини в единен импулс: учители, ученици и родители. Заслужено признание за усилията и труда бяха грамотите, които получиха всички участници. Измина един динамичен и ползотворен месец – Месец на езиците. Децата от ГЗПО  и учениците от 1.-7. клас показаха какво знаят и умеят по български език  и литература и по английски език. Всяка седмица от този месец ги вкара в активна работа. Те успяха да покажат знанията си, творческите си способности, както и да демонстрират комуникативни умения и способност за сътрудничество с връстници. Организирането и творческия подход към провеждането на Месец на езиците се случи благодарение на учителите на ГЗПО, на учителите от начален етап, както и на съдействието на учителите от прогимназиален етап.

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда 

Ноември – месец на езиците                                                                           Вълнуващите форми на дейности през Месец на езиците помогнаха да се създаде интерес към изучаването на българския език и литература, да се  развие  любознателност, постоянство, способност за самостоятелно търсене, да се задълбочат знанията и да се подобри общата култура на учениците. Проведените събития помогнаха на учениците да научат много нови и интересни неща, свързани с българския език и литература.                                                                                              Най-малките – децата от ГЗПО, се забавляваха с „Празник на книгата”. Учениците от 3. и 4. клас чрез „Вълшебно четене“ се пренесоха в магичния свят на литературата. Малките преводачи от начален етап определяха качествата на любим литературен герой на български и английски език  в часовете по АЕ.                          Във всички класове в начален етап бе прочетена притчата „Гроздето“. С оцветяване на думички с едно и също значение, но написани на различни езици играха и учиха учениците от втори, трети и четвърти клас. Състезанието по степенуване на думи на български език премина забавно и активно за  децата ГЦОУД 3. и 4.              Творчески работилници: „Силата на думите“, „Любими думи“, „Най-хубавите думи“, „Искам да съм грамотен, защото …“, „Знанието е сила!“,  мотивираха учениците от 5. – 7. клас за активност, творчество, инициативност, любознателност.  Изготвянето на тематични табла ги активира с различни дейности: четене, писане, създаване на текст, илюстриране.                                                                                                                            С интерес се посрещна изложбата на тема: „Речници на български език“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Участие в първия Пловдивски фестивал на науката

На 24.11.2023 г. сборна група ученици от V до VII клас под ръководството на Валентина Калева, Силвия Попова и Еленко Гешев взеха участие в първи Пловдивски фестивал на науката, който се проведе в Център по системна растителна биология и биотехнологии. Те наблюдаваха научно шоу „Как химията ражда цветове“. Учениците с интерес се потопиха в света на химията представен им по атрактивен начин от доц. д- р Лъчезар Христов от Факултета по Химия и фармация в СУ „Св. Климент Охридски“ и координатор на група за химични експерименти – Корпус за бързо гърмене. В рамките на един астрономически час учениците видяха как превръщането на веществата се съпътства от красиви цветни промени, наблюдаваха цветни разтвори и странни начини за предизвикване на цветни реакции. Научиха се как да си направят с кухненски материали универсален киселинно – основен индикатор.                                                                                    Емоцията беше голяма, а впечатленията от преживяното учениците разказаха на своите родители, близки и приятели.

 

 

 

 

Отбелязване на Деня на народните будители – 1 ноември

1 ноември – денят, в който отдаваме почит на народните будители! В навечерието на този светъл празник децата и учениците в ОУ „Панайот Волов“  изнесоха кратка програма. Училищният звънец известява началото и края на часовете с възрожденска музика и стихове, рецитирани от ученици. Естествено продължение на отбелязването на светлия празник ще бъде Месецът на езиците.

Честит празник на всички учители и ученици!

 

 

 

 

СПОРТЕН ПРАЗНИК

На 27.10.2023 г. дворът на училище „Панайот Волов“ се превърна в център на спортната емоция. В този ден всички деца от ГЗПО и ученици от 1. до 7.  се включиха в разнообразни спортни активности: щафетни игри, дърпане на въже, волейбол, футбол. Специален гост на откриването на спортния празник бе олимпийският шампион по гребане кану – Николай Бухалов. Гостът приветства учениците и им отправи послание: ако искат да успеят, е необходимо да са дисциплинирани и трудолюбиви.  Есенният спортен празник по традиция започна и завърши с български народни хора.

