Биология

1Ботаниката като наука

Ботаниката е наука за растенията. Тя покрива широк спектър от научни дисциплини, изучаващи строежа, растежа, развитието, размножаването, екологията, еволюцията и таксономията на растенията. Растенията биват проучвани в различни аспекти – от клетки, тъкани, органи, отделни индивиди до растителни популации, съобщества и екосистеми. Всеки един от тези аспекти на проучване оформя различни направления в Ботаниката.

Зоологията като наука4

Зоологията изучава животните всестранно. При дадени изучавания се прилагат или преобладават различни частни методи. Във връзка с това и в зависимост от стопанското развитие постепенно са се оформили отделните зоологически дисциплини.

Най-старият дял от зоологията е систематиката. Тя класифицира животните въз основа на техните родствени връзки. Систематиката е основна дисциплина, поради това че животните, които се изучават, трябва да се разграничават.

Много отдавна се обособява и морфологията — наука за формите и устройството на животните. Анатомията изучава вътрешния строеж на организмите. От нея са се отделили хистологията и цитологията, които съответно изучават тъканите и клетките на животинското тяло.

Ембриологията изучава развитието на животните от яйце до възрастна форма. Сравнителната ембриология се занимава с общите закономерности на индивидуалното развитие на животните.

Физиологията е наука за жизнените процеси на животните. Напоследък се оформи дисциплина, наречена „Сравнителна физиология“. Тя изучава еволюцията на функциите на животните.

Екологията е наука за взаимоотношенията на животните и заобикалящата ги среда.

Зоогеографията е наука за географското разпространение на животните.

Палеонтологията изучава животните, живели на земята през миналите геологични времена.

Орнитологията е наука за птиците, ихтиологията – за кръглоустите и рибите, батрахологията – за земноводните, херпетологията – за влечугите, териологията – за бозайниците, ентомологията – за насекомите и др.

Филогенията е наука за родствените отношения между различните групи животни и тяхното историческо развитие. Филогенията е изградена върху сравнителната анатомия, сравнителната ембриология и палеозоологията.

Големите различия в устройството и начина на живот на отделните групи животни налагат диференциране на зоологията и по групи. Такива ясно оформени дисциплини са: протозоологията — наука за първаците, хелминтологията — наука за паразитните червеи, ентомологията — наука за насекомите, ихтиологията — наука за рибите, орнитологията — за птиците и т.н. Жизнените интереси на човека налагат по-рано или по-късно всестранното изучаване на тези групи животни и това довежда до оформяване на споменатите самостоятелни дисциплини.

Анатомията като наука

3

Анатомията (на гръцкиνα – обособявам, разделям и τέμνω – разрязвам, разчленявам) е общобиологична наука, дял от морфологията и тясно свързана смедицината. Тя изучава макроскопския (видимия с просто око) строеж наорганизмите. Общото понятие включва анатомия на човекаанатомия на животните (зоотомия) и анатомия на растенията (фитотомия). Анатомията има сходни черти с редица други науки като ембриологиясравнителна анатомия ифилогенетика , с които дели общ произход.

В исторически план анатомията може да се характеризира като постоянен процес на развитие на познанието за функционирането на органите и системите в тялото. С течение на времето методите се развиват значително, като в началото техниките са включвали дисекция на трупове или вивисекция на животни, а през края на 20 и началото на 21 век се стига до развитие на индиректно наблюдение с ултразвукови изследвания (диагностична сонография), ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография.

Анатомията е тясно свързана, но отделна дисциплина от патоанатомията, която изучава строежа на органите и системите поразени от определено заболяване.

Тя изучава строежа и структурата на човешкото тяло по области и слоеве, както и пространствените отношения между тях. Обслужва хирургията. Тя има следните дялове:

Анатомия на главата

Анатомия на шията

Анатомия на трупа

Анатомия на гръдната кухина

Анатомия на коремната кухина

Анатомия на тазовата кухина

Анатомия на гръдния крайник

Анатомия на тазовия крайник