14 Невероятни места в Северна България

                 14 невероятни места в Северна България

1. Крепост Мисионис

Мисионис

На прага на крепост Мисионис, близо до Търговище

Крепостта Мисионис или по-известна днес като Крумово кале се намира на 7 км от град Търговище. Укреплението е построено в края на V в. като част от старопланинската отбранителна линия на Византия срещу варварските племена от север.

3. Петрич кале

Белослав и крепостта Петрич кале

Стълбите до крепостта Петрич Кале, а в далечината град Белослав

Крепостта Петрич кале е изградена върху високо около 100 метра скално възвишение.  Намира се над село Разделна, като за да стигнете до нея трябва да излезете от селото и с питане да ви упътят за маршрута. Крепостта датира от VVI в., по-късно е разрушена и възстановена едва през XI-XII в. Петрич кале е разполагал с две крепостни стени, ров и щерни. По време на aрхеологическите разкопки са намерени множество върхове на стрели, пръстени, накити, много железни предмети. Най-интересното за мен бе потерната с изсечени в скалата каменни стъпала, по които се е достигало до северното подножие на хълма. Сега в този процеп има дървено стълбище, което извежда към красива, макар и нестабилна панорамна площадка, гледаща към близко разположения Белослав. На върха на скалния нос има и голям метален кръст, който нощем осветява местността.

 

4. Балчик – Ботаническа градина

Балчик

В Ботаническата градина на Балчик

Една от трите университетски ботанически градини на Софийския университет се намира в Балчик, останалите две са във Варна и София. Мястото е избрано неслучайно. Благодарение на мекия климат, целогодишно, тук могат да се наблюдават над 3000 вида растения от цял свят. Сред дървесните видове интересни бяха бонбоненото дърво, древно гинко, книжно дърво и много други. Розариумът разположен в най-ниската час на градината пък разпръсква аромат из цялата околност. Различни водни съоръжения допринасят за екзотичното излъчване на Ботаническата градина. Лятно време цялата експозиция от кактуси и сукуленти са изложени на открито. Красиви водни лилии в малки водни басейни пък радват посетителите. В самия край на Ботаническата градина е и Дворецът на румънската кралица Мария.

 

5. Марцианопол

Марцианопол, Девня

По улиците на Марцианопол, пред Музея на мозайките в Девня

Aнтичният град Марцианопол е разположен в северозападната част на Девненската долина, на територията на днешния град Девня. В древността тук е имало тракийско селище, върху което е по-късно е основан град Марцианопол от император Марк Улпий Траян в началото на II в.  Първоначално градът е принадлежал към провинция Тракия с главен център Филипопол, а по-късно към провинция Долна Мизия с главен град Томи. Интересен за посещения е и Музеят на мозайките,

 

6. Побити камъни

Побитите камъни

Побитите камъни

Природният феномен Побити камъни, известен още с името „Дикилташ“ се намира на  около 20 км. от град Варна и на няколко от Белослав. Скалният феномен представлява ансамбъл от каменни колони, високи до 10м., кухи или плътни цилиндри, различни по форма и големина каменни блокове и късове разпилени на площ от 7 кв.км

7. Плиска

Плиска

Плиска и Крумовият дворец

За Плиска може да сe изговори и напише толкова много. Най-общо това е столицата на Първата Българската държава – от основаването и до 893 г, когато цар Симеон мести столицата в Преслав. Що се отнася до архитектурата и строителството на Плиска, тя е сред най-важните и значими укрепления, които са строени по нашите земи.

8. Преслав

Преслав

Велики Преслав

Велики Преслав е столица на България от 893 г до 971 г. Смята се, че Преслав е град, направен по подобие на Константинопол. В миналото теорията, господствала в научните среди гласи, че основната част от строителството на Велики Преслав се случва по времето на Симеон. По негово време България става една от трите най-могъщи държави в Европа редом с Византия и Немското кралство.

9. Мадара и Мадарският конник

Мадарски конник

И почти на върха на Мадарското плато, отправям се към Мадарската крепост

Само на 17 км от Шумен, на 75 км от Варна и само на 2 км от село Мадара се намира историко-археологическия резрват Мадара. Величествени скали ограждат мястото, на което се раполага всеизвестният скален релеф и величествената крепост, намираща се на върха. Околоността е обитавана още от времето на траките, а след това от римляните

10. Абритус

Абритус

Абритус

Малко преди самия вход на град Разград, на главния път Русе-Варна се намира и археологически резерват „Абритус“. Целият комплекс е разположен на площ от 1000 дка. Историческите данни  отнасят неговото основаване в I в., когато градът е бил изграден като римски военен лагер. През  следващите векове варварските набези нанасят солидни разрушения. По-късно през Средновековието, Абритус се превръща във важно средище на живот. Отново разрушен, този път от печенегите през XI в. След това, западно от разрушения град възниква малко средновековно българско селище Хразград (Хръсград). Превзето е от турците в края на XIV в.,  днешният град Разград е негов продължител.

11. Шуменска крепост

Шуменска крепост

В кулата на Шуменската крепост, а зад мен и вътрешния град

Само на 3 км. от град Шумен, в историко-археологическия резерват „Шуменска крепост“, в парка „Шуменско плато“ се намира и едноименната крепост. Тя е една от най-големите средновековни крепости, останали по българските земи. Най-ранните данни за обитание на мястото се отнасят към XII в.пр.Хр. Многократно превземана, разрушавана и изграждана наново, Шуменската крепост е просъществувала до 1444 г. Най-ранното укрепено селище е дело на тракийското племе – гети. По-късно римляните отчитат стратегическото и местоположение и я превръщат в свое владение. Няколко века след това византийците я превръщат в голям производствен и търговски център, а по времето на император Юстиниан I,  крепостта е важна част от отбранителната линия на подстъпите към Стара планина.

12. Червен

Средновековна крепост Червен

Средновековна крепост Червен

В рамките на природен парк „Русенски Лом“ се намира едно малко бижу – средновековна крепост Червен. Средновековният град, издигал се над едноименното село някога е бил сред най-значимите стопански, културни, религиозни и военни центрове на Второто българско царство. Именно тук, през 1235 г. е установена Червенската митрополия, в чиито околности възникват множество скални манастири.  По това време градът има добре развита търговско-занаятчийска дейност.

13. Свещарска гробница и Сборяново

Свещарската гробница

Свещарската гробница в Гинина могила

Свещарската гробница е един от обектите, включени в списъка на световното културно и природно наследство на Юнеско. Намира се на няколко километра от село Свещари, недалеч от град Исперих. Някога тези земи са били населявани от тракийското племе гети, чийто владетел Дромихет се предполага, че е погребан в царската гробница.

14. Ловешка крепост

Крепост над Ловеч

Ловешката крепост

Южно от град Ловеч, на хълма Хисаря се намират останките от средновековната Ловешка крепост. На входа на обекта пък ви посреща голяма статуя на Васил Левски, с поглед вперен гордо в града. Пешеходната разходка ще ви отнеме от 30 мин. до около час, в зависимост темпото, с което се движите и дали ще надникнете във всеки ъгъл на крепостта.

 

Този сайт е част от мрежата от сайтове на училища www.daskalo.com. Направете и вие сайт на вашето училище напълно безплатно.