Три ключови мотива движат представянето

Дейвид К. Маклеланд (1917 – 1998)

Мотивацията на хората  най-добре предсказва успеха им на работното място. Маклеланд идентифицира трите ключови мотиви, които според него са отговорни за представянето на човека в работата му; потребност от власт, постижения и свързаност с други хора. Макар че у всекиго съществуват и трите мотива, един е доминиращ и определя представянето на човека в трудовата му дейност.

Маклеланд разглежда нуждата от власт или контрол над другите като най-важна мотивация за добрия мениджър или водач. Но това е вярно само когато нуждата от власт е в полза на организацията или компанията. Човек със силен подтик към лична власт може да е лош отборен играч.

Качествената работа според Маклеланд зависи от нуждата от постижения; следователно тя далеч по-добре предсказва успеха на човека в работата му, отколкото интелигентността.

Подтикът да постигаме е онова, което изгражда състезателния дух у хората и ги подтиква да се стремят към нови цели и да се усъвършенстват.

Накрая идва потреността от свързване – от здрави взаимоотношения с другите – и тя помага на хората да работят добре в екип. Той забелязва, че е по-невероятно хората със силно изразена потребност от свързване да са успешни мениджъри.

Маклеланд изтъква, че мотивацията произтича от личностни черти, които са дълбоко запечатани в несъзнаваното. Ние не осъзнаваме напълно собствените си мотиви, затова не всичко, което казваме за мотивацията си по време на интервюта за работа, или във въпросници за самооценка, може да се приеме за чиста монета. Той препоръчва употребата на Тематично аперцептивния тест, създаден от психолозите Хенри Мъри и Кристина Морган през 30-те години като опит за разкриване на аспекти на несъзнаваното. Тестът, който рядко се прилага в бизнес среда, представя на субекта серия от картини, след което той трябва да съчини история по тях. Предполага се, че историите ще са проекция на скритите способности и мотиви на индивида.

Днес мотивацията се разглежда като решаваща за представянето на ученика.

  1. Мотивацията е ключов компонент за представяне на работата.
  2. Но това, което хората казват за своите мотиви, не може да се приеме за чиста монета …
  3. … защото мотивацията е предимно несъзнавана.
  • Тестовете показват, че има три ключови мотива, които движат представянето.
  • Постижение: подтикът да се изявяваме и усъвършенстваме с всички усилия;
  • Власт: подтикът да влияем на другите хора и да ги управляваме;
  • Свързване: подтикът да създаваме и поддържаме топли връзки с други хора.

 

Публикувано в Психология. Постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *