Вреда

Предишни проучвания показват, че сърфирането действа на мозъчната активност, подобно на наркотик. Когато се стои дълго в Интернет, се губи представата за реалността, повишава се активността в мозъчния център, отговорен за удоволствието, обясняват специалисти.

Все още няма сериозни доказателства за това дали използването на глобалната система предизвиква промени в мозъка, водещи до пристрастяване или е безвредно удоволствие.

В проучване, включващо 24 души, редовни потребители на Интернет, изследователите откриват фундаментални промени в префронталния кортекс.  Когато са в мрежата обаче, доброволците прекарват времето си главно в Google, което не обобщава ефектите на Интернет като цяло върху мозъчната активност и пристрастяването, категорични са експерти.

Все още е спорен фактът дали употребата му е причината за появата на даден поведенчески или психически проблем или просто е отключил вече съществуващ такъв.   Други изследователи са на мнение, че използването на Интернет и социалните мрежи може и да помогне при депресивни състояния заради богатия развлекателен материал, който предлага.

Анализ от всички проучвания в тази насока се свеждат до факта, че системата е нож с две остриета. Важно е да се намери балансът в използването му и да се следи за промяна в настроенията на сърфиращите, казват специалисти.