Нови проекти по програма „Еразъм +“, финансирани от Европейската комисия:
DIGITAL LIFE IN THE DIGITAL AGES – Erasmus + Време на провеждане – 18 месеца Партньори:
- Şcoala Gimnazială “Profesor Grozea Nicu” Răstoaca –Romania
- Mehmet Akif Inan Imam Hatip Ortaokulu – Kahramanmaras / Tṻrkiye
- Ardicli Imkb Yatili Bolge Ortaokulu – Hassa/ Hatay/ Tṻrkiye
ЦЕЛИ:
- Учениците да разберат, че технологиите са инструмент за постигане на поставени цели.
- За да се гарантира, че иновативните методи са включени повече в съдържанието на курса, така че учениците да могат да използват технологиите за собствена полза и чрез подпомагане от учителите.
- Развиване на уменията за комуникация на чужд език на учениците и учителите.
- Да започне формиране у учениците на умения за цифрова грамотност.
- Да информира родителите за разработването на подход, който предлага възможности, вместо да забранява, насочва и ограничава технологиите.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
- Да подкрепи учителите в иновативни методи за интегриране на полза. Ще се гарантира, че учениците използват технологиите съзнателно.
- Ще бъдат развити социалните умения на учениците.
- Създаване у учениците на имат дигитална грамотност.
- Да направи родителите по-съзнателни за регулирането на технологичните отношения с детето.
- Да създадем навици за правилното използване на технологиите чрез интегриране на иновативни подходи в нашите институции.
*Целите и задачите на нашия проект съвпадат с целите на Визия „Европейско образователно пространство 2025“.
- Sightseeing in my city
- Padlet
- The contemporary classroom – a laboratory of nature protection
Проектът „КЛАСНАТА СТАЯ – ЛАБОРАТОРИЯ ЗА ПРИРОДОЗАЩИТНИЦИ “ е между четири партньорски училища от България, Гърция, Холандия и Италия и се фокусира върху три основни области:
Класната стая – лаборатория за природозащитници
Цели на проекта:
Първа основна цел за нас е връщане на интереса и доверието на учениците към образователния процес и превръщане на училището в място за практическото им и творческо обучение. По този начин ще се игнорират основни причини за отпадането им от училище и по-нататъшното им социално изключване. Искаме да фиксираме вниманието върху природните науки в контекста на съвременните проблеми на околната среда. Интензивното обучение на учители ще ни помогне да подобрим нашите собствени умения, да приемем нови гледни точки, методи и средства, за да бъдем способни да посрещнем сложната реалност на съвременната класна стая, която често е огледало на обществото. Пандемията от COVID 19 до някъде изненада учителите, които трябваше да преминат в изцяло непознатото до сега дистанционно обучение. След няколко дневни лутания те до някъде интуитивно изградиха своите пътечки за взаимодействие с учениците. Бихме искали да им представим методи, които биха подобрили не само класното, но и дистанционното обучение. Предвиждаме от всяко училище да се включат по 9 ученика в международните визити и по 60 в дейностите по проекта.
Втора основна цел за нас е учителите да се запознаят и да започнат да включват в своята педагогическа практика не достатъчно познати методи на преподаване, които ще апробираме в предметите по природни науки. Които считаме, че са от ключово значение в нашето съвремие. Това ще повиши качеството на образователния и възпитателния процес. Те ще добият увереност и ще имат повече инструменти за справяне с извънредни ситуации като настоящата, предизвикана от пандемия. Обучение на учителите в иновативни методологии на преподаване като CLIL, Flipped classrooms, ICT based learning. Внедряването на най-успешните и развити преподавателски стратегии в четири европейски страни е с цел да направи преподаването по-атрактивно, ефективно и креативно и да сподели постиженията и опита от проекта към други учители от различни държави използвайки e Twining платформата. В нашия проект ще включим директно по десет учителя от всяко училище и индиректно целите педагогически колективи и учителите ползвайки e Twining платформата като ползватели на бъдещата електронна книга.
Трета основна цел е да направим родителите съпричастни в училищния живот, и в частност в разработения проект,защото считаме, че те и учители заедно в екип по-ефективно ще възпитат и образоват бъдещите европейски граждани.
Ден на Земята:
Ден на водата:
Основни предвидени дейности са:
- Разработване и апробиране на уроци в часовете по природни науки, в който ще се използват горепосочените методи и събирането им в електронна книга.
- Подготовка и провеждане на ученически кръгли маси на теми, свързани с околната среда
- Събиране на ученически впечатления след всяка визита в „Малки репортажи“, които ще се обобщат в електронна книга
- Създаване и прилагане на въпросници и чек листове за отчитане напредъка на проекта и отношението към използваните методи.
срок до 31.08.2022 г.
- Think again. It’s not a garbage.
- Визита в България
В проекта вземат участие училища от 5 страни-Полша, Литва, Румъния, Турция и България. Отпадъците са проблем, койтозасяга всички нас. Всички ние произвеждаме отпадъци: средно всеки от 500 -те милиона жители на ЕС изхвърля около половин тон битови отпадъци всяка година. Това,наред с огромните количества отпадъци,генерирани от дейности като производство истроителство, водоснабдяване и производство на енергия, генерират още95 милиона тона. Като цяло Европейският съюз произвежда до 3 милиарди тонa отпадъци всяка година.Това партньорство ще включва 3 основнинаправления:
1. Извършване на обективен анализ на настоящите политики, свързани с управлението на отпадъците във всяка страна,
2. Дейности с учениците за насърчаване на намаляването на боклука, избягването на прекомерна консумация, рециклиране на материалии превъръщането им в полезни или естетически обекти.
3. През целия проект ще работим върху ръководство за управление на отпадъците в училищата и домакинствата, което нашите училища могат да внедрят и споделят в края на проекта. Следователно, третата цел е дасе създаде училищна система за управление на екологичните отпадъци зачието създаване ще си сътрудничим с общината и НПО.
срок до 31.08.2022 г.
„The Right to be Different in a European Context“
От 1 януари 2019 г. 120 ОУ „Г. С. Раковски“ работи по проект „The Right to be Different in a European Context“, финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Цели на проекта:
- да се фокусира върху включването на различните, да се повиши осъзнателността чрез развиване на междукултурен диалог.
- учениците да научат за местните и национални култури;
- да повишат знанието си за бита и културата на партньорските страни;
- да създадат европейска идентичност между учениците;
- да окуражат изучаването на модерни чужди езици;
- да развият приятелство между учители и ученици чрез различни комуникационни методи;
- да повишат толерантността между техните съученици, учители и чужденци;
- да редуцират броя на децата, които рано напускат училище;
- да развие ентусиазъм за креативни дейности между учениците;
- да повиши социалните умения на учениците;
- да подпомогне успеха на учениците в училище и живота;
- да подпомогне развитието на иновативни и икт методи.
ПРОЕКТ „SOCIAL ENTREPRENEURSHIP AND VOLUNTEERING“, финансиран от програма Еразъм + на Европейския съюз
През периода 12 до 17 март се проведе международна ученическа визита в гр. Манчестър, Англия по проект „SOCIAL ENTREPRENEURSHIP AND VOLUNTEERING“, финансиран от програма Еразъм + на Европейския съюз. Българската група беше представена от 6 ученика и 3 учителя. На визитата присъстваха представители от България, Литва, Италия. Децата гости бяха настанени да нощуват в приемни семейства и бяха обгрижвани с много внимание. Създадоха приятелства с децата от тези семейства и на тръгване си обещаха, че отново ще се срещнат. Организацията беше много добра, разисквани бяха проблеми по темата на проекта доброволчество и предприемачество. С учителите и учениците беше организирано посещение на Музей на науката и индустрията. Изключително голям интерес представляваше Музея на футбола и Стадиона на световно известния отбор Манчестър Юнайтед. Посетихме исторически и природни забележителности. Направихме много снимки, създадохме много приятелства и ни останаха незабравими спомени.