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене

и създаване на благоприятна училищна среда

Октомври – месец на спорта

Учениците от 2а и 2б клас провеждаха различни спортни дейности на открито всеки ден от седмицата. Понеделник- състезание по боулинг между паралелките; Вторник- различни забавни спортни игри- кечбол, федербал, народна топка; Сряда- подвижни игри; Четвъртък- състезание по бягане;  Петък- футболна среща между двете паралелки.През третата седмица на Месец на спорта отговорник и координатор беше г- жа Мануела Александрова, учител ГЦОУД 3. Поради излизането й в болничен представям отчета с направеното до тук. Учениците от IIIА, IIIБ и IIIВ клас се включиха с ентусиазъм в Месец на спорта. Любими и познати за тях игри като федербал, вървене по въже, тенис на маса и хвърляне на топка бяха сред избраните игри. Децата, посещаващи ГЦОУД 3, се запознаха с основните пози в йогата- дърво, куче, жаба и кобра. Със спортни дейности завърши Месецът на спорта в ОУ „ Панайот
Волов“ През последната седмица на месец Октомври, активно се
включиха и учениците от IVа и IVб клас в ГЦОУД 4 с ръководител г- жа
Екатерина Филипова. Часовете по Организиран отдих и физическа
активност, проведени в двора на училището, започнаха с общоразвиващи
упражнения, гимнастика и подвижни игри, при които учениците показаха
своето желание и умение в спорта. Проведоха се и различни спортни игри
като: щафета, баскетбол, футбол, народна топка, скачане на въже, все
любими и познати за тях игри, с които релаксираха и се забавляваха.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Октомври – месец на спорта

През последната седмица на октомври в Месец на спорта активно се
включиха и учениците от ГЦОУД 4 с ръководител г- жа
Екатерина Филипова. Часовете по Организиран отдих и физическа
активност, проведени в двора на училището, започваха с гимнастика и подвижни игри. Проведоха се и различни спортни игри: щафета, баскетбол, футбол, народна топка, скачане на въже – все любими и познати за учениците игри, с които релаксираха и се забавляваха.

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене                                                                                      и създаване на благоприятна училищна среда

Октомври – месец на спорта

През третата седмица на Месец на спорта отговорник и координатор беше г- жа Мануела Александрова, учител ГЦОУД 3.                                                                Учениците от IIIА, IIIБ и IIIВ клас се включиха с ентусиазъм в Месец на спорта. Любими и познати за тях игри като федербал, вървене по въже, тенис на маса и хвърляне на топка бяха сред избраните игри. Децата, посещаващи ГЦОУД 3, се запознаха с основните пози в йогата- дърво, куче, жаба и кобра.                       Успешното участие в турнира по футбол за купата на район „Северен“ на учениците от нашето училище продължи и през тази седмица  във възрастова група 5. – 7. клас под ръководството на г-жа Янка Петкова и г-н Христо Пенев, учители по ФВС. С индивидуална награда за голмайстор на турнира бе отличен ученикът Артин Амедов от 6. Б клас. Представителният ни футболен отбор извоюва бронзов медал.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене                                                                                    и създаванена благоприятна училищна среда

Октомври – месец на спорта

През втората седмица на Месец на спорта фокусът беше насочен към  2 клас. Отговорник и координатор беше г- жа Мария Михайлова, учител ГЦОУД 2. Учениците от 2а и 2б клас провеждаха различни спортни дейности на открито всеки ден от седмицата:                                                                                                           Понеделник- състезание по боулинг между паралелките;                                         Вторник- различни забавни спортни игри – кечбол, федербал, народна топка;         Сряда- подвижни игри;                                                                                                  Четвъртък- състезание по бягане;                                                                                        Петък- футболна среща между двете паралелки.                                                         Успешно участие в турнир по футбол за купата на район „Северен“ на ученици от 3. и 4. клас под ръководството на г-жа Янка Петкова и г-н Христо Пенев, учители по ФВС. С индивидуална награда за феърплей бе отличен ученикът Тими от 4. Б клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нетрадиционни форми за активно учене                                                                                    и създаванена благоприятна училищна среда

