Общата интелигентност се състои от флуидна и кристализирана интелигентност

Реймънд Кател (1905 – 1998)

Дефинира два различни типа интелигентност, която изгражда „9“: флуидна и кристализирана интелигентност. Флуидната интелигентност е серия от способности за мислене или разсъждаване, които могат да се приложат към всеки въпрос или „съдържание“. Понякога е описвана като интелигентността, която използваме, когато не знаем как се прави нещо и тя влиза в играта автоматично в процеси като решаване на проблеми и разпознаване на модели; смята се, че тя е тясно свързана с капацитета на паметта.

Кател твърди, че флуидната интелигентност е генетично унаследена, което би могло да обясни индивидуалните различия. Тя се изгражда и стига върха си в ранната зрелост, после постепенно намалява, вероятно поради възрастовите промени в мозъка. Мозъчна травма би могла да засегне флуидната интелигентност, което предполага, че тя е предимно физиологична.

Използвайки своята флуидна интелигентност за решаване на проблеми, ние започваме да изграждаме склад от знания и работни хипотези за света около нас. Това хранилище на знание е нашата кристализирана интелигентност или „набор от умения за преценка“, получена чрез инвестиране на флуидна интелигентност в културни дейности. Широки различия в преживяването на ученето се получават поради фактори като социална класа, възраст, националност и историческа епоха.

Кристализираната интелигентност включва умения като разбиране на езика и смятане, защото тези познания разчитат на вече придобито знание – например граматични правила, събиране, изваждане и други математически понятия.

Кател разглежда флуидната и кристализираната интелигентност като зависими една от друга и смята, че по-високата флуидна интелигентност може да доведе до по-широко и бързо развитие на кристализираната интелигентност, в зависимост от фактори, свързани с личността и интересите.

  1. Общата основна интелигентност (9) е съставена от две части.
  • Флуидна интелигентност, която е способността да мислим и разсъждаваме абстрактно и да схващаме връзките между нещата без предварително обучение или практика.
  • Кристализирана интелигентност, която се изгражда от миналите преживявания и научените факти, и се равнява на уменията ни за преценка, които се натрупват с възрастта.
Публикувано в Психология. Постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *