Училище за родители

МЕМОРАНДУМ НА ЕДНО ДЕТЕ
-Не ме разглезвайте! Зная много добре, че не мога да получа всичко, което искам. Аз само ви изпитвам.
-Не се страхувайте да сте строги с мен! Аз го предпочитам. Това ще ми позволи да разбера къде ми е мястото.
-Не ме насилвайте! Това ще ме научи, че силата е всичко. Аз ще откликна по-лесно, ако ме убеждавате.
-Не бъдете непоследователни! Това ме обърква и ме кара да се измъквам по какъвто начин мога.
-Не ми обещавайте! Вие може да не сте в състояние да изпълните обещанието си. Това ще ме накара да не ви вярвам.
-Не се връзвайте на моите предизвикателства, когато ви кажа или направя нещо, което може да ви разстрои! След това аз ще се опитам да извоювам още по-големи „победи“.
-Не се разстройвайте много, когато ви кажа „мразя ви“! Аз не искам да кажа това, а само да ви накарам да съжалявате за онова, което сте ми сторили.
-Не ме карайте да се чувствам по-малък, отколкото съм! Аз ще го компенсирам, като започна да се държа като „важна клечка“.
-Не вършете неща вместо мен, които мога да свърша сам! Това ще ме накара да се чувствам като бебе и мога да продължа да ви използвам.
-Не обръщайте голямо внимание на „лошите ми навици“! Това само ще ме насърчи да продължавам.
-Не ме критикувайте пред други хора! Аз ще възприема по-добре, ако разговаряте с мен спокойно и насаме.
-Не се опитвайте да обсъждате моето поведение в разгара на кавгата! По някои причини слухът ми в този момент е нарушен, а способността ми за контактуване още повече. Правилно е нещата да са такива, каквито се изискват, но е по-добре да поговорим за това по-късно.
-Не се опитвайте да ме поучавате!Вие бихте се изненадали колко добре знам какво е добро и какво е лошо.
-Не ме карайте да чувствам грешките си като грехове! Аз трябва да се науча да правя грешки, без това да означава, че не съм добър.
-Не ме гълчете постоянно! Ако го правите ще се наложи да се правя на глух.
-Не искайте обяснение за лошото ми поведение! Понякога не знам защо съм се държал така.
-Не поставяйте твърде много на изпитание честността ми! Лесно мога да се изплаша и да ви излъжа.
-Не забравяйте, че обичам да експериментирам! По този начин се уча. Моля ви, изтърпявайте ме!
-Не ме предпазвайте от последиците! Аз имам нужда от опит.
-Не обръщайте голямо внимание на леките ми заболявания! Аз може би ще свикна да се радвам на неразположението си, ако това ми носи повече грижи.
-Не избягвайте отговорите на честните ми въпроси! Ако го правите, скоро ще разберете, че съм спрял(а) да ви питам и търся информация от някъде другаде.
-Не казвайте, че въпросите ми са „глупави“ или „безсмислени“! Ако постъпвате така, много скоро ще усетите, че го правя, за да се занимавате с мен.
-Никога не се представяйте за идеални и безгрешни! Ще ми бъде трудно да ви следвам.
-Не се притеснявайте, че прекарваме малко време заедно! Важното е как го прекарваме.
-Не позволявайте страховете ми да предизвикват безпокойството ви! Така ще се страхувам повече. Вдъхнете ми смелост.
-Не забравяйте, че не мога да се справя без вашето разбиране и насърчение! Макар и често заслужени, понякога забравяте похвалите и одобрението. Изглежда само гълченето не го забравяте.
-Отнасяйте се с мен, както се отнасяте към приятелите си и аз ще бъда също ваш приятел!
Запомнете, че е по-лесно да се учите от модел, а не от критик
И още нещо – аз ви обичам много, моля ви обичайте ме и вие!

 

КОНДЕВЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО

Kонвенцията за правата на детето е приета от Общото събрание на ООН през 1989 година и влиза в сила в Република България през 1991 година. Тази конвенция се отнася за всички деца и млади хора на възраст до 18 години в страните, които са я подписали.
Основен принцип в нея е зачитане на достойнството и на равните и неотменни права на всеки член на човешкото семейство.
Член 1. ДЕФИНИЦИЯ ЗА ДЕТЕ – “Дете” означава всяко човешко същество на възраст под 18 години.
Член 2. ЗАЧИТАНЕ НА ПРАВАТА И НЕДИСКРИМИНАЦИЯ – Твоята държава зачита и осигурява правата по тази спогодба и те закриля от дискриминация и наказание, независимо от раса, пол, език, религия, произход, социално положение, имуществено състояние, инвалидност, мнения или друго положение, в което се намираш.
Член 3. ВИСШИ ИНТЕРЕСИ НА ДЕТЕТО – Твоите интереси са от първостепенно значение във всички действия, насочени към теб. Държавата се грижи за твоята безопасност, здраве и благоденствие, като осигурява необходимите закони за това.
Член 4. ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРАВАТА – Твоята държава предприема всички необходими мерки за осъществяване правата на детето, признати от тази Конвенция /спогодба/.
Член 5. ОРИЕНТАЦИЯ НА ДЕТЕТО ПРИ УПРАЖНЯВАНЕ НА ПРАВАТА – Държавата зачита правата, задълженията и отговорностите на хората, които се грижат за теб да осигуряват подходящи указания и ръководят упражняването на твоите права по начин, отговарящ на твоето развитие и на твоите способности.
Член 6. ПРАВО НА ЖИВОТ И РАЗВИТИЕ – Ти имаш право на живот и твоята държава осигурява оцеляването и развитието ти по най-добрия начин.
Член 7. ИМЕ И ГРАЖДАНСТВО – Ти имаш право на име, гражданство и на отглеждане от своите родители. Твоята държава се грижи за това.
Член 8. ЗАКРИЛА НА САМОЛИЧНОСТТА – Ти имаш право да запазиш своята самоличност, гражданство, име и семейни връзки. Твоята държава ти помага и те закриля, ако това не е спазено.
Член 9. РАЗДЯЛА С РОДИТЕЛИ – Ти имаш право да живееш с твоите родители, освен ако това не ти вреди. Ти и твоите родители имате право на мнение и участие във вземането на решения за раздяла между вас. Когато ти си отделено от единия или от двамата си родители, ти имаш право да поддържаш връзка с тях, ако това не вреди на твоите интереси. Когато някоя държава е причина за разделянето ви, ти и твоето семейство имате право на информация за местопребиваването на всеки член от семейството и това не трябва да има лоши последствия за никой от вас.
Член 10. СЪБИРАНЕ НА СЕМЕЙСТВОТО – Ако ти и твоето семейство живеете в различни държави, имате право да поискате да се съберете или да поддържате лични контакти без ограничения, стига това да е в рамките на закона и да не нарушава правата на другите.
Член 11. НЕЗАКОННО ПРЕХВЪРЛЯНЕ И НЕВРЪЩАНЕ НА ДЕЦА ОТ ЧУЖБИНА – Твоята държава трябва да се бори с незаконното прехвърляне ( отвличане) на деца, както и с тяхното невръщане от чужбина. За да стане това възможно, държавата подписва споразумения и договори с други държави.
Член 12. СВОБОДА НА МНЕНИЕ – Ти можеш да изразяваш свободно своето собствено мнение по въпроси, които се отнасят до теб от момента, в който си способно на това. Държавата предоставя възможност за изслушване, като на твоето мнение се придава значение, съответстващо на възрастта и зрелостта ти.
Член 13. СВОБОДА НА ИЗРАЗЯВАНЕ И ПРАВО НА ИНФОРМАЦИЯ – Ти имаш право на свобода да изразяваш мнението си. Ти можеш да търсиш, получаваш и предаваш информация и идеи от всякакъв вид и под всякаква форма, стига това да не засяга правата на други хора, националната сигурност, ред, здраве и морал.
Член 14. СВОБОДА НА МИСЪЛТА, СЪВЕСТТА И РЕЛИГИЯТА – Ти имаш право да изразяваш свободно мислите си, да изповядваш религията си, без да нарушаваш законите и правата на другите. Хората, които се грижат за теб имат правото и задължението да те ръководят по начин, съответстващ на развитието на твоите способности.
Член 15. СВОБОДА НА СДРУЖАВАНЕ – Ти имаш право да участваш в мирни събрания или да се сдружаваш по свой избор, като зачиташ закона и не нарушаваш правата на другите.
Член 16. ЗАЩИТА НА ЛИЧНИЯ ЖИВОТ – Никой няма право незаконно да се намесва в твоя личен живот, семейство, дом и кореспонденция, както и да посяга на твоята чест и репутация. Ти имаш право на закрила против това.
Член 17. ДОСТЪП ДО ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ – Твоята държава осигурява достъп до полезна за развитието ти информация. Ти имаш право да получаваш информация и материали от различни културни, национални и международни източници чрез медиите и на твоя език. Твоята държава насърчава производството и разпространението на детски книги. Държавата те защитава от информации и материали, вредни за теб.
Член 18. ОТГОВОРНОСТ НА РОДИТЕЛИТЕ – Твоите родители или настойници носят обща отговорност за твоето отглеждане и развитие, както и за закрила на твоите висши интереси. Държавата оказва подходяща помощ на родителите при отглеждане на децата, като създава институции и служби, които да бдят над теб.
Член 19. ЗАКРИЛА ОТ НАСИЛИЕ – Твоята държава те защитава от всички форми на физическо или умствено насилие, от изоставяне или небрежно отношение, от посегателство или злоупотреба, от малтретиране или експлоатация, от сексуални престъпления, докато ти си под грижите на родители или други хора.Държавата създава защитни социални програми, за да те предпазва. Ако все пак нещо се случи, тя трябва да се грижи за теб.
Член 20. ГРИЖИ ЗА ДЕЦА, ЛИШЕНИ ОТ СЕМЕЙНА СРЕДА – Твоята държава осигурява специална закрила и помощ в случай, че нямаш семейство или семейството не се грижи добре за теб. Тази помощ защитава твоите права и интереси.
Член 21.ОСИНОВЯВАНЕ -Ти имаш право на осиновяване, ако се запазват твоите висши инте-
реси и след като са събрани всички гаранции и разрешения на хората,които отговарят за теб
Член 22. ПРАВА НА ДЕЦА – БЕЖАНЦИ – Ти имаш право на специална закрила, ако трябва да напуснеш твоята страна (поради война, размирици, преследване или други причини), независимо дали си с родители или без тях. Ти имаш право на информация за семейството си и на помощ за неговото събиране.
Член 23. ДЕЦА С УМСТВЕНИ ИЛИ ФИЗИЧЕСКИ НЕДОСТАТЪЦИ – Твоята държава признава правото на пълноценен и достоен живот, на самостоятелност и активно участие в обществото на детето с физически или умствени отклонения. Такова дете получава специални грижи, ако е необходимо – безплатни, за осигуряване на образование, здравни грижи, възпитание, подготовка за трудова дейност и отдих.
Член 24. ЗДРАВЕ И ПРАВО НА ДОСТЪП ДО ЗДРАВНИ УСЛУГИ – Ти имаш право на възможно най-добро здраве, на достъп до най-добрите здравни услуги, най-висок стандарт на живот, екологична храна и питейна вода. Твоята държава ще се бори за премахване на традиционни практики, които са вредни за здравето на децата.
Член 25. КОНТРОЛ ВЪРХУ ЛЕЧЕНИЕ И НАСТАНЯВАНЕ – Ако си настанено в специално заведение за лечение, ти имаш право на периодичен контрол върху начина на лечение и обстоятелствата по настаняването ти.
Член 26. ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ – Ти имаш право да се ползваш от обществени осигуровки и застраховки, съобразно твоите разходи и положение, както и на отговарящите за теб лица.
Член 27. ЖИЗНЕН СТАНДАРТ – Ти имаш право на най-добър начин на живот, който да отговаря на нуждите на твоето физическо, умствено, духовно, морално и социално развитие според способностите и финансовите възможности на отговарящите за теб. Ти имаш право на издръжка от родителите (настойниците), независимо къде се намират те.
Член 28. ПРАВО НА ОБРАЗОВАНИЕ – Ти имаш право на образование. Твоята държава дава равен шанс на всички, като осигурява безплатно и задължително начално, достъп (според способностите) до различни форми на средно и висше образование, както и достъп до научни и технически знания. Училищната дисциплина трябва да се спазва по начин, запазващ човешкото достойнство и не нарушаващ правата по тази Спогодба.
Член 29. ЦЕЛИ НА ОБРАЗОВАНИЕТО – Твоето образование трябва да е насочено към развитие на личността, таланта, умствените и физически способности; към зачитане на човешките права и свободи; към развитие чувството на уважение към родители, самоличност, национални ценности, различни цивилизации и към природната среда.
Член 30. ДЕЦА НА МАЛЦИНСТВА ИЛИ НА КОРЕННО НАСЕЛЕНИЕ – Ако принадлежиш към етническо, езиково или религиозно малцинство, или произхождаш от коренното население, ти имаш право свободно да говориш езика си, да ползваш собствената си култура и да изповядваш религията си.
Член 31. ПРАВО НА ОТДИХ, ПОЧИВКА, КУЛТУРНА И ТВОРЧЕСКА ДЕЙНОСТ – Ти имаш право на отдих и почивка, участие в подходящи за възрастта ти игри и забавни дейности и на свободно участие в културния живот и изкуствата.
Член 32. ЗАЩИТА ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯ – Твоята държава те предпазва от всички форми на незаконно полагане на труд в полза на други хора, като създава закони за установяване на минималната възраст за започване на работа, за подходящи условия на работа и следи за спазването им с цел да подпомага твоето развитие.
Член 33. ЗАКРИЛА ОТ НАРКОТИЦИ – Твоята държава те закриля с всички мерки от незаконната употреба, участието в производство и в продажба на наркотици и други вещества, вредни за твоето здраве.
Член 34. ЗАЩИТА ОТ СЕКСУАЛНО НАСИЛИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ – Никой няма право да те насилва, експлоатира сексуално или да те ползва за производство на порнографски материали и представления.
Член 35. ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОТВЛИЧАНЕ И НА ТЪРГОВИЯ С ДЕЦА – Никой няма право да те отвлича, продава или търгува с теб в каквато и да е форма и с каквато и да е цел.
Член 36. ЗАКРИЛА ОТ ВСИЧКИ ФОРМИ НА ЕКСПЛОАТАЦИЯ – Твоето благосъстояние не трябва да се нарушава от никакви форми на експлоатация.
Член 37. ЗАКРИЛА ОТ ИЗТЕЗАНИЯ И ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА – Твоята държава осигурява да не те наказват, изтезават, унижават, да не ти налагат смъртно наказание или доживотен затвор; да не те лишават незаконно и произволно от свободата ти. Ако все пак си лишено от свобода , трябва да се зачита достойнството ти, нуждите на възрастта ти и правото на правна и друга помощ.
Член 38. ЗАКРИЛА ПРИ ВЪОРЪЖЕН КОНФЛИКТ – В случай на въоръжен конфликт ти имаш право на закрила и грижи от твоята държава. Ако не си навършил 15 години, не трябва да вземаш пряко участие във въоръжени действия и не трябва да те призовават в армията.
Член 39. ГРИЖИ ЗА ФИЗИЧЕСКО И ПСИХИЧЕСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ – Ако някой се е отнесъл към теб жестоко, нечовешки и унизително, ти имаш право на грижи, които да подпомогнат физическото и психическото ти възстановяване. Ти имаш право и на условия, благоприятни за укрепване на твоето здраве, самоуважение и достойнство.
Член 40. ЗАКРИЛА ПРИ НАРУШАВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ ЗАКОН – Твоята държава признава правото на всяко дете, което е заподозряно, обвинено или признато за виновно в нарушаване на Наказателния закон да бъде третирано по начин, запазващ достойнството и основните човешки права и свободи.

 

ЗА ДЕТСКАТА ГРАДИНА

В България детските градини са най-целесъобразния начин за отглеждане на дете – една от основните задачи на детските заведения е ежедневната грижа за децата в отсъствието на родителите. Заедно с това в тях те получават възпитание и обучение съобразно своите възрастови и индивидуални особености, както е в Програма „Стъпка по стъпка”, по която се провежда обучението ДГ“Пролет“-гр.Панагюрище. Основната цел на това възпитание и обучение е физическото, нравственото, емоционалното и интелектуалното развитие на детето и на децата. В своята работа по изпълнение на тази цел детските заведения се сблъскват с неравния старт, произтичащ от различията в семейната среда, от която идват и индивидуалните им възможности. По време на престоя си, децата постепенно се „моделират” и в края на предучилищното детство до голяма степен се постига уеднаквяване на уменията, навиците и познанията на децата. Изследвания доказват, че колкото по-дълго време децата прекарат в детските заведения, толкова повече намалява вероятността да повтарят класове в началното училище.
Програми и програмни продукти
В България в момента се работи по 3 одобрени програми в детските градини. Тъй като от години работя в Програма „Стъпка по стъпка” на университета Джорджтаун, Вашингтон, мога да разкажа само за нея: тя позволява свобода на търсенията на учители и медицински сестри да изработват педагогически действащ проект на всяка група с прилагане на съвременни активни методи, както и съобразени с отделното дете и неговата индивидуалност педагогически подходи. В нея имате възможност да влезете през деня в коя и да е група: децата или слушат внимателно, или са заети с нещо, скупчени около някакво общо занимание или са се разпръснали на малки, тихи или шумни групички – държат се като деца, които учат чрез игри и играят заедно.Основните акценти на програмата са: индивидуален подход към всяко дете, работа в центрове за дейност за децата и партньорски взаимоотношения със семейството.
Екипи на работа
В детските заведения работят екипи от учители, медицински сестри, прислужници в групите, кухненски персонал. Всички тези хора са много различни като образование: от висшето образование на учителите до средно специално на кухненския персонал. Това разнообразие от професионална подготовка осигурява модерно възпитание и обучение, съчетано с уюта и топлината на почти домашна среда – така необходими за развитието на децата в тази възраст.
Занимания в детската градина
В детската градина детето учи през цялото време. Но това „учене” е по-особено, поради особеностите на възрастта. То се осъществява най-вече в различни игри и свободно общуване с другите деца и възрастите в занималнята. През цялото време на престой в детските заведения с децата се провеждат занимания, свързани с грижа за тялото и развитие на уменията за самостоятелност във всички дейности, с които е наситен дневния режим: названията на частите на тялото, събличане/обличане, пишкане по ред в тоалетната, миене и избърсване, хранене. При малките деца от първа група тези дейности отнемат много време и са основна част от дейностите през септември и октомври. Заедно с това има и много други педагогически дейности, които могат да се групират в няколко категории:
• Физически и двигателни занимания, ритмични упражнения и гимнастика, паневритмия и свободни игри и занимания на открито;
• Говорни и езикови занимания (за по-големите), както и запознаване с произведения от художествената литература за деца;
• Занимания,запознаващи децата с окръжаващия децата социален свят и природна среда;
• Занимания с различни видове изкуство – музика, рисуване, моделиране и апликиране;
• Занимания, подготвящи по-големите деца за училище: подготовка за четене, писане и математика.
• Самостоятелни занимания и игри с подходящи играчки, организирани в няколко центъра: „Семейство”, „Ограмотяване”, „Манипулативни игри”, „Строителни блокчета, „Изкуство”, „Пясък и вода” (за Програма „Стъпка по стъпка“).
Трудности на приспособяването
Всички деца преживяват стрес при постъпването в детската градина. За някои от тях той трае няколко дни, за други – месец, а при особено силни адаптационни трудности може да продължи цяла година. Колкото и грижлива да е била подготовката на детето за този преломен момент – постъпването в детската градина – първоначалния стрес няма как да бъде избегнат. И до голяма степен тежестта му зависи от емоционалната стабилност, позитивизма и увереността в успеха на начинанието на майката.
Обичайно адаптацията продължава около месец. Ако след тази период плачовете сутрин продължат или се появяват през различни интервали от време, ако се появят и други промени в обичайното поведение на детето, наложително е да се разберат причините и да се вземат определени решения: преместване в друга група или градина, спиране на детето от посещение в заведението за някакъв интервал от време.
По какъв начин детето може да изрази нежеланието си да посещава градина?
Най-често сутрин децата се вкопчват с рев и писъци в майките или бащите, които ги водят и не искат да ги пуснат да си тръгнат. Може да издебнат подходящ момент и да хукнат след тях, дори да излязат извън сградата, с опасност за живота си. При други деца нежеланието се изразява органически – с връщане към стари навици на напишкване и наакване, смукане на пръст, биберон, нощни кошмари, неясни оплаквания от болки или неразположения – разстройства, отити, болки в корема, запек. В групата детето може да изрази нежеланието си с агресивно поведение към другите деца или апатия и отказ от участие в каквито и да било занимания.
Причините за трудното адаптиране
Те са много разнообразни. В някои случаи става дума за много покровителствано от семейството си дете, което не е самостоятелно и е уверено, че не може да съществува без близките си. В други става дума за ревност – в къщи остава по-малко братче или сестриче и детето ревнува майка си от него. В трети детето живее сред непрекъснати кавги между родителите си и се страхува, че без него с тях може да се случи нещо лошо. Някои деца тълкуват тръгването на градина като знак, че родителите не ги обичат и гледат на детската градина като на изоставяне и отхвърляне. Други просто не са достатъчно зрели психически и физически, за да прекарват толкова много време сред толкова много хора без близките си. Проблемът може да е и в детската градина: неудачно посрещане, антипатия към член от екипа и от член на екипа, страх от учителка/и или друг член от персонала, неприятни изживявания.Не е лесно установяването на истинските причини за продължителната адаптация, защото е много трудно да разбереш какво точно мисли 3 годишния човек. Но е наложително да се направи, за да се вземат решения за по-нататъшния живот на детето.
Детската градина е уморително преживяване на децата
При целият позитивизъм на предварителната подготовка действителността в групите е твърде изморително и изнервящо преживяване за мъниците. В началото те са стресирани от огромния (за тях) брой от непознати възрастни и деца и хаоса от тези много хора, непознати играчки и предмети и нов, неотменим ред и режим е твърде натоварващ и изморителен за малкия човек. Те не могат да разберат защо възрастните, с които току що са свикнали донякъде изчезват около обяд и на тяхно място идват други, с които също трябва да се свиква. Усещат, че има някакъв ред в тези изчезвания и появявания, но не могат да схванат този ред и това ги прави неспокойни и неуверени. Освен това през цялото време на престой в заведението те непрекъснато са развеждани от занималнята в умивалнята или тоалетната, във физкултурния салон или на двора, т.е. за тях средата е разпокъсана и поради това – застрашителна. В тази среда отделното дете няма свое интимно място, в което да се оттегли за възстановяване и покой, няма собствен предмет, който да му служи за опора и да му дава сигурност. (За това ние с колежката поне, препоръчаме на нашите родители в началото да водят децата си с любима играчка, която да не е много скъпа или лесна за счупване или разваляне. Тази играчки служи за емоционална опора за детето в непознатата среда.)Така детето съществува 9-10 часа сред непрестанно движение и шум, сред непознати хора и предмети. Този начин на живот би изморил и изтощил и възрастен човек, та какво остава за неукрепналата и несъвършена детска психика! Ето защо аз съветвам родителите на новопостъпили деца да ги вземат възможно най-рано – около 16,30 часа, за да защитят детската психика от трудностите на дългия работен ден.
Ето, това обичайно се случва първите дни детската градина. Как ще организирате своя и на детето ден зависи само от вас. Моят единствен съвет е: не бързайте да започнете работа още на другия ден, след като детето ви постъпи в ясла или детска градина. Изчакайте 1-2 седмици и бъдете на разположение духом и тялом на детето си и неговите учители, докато премине адаптационния период. Бъдете като пристан в бурно море – стабилни, емоционално устойчиви, позитивни, уверени в успеха, за да бъде успешен и старта на детето ви в образованието!

 

ОБЩУВАНЕТО: НАЙ-ЕФЕКТИВНАТА РОДИТЕЛСКА ПРАКТИКА 

Какво виждат децата в очите ви? Често гняв, защото сте ядосани, когато разговаряте с тях? Продължавайте да ги гледате в очите, но с любов. Вместо да повишавате тон, опитайте да сте внимателени. И двете ще дадат желания резултат, но второто няма да нарани детето..
‘ Имат ли децата проблеми?
Всички деца имат проблеми. Никак не е лесно в днешно време да си дете. Проблемите са в къщи, в училище, навън, навсякъде.
‘ За строгостта
Децата се нуждаят от грижи и внимание, от модел на поведение, а не от излишни ограничения и забрани.
‘ За доверието
Доверявайте им се, доверието ви предизвиква доверие!
‘ За “малките тайни” на децата
Децата искат да общуват и помежду си. И децата искат да си имат своите „ малки тайни”. В желанието си да ги предпазим от негативните неща в живота, ние ги лишаваме от най-ценното – общуването и избора им на приятели, превръщаме ги в „цветенца в саксийки”, и когато се сблъскат с реалния живот, неминуемо ще преживеят много разочарования.
‘ Детските спорове
Децата се карат и по между си – например кой да ритне топката или кой да бъде лидер, даже караниците понякога се превръщат в бой, екшън сцени
‘ Как да възпитаваме самочувствие у детето
Любовта си можете да изразявате чрез думи и с поглед. Не изпускайте шанса да гледате детето си в очите, когато разговаряте. Отдавайте му съсредоточено внимание и го изслушвайте.

 

Дисциплиниране чрез игра

Много родители все още свързват понятието за дисциплина с наказанията. Това обаче е напълно погрешно схващане.
За да научим детето да ни чува и слуша, не е нужно да се борим с лошото поведение, а да се фокусираме върху това да го научим кое е приемливо поведение и кое не.
Начините да постигнем подобна цел с децата са много, но преподаването на каквито и да било знания чрез игра определено изпъква като един от най-добрите способи.
Децата възприемат и осъзнават света и живота чрез игрите. Те са жизненоважни за щастливо и безгрижно детство, но това е и начин децата да научат важни неща за цял живот. Детският мозък възприема и усвоява отлично всичко онова, с което е ангажирано съзнанието по време на игра. Когато играят детските възприятия се обострят, а това е чудесна възможност за свързване с децата и преподаване на истински ценни уроци.
6 начина да дисциплинирате децата успешно
Кои игри могат да са от полза за дисциплинирането на децата?
Настолни игри
Те са един от основните и истински полезни начини децата да се научат на търпение, толерантност, добри обноски и честна игра.
В помощ за развитието на добри маниери можете да приложите следния способ: Вземете две кутии от обувки – едната определете да бъде „кутията с добри маниери“, а другата „кутия за лоши маниери“. От по-твърд цветен картон изрежете звезди или някакви други форми. Всеки път, когато детето или вие кажете „заповядай“; „моля“ и т.н., поставяйте по една фигурка в кутията за добри маниери. Всеки път, когато детето или вие направите нещо невъзпитано или лошо – поставяйте по една изрязана фигура в другата кутия. След време оставете детето да определя кога и защо да пуска звездички в съответните кутии. Следете как се справя и ако е нужно го коригирайте. След седмица или две отворете кутиите и пребройте картонените звезди от двете кутии. Направете равносметка на резултатите заедно. Ако звездите от положителната кутия са повече, наградете детето. Не е задължително наградата да е материална.
Позитивна дисциплина
Куклени представления у дома
За тези куклени представления можете да използвате кукли и меки играчки, които детето добре познава и обича. Изберете текст, сценка или някакво умение, на което искате да научите детето и го „разиграйте“ под формата на кратка сценка.  Например как да се запознае с нов приятел или как да се държи с другарче, което го е нагрубило. Децата обожават да гледат подобни „представления“, както и да ги разиграват сами.
Три причини да спрем да наказваме децата и три начина да им помогнем да се държат по-добре
Ролеви игри
Всеки родител може да въвлече децата си в ролева игра. Малките много обичат да влизат в роля. По този начин те много лесно могат да се научат сами да се обуват, обличат, хранят и т.н.
Можете да поканите децата да се превъплътят в ролите на учител, лекар, пожарникар, готвач и т.н. Когато детето поеме ролята на възрастния, вие поемете тази на детето и демонстрирайте как е добре да се държи то, съответно в детската градина, в училище, в болницата, в ресторанта и т.н.
Докато сте в ролята на детето покажете добри обноски, благодарност, взаимност, търпение, както и всичко онова, което чувствате и изпитвате, така че детето да може да възприеме какво и как трябва да прави, когато попадне в съответната реална среда и ситуация.
След това разменете ролите си и оставете детето да изпълни всичко, което вече сте му показали.
Правете всичко това под формата на игра, безгрижно и забавно, а не назидателно.
За да е още по-забавно можете да пригодите и използвате някакви подръчни костюми, за да е още по-автентично влизането в роля.
Предпоставки за добро поведение на децата
Разказване на измислени истории
Почти всички детски книжки са с поука и поради това са прекрасен начин да преподадем на детето конкретно знание, да обясним нравствена категория или да покажем добри обноски. Измислянето на собствени истории обаче предоставя възможността родителите да обърнат вниманието на детето към конкретен проблем, пред който детето е изправено и чака своето решение.
Творческият подход към разказването на конкретна история е прекрасен начин вие да научите причините за конкретния проблем, а детето за евентуалните последствия от него. Не пропускайте да вкарате в измислена от вас история доза хумор, която ще направи поуката много по-лесна за възприемане. Редица научни изследвания потвърждават, че смехът има множество психологически и физиологични ползи за хората и определено помага на децата да се отпуснат и да възприемат много по-лесно нови знания и умения.
Когато родителите успеят да се срещнат във въображаемите светове със собствените си деца, това е едновременно магически и практичен начин да му предадете уроците, които искате то да научи и запомни.
Всеки родител трябва да знае, че светът на детските възможности се отваря, когато успеем да влезем в техния свят на фантазии и мечти, но внимателно и тихо – на пръсти, а не настъпателно и агресивно. Важно е да подхождаме с търпение, уважение и много любов.