
критерии_оценяване
https://heyzine.com/flip-book/5175a19b5c.html
-=================================
Заповед РД09-2471/30.08.2024 г. на министъра на образованието и науката за определяне на дати и утвърждаване на график за провеждане на НВО през учебната 2024 – 2025 година (публ. 30.08.2024 г.)
Дати за провеждане на изпитите от националните външни оценявания, както
следва:
клас
Български език и литература – 3 юни 2025 г., начало 10,00 часа
Математика – 4 юни 2025 г., начало 10,00 часа
- Оценяване на изпитните работи от НВО IV клас – 05.06 – 11.06.2025 г.
- Обявяване на резултатите от НВО IV клас – до 12 юни 2025 г.
клас
Български език и литература – 18 юни 2025 г., начало 09,00 часа
Математика – 20 юни 2025 г., начало 09,00 часа
- Оценяване на изпитните работи от НВО VII клас – 21-29.06.2025 г.
- Обявяване на резултатите от НВО IV клас – до 01 юли 2025 г.
РОДИТЕЛИ, помогнете, подкрепете, окуражете!
Уверяваме ви, че като родители е възможно дори да накарате детето ви да се забавлява докато се подготвя за изпитите. Ето няколко идеи как да стане това по Български и литература, например. Вие също може да се включите. Подобни игри забавляват цялото семейство и ще привнесат смях и лекота в дома. А може и да си припомните нещо от училище.
1. Преразказване на филми
Една от основните цели на преразказите и част от тестовите задачи на НВО е да проверят дали детето може да отсее важното в един текст, да очертае основната сюжетна линия и съответно – да я изрази в думи.
Малчуганите ежедневно са пред екрана и независимо дали гледат анимация, „Междузвездни войни“ или „Капитан Планета“ – филмите са базирани на развиваща се история. Отсяването на важното от сюжета в един филм би могло много да им помогне да очертаят основната история и да пропускат по-маловажните детайли, които не допринасят за движението на действието.
2. Pub Quiz/Викторина върху творбите
Игровият елемент винаги е бил увлекателен за децата. Дали с връстници или с по-възрастни роднини – седмокласниците вече са натрупали набор от знания и с радост искат „да блеснат“.
Как детето ви да се подготви успешно | Затова и подготовка на няколко въпроса в стил „Стани богат“ определено ще приковат вниманието им, а може и да превърнат това в забавление за цялото семейство. Спомняте ли си какви бяха „Радините вълнения“? Или защо палтото на Серафим бе цялото в кръпки? Верният отговор във викторината ще ви припомни, дори и да сте забравили.
3. Преразказ през съвременността
Много от текстовете в учебната програма за матурите са написани на архаичен език, доста далечен от света на днешните 13-годишни. Дори на родителите се налага да си припомнят старинни думи от своите уроци по литература.
За да сме сигурни, че детето е разбрало смисъла – нека поставим сюжетната линия в съвременен контекст. Как би изглеждал Бойчо Огнянов в една модерна криминална-трилър история от Холивуд? И може ли бялата лястовица да влезе в сценарии за филм на Холмарк? Отпуснете въображението на вашето дете и се забавлявайте заедно.
4. Игри на думи
Игрите на думи са безценно богатство, когато става дума за правопис. Кой не е играл Скрабъл и е бил поставен в ъгъла с почти невъзможни букви. Но освен за самото изписване, има редица игри, които да подпомагат синонимния речник на учениците, карат ги да търсят рими, омоними и пр – все знания, заложени в материала за 5-6-7 клас.