YOUNG EUROPEANS IN THE WORLD OF TOLERANCE
(Млади европейци за свят на толерантност)
Цел на проекта: Екологията е обща тема , върху която ще работим и споделяме опит. Използвайки я, ще можем по- добре да разберем как се решават различни проблеми в различните части на Европа, без значение от религия, националност или социална среда. Приоритетите на проекта са: Да представим на децата други европейски култури. Да научим децата на толерантност и приемане на различията. Развиване на национална идентичност, принадлежност към европейското семейство. Повишаване на екологичното самосъзнание. Развитие на социалните и лингвистични умения на децата.
(Mигрантската криза в обучителна перспектива)
Цели на проекта Да се изследваме форми на преподаване на съвременната история, чуждите езици и различните типове училища в партньорските страни, свързани с проблемите на емиграция и да намерим отговор на въпроса как преподаваме на децата политическия и граждански свят около нас. Как им обясняваме съвременна Европа и човешкия проблем? Какви инструменти имаме за да ги учим? Как можем да използваме огромното поле от информация по смислен начин? Да подготвим материали в помощ на учителите по бежанския проблем и как да го включат в обучението по история, чужд език, география и литература. Да възпитаме толерантно отношение към хората с преобърнати от войните съдби, потърсили помощ от нас.
|
ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМА ЕРАЗЪМ + „SOCIAL ENTREPRENEURSHIP AND VOLUNTEERING“
Toзи проект се осъществява с подкрепата на Европейската комисия.
От тази учебна година 120 ОУ започва нов проект по програма Еразъм +. Той е посветен на доброволчеството и предприемачеството. Нашето училище ще има възможността да си партнира с учители и ученици от Великобритания, Турция, Литва и Италия.
ПРОЕКТ „ЕРАЗЪМ“ ЗА ПЕРИОДА 30 МАЙ – 5 ЮНИ
През периода 30 май до 5 юни се проведе международна ученическа визита в Литва по проект „SOCIAL ENTREPRENEURSHIP AND VOLUNTEERING“, финансиран от програма Еразъм + на Европейския съюз. Ученици от България, Турция, Италия, Англия и Литва твориха, пяха и играха заедно. Програмата бе много наситена с дейности:
Участвахме в изпращане на дванадесетокласниците от училище;
Осъществихме обмяна на опит в социалните дейности с учениците;
Рисувахме заедно и сътворихме обща рисунка;
Посадихме много храсти и дървета в близост до литовското училище;
Представихме нашата родина с презентация, песен и традиционно хор;
Посетихме много културни и исторически забележителности в страната домакин; Посетихме старчески дом и се запознахме с много мили, останали сами хора;
Създадохме много приятелства.
ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА: „SOCIAL ENTREPRENEURSHIP AND VOLUNTEERING“
-да развие предприемачески дух у учениците;
-да стимулира личностното им развитие и самочувствие;
-да обогатят знанията си за собствената си държава и държавите партньори;
-да повишат уменията си за комуникация и презентиране;
– да станат по-чувствителни към проблемите на заобикалящите ги деца и възрастни, към екологични проблеми на средата, в която живеят;
-да организират и изпълняват доброволчески инициативи;
-да развият своето въображение и да си представят предприемача на бъдещето.
Информация за дейностите по ПРОЕКТ ЕРАЗЪМ през последната година
Презeнтация по ПРОЕКТ ЕРАЗЪМ – Evaluation „Steps of Citizenship
„STEPS OF CITIZENSHIP“
От тази учебна година 120 ОУ стартира двугодишен проект „Steps of Citizenship“. Партньори в проекта са училища от градовете Анкара и Камерано – Италия. Целта на проекта е учениците да формират свое гражданско самосъзнание. Чрез участието си в проекта учениците: Ще имат възможността да разширят културния си хоризонт като научат повече за различни градове в Европа и се запознаят с тяхната история и география; Ще могат да развият интеркултурни компетенции чрез контактите си с ученици от други страни; Ще обменят идеи и ценности; Ще развият уменията си за използване на чужд език и ще доразвият компютърните си умения; Учениците постепенно ще се фокусират върху собствения си град, ще идентифицират положителните и отрицателните му черти , ще имат възможност да планират дейности за подобряването му и за превръщането му идеалното, според тях, място за живеене;
Здравейте,
какви са критериите за участие?
Благодаря,
Здравейте!
Обърнете се към класния ръководител на вашето дете.