Публикации

Споделяне на добър опит в обучението по Информационни технологии

На06.03.2018 г. се проведе споределяне на добър опит в обучението по Информационни технологии.  Основният акцент в открития урок на госпожа Анна Георгиева с учениците от 10 а клас бе подготовка за поредното Национално външно оценяване на дигитални компетентности. Наблюдатели на урока бяха: госпожа Катя Дженкова – главен експерт по математика и информатика, госпожа Дияна Станкова – директор на СУ „Христо Ботев“ и преподаватели от област Силистра.

ПРИЛАГАНЕТО НА FORMS ОТ OFFICE365 В ПОМОЩ НА УЧИТЕЛЯ

Автор: Анна Георгиева

СУ „Христо Ботев“ град Тутракан

APPLY FORMS FROM OFFICE365 TO HELP THE TEACHER

Author: Anna Georgieva

“Hristo Botev” Secondary School, town of Tutrakan

Abstract: The Office 365 Forms application is a convenient form to run tests and surveys of all subjects in the secondary school.

Through online tests and surveys, are introduced new advanced methods of checking and assessing students’ knowledge. The actual use of modern technology in the learning process independently of the subject contributes to reducing stress when completing a test by the students, saving time for the teacher to check, It saves time for analyzing test questions, storing the test or “cloud poll”, setting the start and end date for conducting, sending the verified test electronically to the student and saving the paper.

Only have requirement is to have internet and a computer or mobile device.

Keywords: Office365 Forms, online tests and surveys, Information Technology, students’ knowledge, all subjects in the secondary school

В нашето ежедневие IT технологиите се развиват със сериозни темпове. Днес нашите ученици непрекъснато използват различни приложения на компютър, таблет, мобилен телефон. Ние учителите трябва да се съобразим с бързите темпове на технологиите, да използваме нови приложения и да ги приложим в образователната система, с което да  излезем от рамките на стария начин на преподаване. Необходимо е да повишим компетентностите си и да ги приложим в рамките на онлайн технологиите.

Решението е в стратегическото направление в обучението по Информационни технологии през последните десетилетия в света. То е станало доминираща тема и в много национални стандарти за ученици и учители в Европа, САЩ, Канада, Нова Зеландия, Австралия. Например, NCATE Standards – National Council for Accreditation of Teacher Education Standards, ISTE NETS – International Society for Technology in Education National Educational Technology Standards и други) [1]. Според тях е време за  преосмисляне на образованието поради бързият напредък на технологиите, а това довежда до дълбоки промени. За да се подготвят учениците за в бъдеще, образованието трябва не само да се адаптира към тези промени и нововъведения, а да се въведат иновации в образованието как да се използват нови инструменти.

В България е разработена Стратегия за ефективно прилагане на информационни и комуникационни технологии в образованието и науката (2014-2020г.) [2]. Една от основните и задачи е „промени в нормативната база, регламентиращи всики видове обучение чрез средствата на ИКТ, легитимиращи и насърчаващи цифровото съдържание и активното внедряване на ИКТ в образованието и науката“.

 

В настоящата разработка предоставя информация за онлайн тестиране и анкетиране. Конкретно внимание е отделено на приложението Forms на Office 365, с което е запозната част от  колегията  от СУ „Христо Ботев“ град Тутракан. Проведена е анкета с цел проучване мнението и приложимостта на Forms  в българското училище.

Съгласно Национална програма за въвеждане на информационните и комуникационни технологии в българските училища главна цел е ефективното използване на съвременните информационни и мрежови технологии за повишаване качеството на образованието, обогатяване на учебното съдържание и въвеждането на иновационни образователни технологии и методи в учебния процес [3].

Ръководена от тази главна цел, реших да се запозная с различни видове електронни тестове и анкети, които да са в полза на българкият преподавател и да са приложими за българското училище.

Запознанството  премина през три основни платформи за електронни тестове и анкети.

Пълната разработка може да прочетете в списание „Образование и Технологии“ 7/2017 или се свържете с мен.

3D моделирането – неизчерпаема и любопитна материя

за учениците

Анна Николова Георгиева

СУ „Христо Ботев“, гр. Тутракан

3D modeling inexhaustible and curious matter for students

Anna Nikolova Georgieva

“Hristo Botev” Secondary School, Tutrakan

Abstract: Nowadays IT develops fast. There are computers, tablets and smart phones at every home. Our children distinguish three-dimensional images from two-dimensional without problem. 3D modeling is an inexhaustible and curious matter for them. Students from 5th to 8th grade extracurricular present work with program Google Sketch up. Students from 9th grade also study this program in regular classes in Information Technology. They claim that the program is amazing and must be studied from 7th grade. Students have got a great desire and interest and we must respond appropriately to their aspirations for development.

Keywords: 3D modeling, Google Sketch up, Information Technology, three-dimensional, two-dimensional, regular classes, extracurricular.

В нашето ежедневие IT технологиите се развиват със сериозни темпове. Днес във всеки дом има компютър, лаптоп, таблет или Smart телефон. За нашите деца не е проблем да различат триизмерни изображения от двуизмерни. 3D моделирането е неизчерпаема и любопитна материя за тях.

В настоящата разработка е представена работа с програмата Google SketchUp в извънкласна форма с ученици от 5 до 8 клас. Сформираната извънкласна форма е по проект НП „С грижа за всеки ученик“, модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади“.

Проведено е и анкетиране сред ученици от 9 клас, които също изучават горепосочената програма в редовните часове по информационни технологии. Деветокласниците посочват, че програмата е удивителна и е трябвало да я изучават още в 7 клас.

Оказва се, че желанието и интереса на учениците е огромен и ние трябва да отговорим подобаващо на стремежът им за развитие в областта информационните технологии.

Съгласно Национална програма за въвеждане на информационните и комуникационни технологии в българските училища, главна цел е ефективното използване на съвременните информационни и мрежови технологии за повишаване качеството на образованието, обогатяване на учебното съдържание и въвеждането на иновационни образователни технологии и методи в учебния процес [1].

Ръководени от тази главна цел, решихме да запознаем учениците от извънкласната форма включваща ученици от прогимназиален етап  (5 – 8 клас) с програмния продукт – Google SketchUp за създавене на триизмерни обекти. Трябва да споменем, че същата програма се изучава в 9 клас в часове по Информационни технологии, раздел „Компютърна графика“.

Софтуерният продукт Google SketchUp е програма за създаване, редактиране и споделяне на триизмерно моделиране от векторен тип. Тя има следните предимства:

  • Професионалните програми от типа AutoCAD, Maya  и др., са скъпи и доста сложни
  • Те са неразбираеми за средностатистическия потребител
  • Проблем са и сериозните системни изисквания на тези програми.

Внимание привлича безплатната версия  Google SketchUp. Програмата е толкова интуитивна, че всеки, с малко над базовите компютърни знания, би могъл сам да създаде свой собствен модел.

Именно тези предимства на програмата ни провокира да запознаем по-малките учениците от 5-8 клас.

Основните цели в извънкласната форма е изучаване на специализиран софтуер за създаване и защита на продукти за участия в състезания и олимпиади.

В началото на учебната 2014-2015 година учениците се запознаха с 3D моделирането в рамките на 16 учебни часа, със следните теми посочени в таблица 1.

Пълната разработка може да прочетете в списание „Образование и Технологии“ 7/2016 или се свържете с мен.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *