e-Twinning проект (2019 – 2021)

e-Twinning проект „Калейдоскоп“

 

 

От 25.01.2019 година стартира поредния ни успешен eTwinning проект „Калейдоскоп“ между СУ „Никола Вапцаров“  и следните европейски училища:

Escola Básica Integrada de Arrifes, Ponta Delgada – Португалия,

OU „Metodi Mitevski Brico“ – s. Lozovo, Lozovo – Северна Македония,

Collège General de GAULLE, Le Moule – Франция,

Ulvi Saime Kaya İlkokulu, Niksar – Турция,

Sredno Uchilishte“Nikola Vaptsarov“, Hadzhidimovo, Hadzhidimovo – България,

Liceul Tehnologic Baia de Fier , Baia De Fier – Румъния.

В ролята на администратори и основатели на проекта са Ертюгрюл Балчи – представител на училището в Турция и Светлана Стойкова – представител на училището от Македония.

Този проект е насочен към родители на деца, към местната общност. Смятаме, че нашият проект чрез участието на различни училища (образователни нива, социална среда, …) ще даде възможност на нашите ученици (възрастни в утрешния ден) да придобият отвореност към другите, без предразсъдъци или страх. Децата мечтаят за свят без бедност, в който всеки може да ходи на училище и да се възползва от образование. Включват се там, където са, така че всички деца да имат еднакви възможности. За да се борим с нетолерантността, трябва да осъзнаем връзката между нашето поведение и порочния цикъл на недоверие и насилие в обществото. Всеки от нас трябва да започне, като си зададе въпроса: „Толерантен ли съм? Имам ли стереотипни идеи за хората? Отхвърлям ли тези, които са различни от мен? Карам ли ги „да поемат отговорност за моите трудностите?“.

Всички човешки същества се раждат свободни и равни по достойнство и права и са надарени с разум и съвест. Те трябва да действат един към друг в дух на братство. Решихме да изпълним проекта с темата „Обединени в разнообразие! Образованието – шанс за всички деца по света!“.

     Училището дава възможност на всеки да разбере по-добре света, да знае правата си, за да ги уважава по-добре и да придобие знания и умения. Теоретично всяко дете трябва да може да прави изследванията, които иска, в зависимост от усилията, които полага. На практика не всички деца са напълно равни и по време на нашия проект бихме искали скромно да се борим срещу тази тенденция. Изглежда, че незнанието за себе си и за другите води до реакции на страх и отхвърляне. Когато не можем да действаме директно на политическо ниво, бихме могли да действаме върху нашите студенти, които ще бъдат възрастните на утрешния ден. Всички деца трябва да получат образование.

Материалите по проекта са достъпни в споделеното пространство в платформата Twinspace.

https://twinspace.etwinning.net/82944/home