Октомври – месец на спорта

Със спортни дейности стартираха нетрадиционните форми за активно учене  и създаване на благоприятна училищна среда.  През първата седмица на Месеца на спорта активностите бяха насочени към децата в ГЗПО и учениците в начален етап. Децата от група ГЗПО-5б с ръководител г- жа Светлана Шарлачка се включиха с игрите: „С музика и песен правим гимнастика чудесна“, „Интересни спортни подвижни игри: Около обръча, Игривата топка“, „Свободни спортни забавни игри“. Учителите на ГЗПО-5а Десислава Тодорова, ГЗПО-6а Ирена Павлова и ГЗПО 6б Евгения Радинова проведоха подвижни игри на открито и игри със състезателен характер със своите малки възпитаници. В чест на Месец на спортна ГЗПО-6б провежда тази седмица утринната си гимнастика с гост- родител или по-големи братя и сестри, които показват леки, раздвижващи упражнения на децата. ГЗПО-5а започват деня с усмивка, настроение и детска аеробика.Учениците от първи клас с ръководители Светла Нейкова и Ирен Кукушева започваха своя учебен ден с утринна гимнастика, музикално-подвижни игри. След приключване на учебните часове учениците отморяваха с федербал, подвижни игри, ластик, обръчи и въженца. В часовете по Организиран отдих и спорт в ГЦОУД 1 с ръководител Нели Николова учениците показаха своето желание и спортни умения в релаксиращи игри, проведени във физкултурния салон на училището. Състезание по народна топка между третокласници и четвъртокласници организираха учителите по ФВС Янка Петкова и Христо Пенев.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Националната седмица на четенето в  ОУ „Панайот Волов“ – гр. Пловдив стартира с презентация  „История на книгата“,  анкета „Чета, защото …“ и среща с любими герои от приказките. Състезанията „Най-добър четец“, „Най-добър разказвач“ и състезание по правопис мотивираха учениците да покажат най-доброто, което са научили и усвоили. „Подреди пъзел“ и „Разкажи история“ – забавно и интересно за децата от ПГ и I – IV клас. Обучителната играДумата – мой приятел“ ангажира най-любознателните ученици от V – VII клас.  Дейностите Моят учител ми помага да чета“, четене и слушане на приказки  предизвикаха  емоции у големи и малки.  В Дискусионно студио „Езикът, който ни събира и разделя“  участниците от V – VII клас споделиха мисли, мнения и отношения към четенето и ползата от него. Седмицата завърши с приказка и подарък книжка от по-големите ученици за първокласниците.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На 04.12.2019г. от 13,30 часа ще се проведе среща на учениците от V,VІ,VІІ те класове  с представител на МКБППМА на тема:

“ Видове насилие и опасни места за игра“

Среща на учениците с представител на БЧК

На 27.11.2019г. от 13.00 часа ще се проведе среща на учениците от V,VІ и VІІ -те  класове с представител на БЧК на тема:

“ Оказване на първа помощ при измръзване и изгаряне“

 

Урок по родолюбие

урок по родолюбие

Гостуващ театър в ОУ “ Панайот Волов“

Малкият Аз съм аз

 Проект „Подкрепа за успех“

лятна работа по Проект подкрепа за успех

Лятна работа „Уязвими групи БЕЛ“

лятна работа Уязвими групи БЕЛ

      Обучение тренинг

На 03.06.2019 г. в интерактивния кабинет на ОУ „Панайот Волов“, гр. Пловдив се проведе обучение – тренинг

на ученици от 5 и 6 клас с представител на БЧК – Пловдив. Темата на обучението беше: „Оказване на първа

долекарска помощ при бедствия, аварии и катастрофи“. Учениците се запознаха с начините и материалите

за оказване на първа помощ, а част от тях активно се включиха в демонстрации.

Родители  влизат в Обществен съвет и настоятелство

В продължение на 9 месеца ОУ „Панайот Волов” подготвя семействата по проект „Активни родители за образователна интеграция”

Ниази Лейлалов готов да организира срещи в квартала, предлага училището да се трансформира по новия закон и да обучава до 10 клас

DSCF9113

Родители от Шекер махала влизат в Обществения съвет и настоятелството, което предстои да бъде пререгистрирано, на ОУ „Панайот Волов“. Според новия закон за училищното и предучилищното образование, който влиза в сила от 1 август, именно родители трябва да бъдат в основата на двете задължителни структури. Това накарало училището да  реализира проект „Активни родители за образователна интеграция“ (БС-33.14-3-029/01.10.2015 г.) на стойност 14 963 лева към Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства и да организира поредица от обучения за ромите от квартала. В продължение на 9 месеца възрастните се включили и развивали дейности в женски клуб, клуб за активно родителство, клуб на поколенията, а някои от тях дори се подготвили да бъдат образователни медиатори.

