История

ИСТОРИЯ

2007/2008 2008/2009 2009/2010 2010/2011 2011/2012 2012/2013 2013/2014
2014/2015 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
2021/2022 2022/2023

Ученическият съвет при Средно училище  „Васил Левски” се сформира през учебната 2007/2008 год.,  като част от спечелен проект «Романски надежди». Учредителното събрание се състоя на 06.11.2007 г., като представителството от всеки клас беше по трима ученика, избрани на демократичен принцип. За председател на УС беше избран Ивайло Любомиров Иванов от 12 «а» клас. В ръководството на УС влизаха Председателя, зам. Председастеля, Секретар, координатор и трима членове, председатели на постоянно действащи комисии – за културната дейност и развлеченията, за подпомагане на УВП, комисия по спорт и туризъм. Бяха уточнени и списъци на кореспондентите и разпространителите на в-к «Романски надежди», с представители от всеки клас. През годината са проведени 7 заседания…
Ученическият съвет е нужен, защото дава непосредствено участие на учениците в организирането на училищния живот, в решаването на проблеми пряко засягащи тяхното израстване и формиране като личности, с умения и способности необходими за бъдещата им реализация. На практика ученикът е този, който изпитва на гърба си последиците от един или друг прийом, разпоредба или наредба въведени в училището. Единствено наличието на обратна връзка и то не случайна, а свободно и съзнателно конструирана – без натиск, може да бъде позитивно-ефективна и полезна на организаторите на учебно-възпитателните структури и дейности. Ученическият съвет успешно би се вписал в училищната действителност като свързващо звено между различните общности и нива – партньор, съдействащ за издигане имиджа и авторитета на училището, чрез подобряване на климата и живота в него. Колкото по-голяма възможност имат учениците гласовете им да бъдат чути от учители и родители, толкова по-вероятно е училищният живот да бъде съобразен с техните грижи и надежди, потребности и интереси.

Планира се изработване на проектопрограма за работата на УС, вкл. организационни и методически конкретни мероприятия за мобилизиране на ресурсите и цялостно утвърждаване на УС като организационна форма на ученическото самоуправление, способна да спомогне за апатията на всеки ученик към училището, като все повече завладява и активизира младите сърца. Считаме, че това е практически осъществимо, само чрез обновяване на училищните структури, техните цели и задачи, чрез ангажирането и превръщането на учениците в постоянен участник в цялостния процес на реформи.

Ученически съвет, отразяващ мечтите и нуждите на младите хора от училищната ни общност, в т.ч. да кажем не “война” между поколенията, а толерантност и партниране на различни нива, за да се превърне училището в привлекателно място за дейност, изява и развитие, в среда с творчески дух и заряд, сътрудничество и взаимопомощ, отговарящо на техните очаквания.

Тази наша организация има правото и задължението да действа в такова сътрудничество с училищното настоятелство, ръководството на училището и педагогическия съвет, че да съумее да направи и по-приятно, и по-полезно времето, през което сме ученици на Средно училище  „Васил Левски”

Не е реалистично да вярваме, че с навършване на 18-та си годишнина младите хора изведнъж ще се заинтересуват от обществена дейност и ще работят за благоденствието на общността, ако не притежават необходимия опит. Те трябва да бъдат поощрявани да развиват социална и гражданска отговорност и включването им в управлението и придобиването на управленчески опит ще създаде у тях усещането за принадлежност към обществото, както и чувството за себе отдаване и съпричастност. Не е достатъчно само да се изучава или преподава теорията за гражданското общество и държава, като се разглеждат механизмите на тяхното функциониране. Необходимо е да се добият умения и нагласи на демократично мислещи личности, а това е възможно единствено чрез практиката, чрез създаването и укрепването на ученическия ни съвет.