Специализирани софтуерни средства за създаване на уеб сайтове (1)

Уеб сайт

Най-популярната услуга, която интернет предлага, e World Wide Web (WWW, англ. – световна мрежа) – мрежа от свързани онлайн документи, създадени с HTML (англ. HyperText Markup Language – език за маркиране на хипертекст). Хипертекстът съдържа текст и връзки (англ. link – връзка) към друга информация. Когато потребителят кликне върху връзка в хипертекстов документ, той бива препратен към нов документ (вкл. изображение, видео, аудио и други компоненти).
Хипертекстът най-често се чете и показва в приложение, наречено браузър (напр. MS Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari и др.). Той се записва в текстови файлове с разширение .html или .htm. Те съдържат тагове (англ. tag) – етикети, заградени в ъглови скоби (например <html>), които указват на браузъра как да интерпретира информацията, за да бъде показана на дисплея на устройството. Например следният HTML код:

ще се визуализира така:

Таговете в HTML могат да описват и адреси на изображения и мултимедия, които да се покажат в документа, както и хипервръзки (линкове) към други уеб страници. Хипервръзката е дума, фраза или изображение, върху което потребителят може да кликне, за да достигне друг документ или друга част от текущия документ.
Всеки документ, публикуван в световната мрежа, заедно със свързаните с него ресурси (графични, мултимедийни и др.), се нарича уеб страница. Тематично свързаните страници от един адрес(напр. www.example.com), организирани с подходящи хипервръзки помежду си, образуват уеб сайт. Първият уеб сайт е създаден в ЦЕРН, Швейцария, на 6 август 1991 г. от сър Тим Бърнърс-Лий.

Видове уеб сайтове

Задача 1

Отворете сайта на вашето училище и отговорете на въпросите:

  • Какъв уеб сайт е според функциите, които изпълнява?
  • Какъв уеб сайт е според начина на съхраняване и извеждане на информацията в уеб страниците?
  • Има ли карта и мобилна версия на сайта?

Сайтовете могат да бъдат класифицирани според функциите, които изпълняват. Ето една примерна класификация:
Личен сайт – сайт с информация за частно лице или малка група хора.
Блог – сайт, който представлява личен дневник и обикновено съдържа дискусионен форум.
Корпоративен сайт – сайт, който осигурява основна информация за фирма или организация.
Електронен магазин – сайт, който служи за продажба на стоки по интернет.
Новинарски сайт – сайт, който предоставя главно новини и репортажи.

Според начина на съхраняване и извеждане на информация в уеб страниците може да разделим сайтовете на:
Статични – всяка страница е записана в отделен HTML файл. При заявка за показване на някоя страница сървърът я изпраща директно за разглеждане към браузъра на посетителя.

Статичните сайтове позволяват по-бързо зареждане на всяка страница, по-голяма свобода при изработката на дизайна. Актуализацията на информацията се извършва по-трудно и изисква повече време. Статични страници се използват в сайтове, които съдържат по-малко на брой страници и информацията в тях се променя рядко. Например личен сайт.
Динамични – при тях всяка страница се генерира от сървъра в момента на заявката. За да създаде страницата, сървърът използва база данни, предварително написан програмен код и шаблон за визуализация. В действителност страницата не съществува като файл, а се създава динамично само при поискване от потребител.

Динамичните сайтове позволяват по-голяма функционалност на сайта, управлението на съдържанието и актуализацията на информацията се извършват бързо и лесно. Динамични сайтове обикновено се изграждат, когато има голям брой страници и информацията се променя постоянно. Например сайтове за електронна търговия, новини и др.
Обикновено динамичните сайтове разполагат със система за управление на съдържанието (CMS), която позволява хора без специфични технически познания да променят в реално време съдържанието на уеб сайта.

Основни понятия

Уеб сайт – съвкупност от тематично свързани уеб страници, разположени на един адрес.
HTML – език за описание на уеб страници.
Статичен сайт – всяка страница е записана в отделен HTML файл.
Динамичен сайт – страниците се генерират от сървъра в момента на заявката.
Хипервръзки – дума, фраза или изображение в HTML, което съдържа връзка към друга страница. Задейства се при кликване върху нея.

Средства за създаване на уеб сайт

Всеки уеб сайт, представен с помощта на HTML документ, се състои от отделни елементи, например текстове, изображения, аудио- или видеоинформация и др. Тези елементи са подредени и форматирани така, че да оформят желания вид на сайта. За създаването на HTML документ се използват редактори, които можем да
разделим на две основни групи:

  • Текстови редактори. В тях се изписва директно НТМ код, но са нужни специализирани познания в HTML. Такива популярни редактори са Visual Studio Code, Notepad++ и др.
  • Визуални редактори. При тях с помощта на графичен интер-
    фейс бързо и лесно могат да бъдат създадени уеб страници от хора
    без специализирани познания в HTML. Те могат да бъдат:
    – Настолни приложения. Такива популярни редактори са Google Web Designer, Expression Web, BlueGriffon, WebSiteX5, SeaMonkey Composer и др.
    – Онлайн редактори. Това са редакторите, с помощта на които най-лесно могат да бъдат създадени сайтове. Обикновено това става с помощта на предварително създадени шаблони. Такива редактори ca WIX (www.wix.com), Google sites (sites.google.com), WordPress (www.wordpress.com), WebSiteX5 (www.websitex5.com) и др.

Задача 2

Отворете онлайн редактора Google sites на адрес https://sites.google.com и разгледайте неговия интерфейс и меню.

Задача 3

Отворете онлайн редактора WIX на адрес https://www.wix.com и разгледайте неговия интерфейс и меню.

За графичното оформяне на уеб страниците се използват стилове. Те се описват с помощта на езика CSS и определят формата на елементите (размер, цвят,  визуални ефекти, анимиране и др.). Това позволява да се отделят съдържанието и визуалното представяне и се улесняват създаването и актуализацията на уеб сайтовете.