„Всички бяха консултирани от психолози от партниращата ни организация „Сдружение за обединени професионалисти за устойчиво развитие”. Целта е да активираме родителите и да ги мотивираме за една съпричастност към дейностите в училище. Информирахме ги за промените в новия закон, според който трябва да има Обществен съвет и Училищно настоятелство. Тези родители са първата стъпка, която направихме, за да ги включим в двете форми. Именно на тях разчитаме да ни помагат в работата с хората от общността”, обяснява директорът на училището Цонка Жиговечка.

В женския клуб дебатирали вечните теми за семейството, брака, любовта, раждането, отглеждането и възпитанието на детето.

„Най-силно впечатление ми направи агресията спрямо жените във всякаква форма. Шокирана съм, че те възприемат насилието като форма на внимание и то се е превърнало в ежедневие за тях. Опитахме да променим нагласата им и постигнахме известен напредък. В един от случаите майката осъзна какво се случва, а синът й заяви готовност да я подкрепи и да се отделят. Коментирахме и ранните бракове – те осъзнават, че не е нормално, но продължават да го правят. Трябва да се организират отделни срещи именно с жени, които сега съжаляват, че не са довършили образованието си, а са били принудени да се задомят”, обяснява психологът Красимира Харлова от „Сдружение за обединени професионалисти за устойчиво развитие”.

Една от най-дискутираните теми била за спирането на децата от училище, както и пътуването на учениците с родителите в чужбина. Това е един от големите проблеми, тъй като бащата, решил да работи зад граница, взима със себе си семейството и последната му грижа е образованието на детето. Така за няколко месеца децата спират да учат, а когато се върнат, пропуските им вече са огромни и трудно се наваксват. Много често дирите им се губят, тъй като родителите изобщо не уведомяват училището, че семейството заминава. Посъветвахме ги да не приемат децата си като куфар с багаж, а да обмислят добре имат ли възможност да ги вземат със себе си и гарантирано ли е образованието им, обясняват обучителите.

В клубовете се включили и мъже. Основно бащи, които работят зад граница.  Сред тях е Ниази Лейлалов, който работи като охрана в училището, а дъщеря му Гюлешан е 6 за 7 клас. Той е готов да организира срещи в махалата, за да убеждава родителите колко е важно да пращат децата си редовно на училище. 39-годишният Ниази е завършил основно образование именно в „Панайот Волов“, а синът му  е на път да изкара средно в Професионалната гимназия по машиностроене.

Ниази работи като охрана в училището и е амбициран да организира срещи с родители в квартала.

Ниази работи като охрана в училището и е амбициран да организира срещи с родители в квартала.

Една от хигиенистките в училището, чиито внуци са ученици в „П. Волов”, също влиза в настоятелството. 55-годишната Таня Асенова има завършено основно образование, двете й деца също, затова сега е амбицирана внуците й да стигнат по-далече. Най-големият – Марин, учи в Професионалната гимназия по машиностроене.

Таня Асенова (вляво) е категорична, че ще помага на училището, още повече, че работи като хигиенист в него.

Таня Асенова (вляво) е категорична, че ще помага на училището, още повече, че работи като хигиенист в него.

В момента училището работи по формиране на Обществения съвет и Училищното настоятелство, които ще имат своята първа официална среща през август. Днес потенциалните членове се събраха в училището след 9-месечното обучение, за да заявят готовността си да помагат.

Родителите предложиха училището да се трансформира в гимназия до 10 клас, за да не се налага децата да се местят извън квартала. Според тях това щяло да повиши посещаемостта е да бъде причина повече деца да продължат образованието си в по-горните класове. Финансовият проблем често се оказвал водещ, за да вземат средно, защото е свързано с пътуване и по-големи разходи.

„Добре сте дошли с предложения, за които имате решения в името на доброто бъдеще на децата”, насърчи родителите Цонка Жиговечка.

Дейностите по проекта бяха отчетени днес пред учители, родители и партньори.

Дейностите по проекта бяха отчетени днес пред учители, родители и партньори.

в-кв-ке-вестник                                                                     е-вестник

е- вестник-3

е-вестник-2 

е-вестник-1

Турският консул чете приказки в „П. Волов“

Първолаците сразиха дипломата – смятат до 10, знаят буквите и се изявиха като артисти

DSCF5381

В празник на книгата се превърна днешната визитата на генералния консул на Република Турция в ОУ „Панайот Волов“. Дипломатът Алпер Акташ и съпругата му Филиз четоха приказки на децата от началните класове и ги зарадваха с книжки. Събитието бе организирано по инициатива на българо-турският литературен клуб, учреден преди месец в Пловдив. Консулът под тепетата разказа на слушащите в захлас малчугани за „Вълшебната шапка на учителката“. Той и съпругата му прочетоха откъси от едноименната книга на турската авторка Айкюл Акал. На директора на училището Цонка Жиговечка също се падна да чете част от приказката. В мига, в който книгата попаднеше в ръцете на четеца, на главата му се появяваше и вълшебната шапка.

„Изключително съм впечатлен от знанията и уменията на децата“, сподели дипломатът. Първолаците показаха, че безпогрешно смятат, знаят всички букви, а освен това се проявиха и като артисти за изненада на ВИП гостите. Децата от по-горните класове пък разиграха драматазация по историята за гъсеницата, която си търси приятели.

 

Ученици от „П. Волов“ в театрална версия на „Малкият принц“

Осмокласничка  свири „Ода на радостта“ пред просветни експерти

 

DSCF4506

 

Завидни творчески умения демонстрираха талантите от ОУ „Панайот Волов“ в Шекер махала на областната конференция за добри педагогически практики, която се проведе днес в училището. Просветните експерти, сред които и съветникът на министъра на образованието по етническите въпроси – Робърт Джераси, останаха истински впечатлени от драматизацията на „Малкият принц“. Петокласничката Нигяр и съучениците й от 7 и 8 клас – Рени и Кемал, пресъздадоха срещата между Малкия принц и Лисицата, облечени в специално ушити костюми. Тримата са актьори от училищната театрална трупа „Детски мечти“, която миналата година е завоювала трето място от международен фестивал в Албания в категория „Театър“. Талантите на „Волов“ не сбъркаха нито една реплика от диалога, макар че ръководителката на трупата бе готова да дава жокер.

Бурни овации събра и Назре Рашкова от 8 а клас с изпълнението си на „Ода на радостта“. Хубавицата изсвири химна на Европа на пиано.

DSCF4504

 

Първолаците от школото пък рецитираха стихове за буквите и пяха „вече сме грамотни, можем да четем“. Очарован, Робърт Джераси каза, че до няколко седмици на сайта на МОН се въвежда конкурс „Училище на седмицата“. Идеята е всяко училище, и от най-малкото населено място, да може да сподели успехите си и да получи признание за своя труд.

DSCF4505

 

Ральо Ралев и Милена Дамянова в ОУ Волов

Вторник, 17 Февруари 2015 18:04 | | Печат | Е-мейл | Снимки | 1 Коментирай

Ральо Ралев и Милена Дамянова в ОУ Волов

Милена Дамянова от ПП ГЕРБ – председател на парламентарната комисия по образование бе посрещната от кмета на район „Северен“ инж. Ральо Ралев за областната конференция за споделяне на добри практики при работа с ученици и родители в мултикултурна среда.

Домакин на събитието бе ОУ „Панайот Волов“ в район „Северен“ с директор Цонка Жиговечка.

Милена Дамянова, придружена от Галя Захариева – член на комисия по труда и социалната политика и комисия по въпросите на децата, младежта и спорта присъстват на подобни конференции из цялата страна с цел получаване и обсъждане на различни идеи, добити от преки контакти с ръководители на учебни заведения.

Към конференцията за споделяне на добри практики в Пловдив бе проявен голям интерес.

На мероприятието присъстваха председателя на сдружението „Амалипе“ Деян Колев, съветникът на министъра на просветата Роберто Джераси, представител на РИО Пловдив Соня Мелоян и др.

Всички присъстващи презентираха своя добър опит в работата си с ученици и родители в мултикултурна среда.

Ученици сурвакаха кмета на „Северен“

По повод празника Банго Васил, с който ромите посрещат днес Новата година, ученици от ОУ „Панайот Волов“ с директор д-р Цонка Жиговечка посетиха кмета на район „Северен“ Ральо Ралев.Джанет Стоянова, Мутойъ Ялдъз и Мария Асенова, облечени в традиционни ромски носии, сурвакаха кмета и екипа му с ръчно изработени сурвачки и им пожелаха много здраве, късмет и успехи в работата.

Ралев благодари на малките сурвакари и освен с паричка ги изненада и с голяма торбичка с лакомства.

„Желая здраве, берекет и много късмет на всички празнуващи днес“, пожела кметът, нека Свети Васил, вашият закрилник, донесе надежда за по-добри дни и просперитет за всички ни“.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *