Родители

2024/2025 г.

ЕЛЕКТРОНЕН ДНЕВНИК НА  ОБЕДИНЕНО УЧИЛИЩЕ „ИВАН ВАЗОВ“ СЕЛО ПАШОВИ  В НЕИСПУО – МОН.БГ;


MICROSOFT TEAMS  – ПЛАТФОРМА ЗА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ
Уважаеми родители, във връзка с  необходимостта от осигуряване на обучение от разстояние, ви информираме, че към домейна на МОН  www.edu.mon.bg  са създадени акаунти на всички ученици и учители Об.У „Иван Вазов“-село Пашови. Потребителските имена и пароли на учениците са при класните ръководители.



» Актуално (Съобщения и информация) ще намерите ТУК.


»  Целева помощ за семействата на деца до 14-годишна възраст при обявяване на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка.
»  Информация за родителите на деца, записани в  първи и осми клас за учебната 2021/2022 г.
»  Списък на заболявания при деца, при които се препоръчва различна от дневната форма на обучение, поради установен по-висок риск от СOVID-19.
»  Организация на дистанционното обучение в училище


ГЛАВА СЕДМА. 

РОДИТЕЛИ Чл. 204. (1) Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и училището се осъществяват чрез индивидуални консултации, родителски срещи, обучения, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на детето или ученика го прави необходимо.
(2) Средство за постоянна връзка между училището и родителя е електронния дневник  и/или бележникът за кореспонденция.
(3) Средство за връзка със семейството на ученика може да бъде и електронната поща на един от родителите.
Чл. 205. Родителите имат следните права:
периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес, за спазването на правилата в училището и за приобщаването им към общността;

  1. да се срещат с ръководството на училището, с класния ръководител, с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време;
  2. да се запознаят с училищния учебен план ;
  1. да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на детето или ученика;
  1. най-малко веднъж годишно да получават информация, подкрепа и консултиране в училището по въпроси, свързани с образованието и с личностното развитие на децата им;
  2. да избират и да бъдат избирани в обществения съвет на училището;
  3. да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на училището;

Чл. 206. (1) Родителите имат следните задължения:

  1. да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование и на ученика в училище, като уведомяват своевременно училището в случаите на отсъствие на детето или ученика;
  2. да запишат при условията на чл. 12 от ЗПУО детето в първи клас или ученика в училище в случаите на преместване в друго населено място или училище;
  3. редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в в училищната среда, успеха и развитието им в образованието и спазването научилищните правила;
  4. да спазват правилника за дейността на училището и да съдействат за спазването му от страна на детето и ученика;
  5. да участват в процеса на изграждане на навици за самоподготовка като част от изграждането на умения за учене през целия живот;
  6. да участват в родителските срещи;
  7. да се явяват в училището след покана от учител, директор или друг педагогически специалист в подходящо за двете страни време.

8.да се грижат за това, децата им да не носят в училище ценни вещи и големи суми пари. Училището не носи отговорност за загуба, повреда или кражба на мобилни телефони, ценни вещи, пари, връхни дрехи, спортни екипи и други.

9.да осигуряват и контролират използването на тетрадки, моливници и други пособия, които да отговарят на възрастовите особености на учениците, да възпитават в естетика и да не съдържат агресивни послания

  1. да информират медицинското лице в началото на учебната година за прекарани заболявания на учениците, изискващи по-специално внимание;
  2. да информират своевременно медицинското лице в училището или класния ръководител при заразно заболяване на детето с цел профилактика на контактните ученици;

12.информират класния ръководител за отсъствие на детето им от училище предварително и да предоставят документите за извиняване на отсъствия по уважителни причини най-късно в 3-дневен срок след идването на ученика в училище.

  1. да възстановяват в 7-дневен срок щетите, нанесени на училищното имущество от техните деца.
  2. да осигуряват присъствието на децата си на допълнителни занимания (консултации) по отделни предмети, ако преподаващият учител е констатирал, че ученикът не постига задоволителни образователни резултати.
  3. да получат безплатните учебници на детето си за съответния клас /I- VII/ срещу личен подпис и попълнена декларация. При повреда или унищоване на безплатен учебник по вина на ученика, неговите родители или купуват нов или заплащат стойността му.

16.да не допускат явяването на ученика в училище с облекло или във вид, които не съответстват на правилника на училището, положението му на ученик и на добрите нрави.

  1. да известяват писмено училищното ръководство и класния ръководител при смяна на адреса и телефоните за връзка.
  2. да попълват декларации по образец на училището за самостоятелното придвижване на ученика от къщи до училището и обратно.
  3. да изготвят схема за най-безопасно придвижване на тяхното дете (от 1 до 4 клас) от къщи до училище и обратно.
  4. да осигуряват безопасно довеждане и прибиране на детето си след приключване на учебните занятия.
  5. при възникнали проблеми на тяхното дете с други ученици на СУ „Христо Ботев”- град Съединение, да не упражняват психическо или физическо насилие над чуждите деца, а да уведомяват своевременно в писмен вид класния ръководител и ръководството на училището.

(2) Родителите нямат право да се месят в работата на преподавателите и да уронват публично техния авторитет.

(3) Забранява се влизането на родители в сградата на училището  и прекъсването на учебния процес по време на учебни часове, изпити и олимпиади.



Уважаеми Родители,

Вие поверявате Вашето дете на Нас, и Ние ще положим усилия, за да го превърнем в Образован млад Интелектуалец, и  да изградим в него самодициплина, хуманизъм и общочовешки ценности, с които ще се превърне  в креативна и всестранно развита личност в живота.

И Вие, като Родител, сте Важна част от този процес!

Уважаеми родители,

Предлагаме на Вашето вниманиеНАРЪЧНИК ЗА РОДИТЕЛИ на тема „КАК ДА ПРЕДПАЗИМ ДЕТЕТО СИ ОТ ПРЕСТЪПЛЕНИЕ?“

Авторският колектив от специалисти в сферата на МВР и организации, свързани със закрила на детето, са подготвили теми, обхващащи училищен тормоз, домашно и сексуално насилие, педофилия в интернет, онлайн тормоз, секстинг, психоактивни вещества, пътна безопасност.


Първи клас е най-голямото предизвикателство за малкото все още „ дете“. И всеки родител трябва да положи усилия, за да подкрепи детето, за да покаже как се учи,  как да планира времето си, как да се справя с поставените задачи.

В помощ на родителя на първокласника прочететеНаръчник за родителя на първокласника.


Пети клас е вододелната линия между началната и средната степен на обучение, т.е. сериозна промяна в живота на децата ни. Какво можем да направим като родители, за да бъде този процес успешен?

Прочетете Наръчника за родителя на петокласника.

БРОШУРА с препоръки за безопасна работа в интернет, както и с Правилата за безопасност на децата и учениците в компютърната мрежа и с Препоръки относно безопасно провеждане на дистанционно обучение в онлайн среда тук.



НАСОКИ ЗА ОБУЧЕНИЕ И ДЕЙСТВИЯ В УСЛОВИЯТА НА ИЗВЪНРЕДНА
ЕПИДЕМИЧНА ОБСТАНОВКА В УЧИЛИЩАТА НА МОН 08.11.2021Г. ТУК.

МЕРКИ ЗА ЗАЩИТА ОТ COVID19

Мерки – превенция за предпазване от COVID19 тук.

Полезно за здравето и ученето от вкъщи тук.

Материали за COVID-19 тук.


Работни книги


Файлове

1. Благоденстващото дете;
2.  Вашите силни страни. Как да постигнате успех и да бъдете щастливи в недостигащото време;
3.Елемента игра. Остани вкъщи, играй вкъщи;
4. Силата на прошката;
5. Силата на благодарността