МЕТОДЪТ НА ПРОЕКТИРАНЕ

Методът на проектите е създаден от Дж. Дюи и доразвит от У. Килпатрик. При него учениците работят самостоятелно или в малка група по определена тема. Учителят главно е консултант. Основните етапи при използване на метода на проектите са:

·        Избор на тема – предпочитат се комплексни, обикновено взети от всекидневния живот теми.

·        Определяне на целите и задачите.

·        Планиране на работата и очакваните резултати.

·        Представяне на резултатите.

Методът на проектите не е просто метод, а алтернатива за цялостната организация на обучението, центрирана около конкретен познавателен или практически проблем.

Целта при метода на проекта е не толкова да се избере и разреши определен проблем, а учениците да разберат колкото се може повече негови аспекти, органически свързани с дадения проблем в реалния живот. Всеки проект е уникален и безкраен, защото проблемите не са някаква абстрактна концепция, а са извлечени от действителността. Няма два еднакви проекта, защото участващите ученици, учители и обстоятелства са различни.

Методът на проектите изисква внимателно планиране на дейността на учениците. Планирането се реализира на две различни равнища. Първото равнище засяга цялостния процес на обучение, в хода на който учителят трябва да преподаде определени знания и да формира определени умения. Второто равнище се отнася за планирането на конкретните проекти, които учениците осъществяват самостоятелно, а това изисква мотивация и помощ от учителя.

 Важно преимущество на метода на проектите в сравнение с традиционното обучение е, че вербалната активност при него не е така доминираща, а се акцентира на „учене чрез действие”. Друго предимство е, че учениците с различни умения взимат еднакво участие при решаване на проблема, който те са избрали заедно. Въпреки че разликите в ролите на учителя и учениците са запазени, при този метод ръководната роля на учителя не е така подчертана. Той стои на заден план и реализира своите функции чрез общото планиране, общите дейности и оценяването.

Широкото разнообразие от задачи дава възможност на учениците да участват в работата по много различни начини. Те могат да избират своя дял от дейността, съобразно със своя предишен опит, способности и амбиции, без каквото и да е специално методическо усилие от учителя.

Методът на проектите излиза извън рамката на традиционното училищно образование. Той акцентира върху проблемите на всекидневния живот и разчита на индивидуалния опит на учениците.

Последни публикации