НП Заедно за всяко дете
Модул 1„Подпомагане на екипите за обхват“
ЕКИП ОБХВАТ
Ивета | Николова | Иванова | Образователен медиатор | ||
Светослав | Миланов | Стайков | Старши възпитател | ||
Резервен участник | |||||
Любослав | Страхилов | Стоянов | Учител ООП |
Обща цел на програмата:
Повишаване на ефективността в работата на институциите по обхващане и
включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст и подобряване на достъпа до предучилищно и училищно образование и качеството му чрез създаване и поддържане на благоприятна образователна среда за стимулиране и устойчиво образователно развитие.
Специфични цели:
- Подпомагане на дейностите на екипите за обхващането и задържането на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст.
- Подобряване на комуникацията между представителите на различните
институции, участващи в екипите за обхват. - Осигуряване ефективна комуникация с обществеността и публичност на
процеса по обхващане и задържане на децата и учениците в образователната система. - Ангажиране на родителите и другите членове на семействата в процеса на
обхващане и задържане на децата и учениците в системата на предучилищното образование и училищното образование и повишаване възпитателния потенциал на семейството.
29.10.2024
ОУ“Христо Ботев“ е сред класираните училища за участие в дейност 11.1.5. „Обучение на педагогически специалисти за самооценка и управление на качеството“ по НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ 2024. Ние сме сред избраните 103 училища в цяла България от общо над 2200, които ще апробират напълно нов държавен образователен стандарт! Ще бъде сформиран училищен екип, който да създаде собствени системи за управление на качеството на базата на предоставените ни различни критерии, индикатори и начини на измерване. Предвижда се екипът да премине обучения за самооценка и управление на качеството.
Това е повод за гордост и стимул за работа!
================================================================
НП ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И СПОРТА 2024/2025
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА
Националната програма е разработена в съответствие със Стратегическата рамка за
развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
Обща цел:
Осигуряване на условия за личностно развитие на учениците за развитие на
способностите и дарованията им в областта на изкуствата и спорта чрез групови дейности и екипна работа.
Специфични цели на програмата: – Засилване на интереса на учениците за участие в изяви в областта на танцовото,
музикалното, театралното, фотографското, филмовото и изобразителното изкуство. – Повишаване на музикалната, танцовата, театралната, фотографската и филмовата култура, както и културата в областта на изобразителното изкуство на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценности. – Осигуряване на условия за работа на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове. – Развитие на спортните способности на учениците и изграждане на умения за здравословен начин на живот. – Насърчаване на работата в екип и подобряване на социалните взаимодействия на
учениците, в това число и с ученици със специални образователни потребности. – Изграждане на умения за отговорно и дисциплинирано поведение и за самоконтрол.
МОДУЛ 1
ИЗКУСТВО – ТАНЦИ с ръководител ИНА ИГНАТОВА
МОДУЛ 2 – СПОРТ – ФУТБОЛ
С РЪКОВОДИТЕЛ СЛАВЧО МИКОВ
================================================================
НП ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И СПОРТА 2023/2024
МОДУЛ 1 ИЗКУСТВО – ПРИЛОЖНО ИЗКУСТВО
МОДУЛ 2 – СПОРТ – ВОЛЕЙБОЛ
Заниманията с изкуства и спорт развиват ключови компетентности, необходими не само в образователния процес, но и в социален аспект.
Творческите дейности, които ще се реализират по програмата, ще допринесат за стимулиранеталантите на учениците, за повишаване на тяхната мотивация, за развиване на личното творчество и на изобразителното изкуство в училище.
Заниманията със спорт изграждат качества като воля, упоритост, постоянство, отговорност,самочувствие, дисциплинираност, екипност. Физическата активност оказва силно положителновъздействие и върху психичното здраве на подрастващите и самоконтрола. Дейностите, които ще се реализират в областта на спорта, ще допринесат за физическото, емоционалното и социалното развитие на учениците.
==========================
Проект „Успех за теб“
Проект „УСПЕХ ЗА ТЕБ“, по който Министерството на образованието и науката (МОН) е конкретен бенефициент, се финансира по Програма „Образование“ 2021-2027 г. по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-1.001 „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие в училищното образование“, в рамките на Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“ на Програмата
Основната цел на проекта е: Насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати.
Специфичните цели на проекта са:
- Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи и намаляване дела на преждевременно напусналите училище;
- Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви;
- Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование;
- Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.
Целевите групи по проекта са:
- Ученици от уязвими групи, вкл. от маргинализирани групи, такива с обучителни затруднения, с пропуски в усвояването на учебното съдържание, ученици в риск от отпадане от образователната система, ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби;
- Родители на ученици от уязвими групи, вкл. роми, както и родители на ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби, лица, преждевременно напуснали училище;
- Учители, педагогически специалисти и непедагогически персонал; вкл. образователни медиатори, социални работници; експерти от РУО.
- Нашето училище реализира дейност 2 и дейност 4
Дейност 2. Интензивна работа с родители на ниво училище за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес с нашия образователен медиатор Ивета Иванова
Дейността е насочена към съвместни дейности родители на ученици, както от уязвимите групи, така и с други родители, когато е приложимо, като участници в процеса на приобщаващо образование. Планира се организиране и провеждане на събития на училищно ниво, и/или между училища, и/или участие в събития/дискусии/ тематични беседи, дни на отворените врати и др., свързани с мотивацията на участниците за активното приобщаване на учениците и родителите от уязвими групи в образователната система и цели промяна на нагласите към образование и формиране у тях на мотивация за активно приобщаване на децата им в системата на основното и средното образование.
Дейност 4. Допълнителна подкрепа за обща подкрепа за достъп и трайно приобщаване в училищното образование
Дейността за провеждане на допълнително обучение на учениците от I-XII клас, с фокус към учениците до завършване на основно образование, е насочена към превенция на отпадането чрез осигуряване на възможности за допълнително подпомагане на учениците, които имат системни трудности при овладяване на учебния материал по съответния учебен предмет. Тя може да обхваща ученици с пропуски по един или по няколко учебни предмета, които предпоставят ниски образователни резултати и невъзможност за успешно завършване на клас, етап или степен.
Допълнителното обучение на ученици се организира в групи с ръководители Г-н Стоянов -БЕЛ, Г-жа Гергова – Математика и Г-н Койчев – БЕЛ начален етап както следва:
- за ученици от началния етап – по български език и литература (БЕЛ) и по математика;
- за ученици от прогимназиалния етап – приоритетно по БЕЛ и по математика
В края на изпълнението на проекта се очаква да бъдат реализирани следните индикатори:
- Ученици, получили допълнителна подкрепа за личностно развитие и ученици, получили обща подкрепа за личностно развитие – общо 96 279.
От тях:- SOI 1.2. Брой ученици в училищното образование със специални образователни потребности (СОП), в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби, получили допълнителна подкрепа за личностно развитие – 8539. Индикаторът измерва броя на подкрепените ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби, на които е предоставена допълнителна подкрепа за личностно развитие и на които е осигурена подкрепяща среда по проекта – подходяща физическа, психологическа и социална среда за развитие на способностите и уменията им, съгласно нормативните изисквания и политиките за реформа в образованието.
- SOI 1.4. Брой ученици от училищното образование от уязвими групи, получили подкрепа – 87 740. Индикаторът измерва броя на учениците от уязвими групи, с обучителни затруднения, в риск от отпадане от училищното образование, получили обща подкрепа за личностно развитие.
- Родители, подкрепени в процеса на приобщаващото образование – 96 279. Индикаторът измерва броя на родителите (на ученици от целевите групи), участници в дейности по операцията.
- Педагогически специалисти и непедагогически персонал, обучени за работа с деца и ученици от уязвими групи – 4169. Индикаторът измерва броя на обучените педагогически специалисти и на обучените образователни медиатори, социални работници и друг непедагогически персонал, придобили или надградили умения за работа с ученици със затруднения в ученето (поради проблеми с майчиния език, отсъствия, липса на мотивация, неблагоприятна домашна среда и т.н.), вкл. с ученици със специални образователни потребности, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби, от уязвими групи, в риск от отпадане от образование.
==========================
===========================================================
ВСЕКИ УЧЕНИК ЩЕ БЪДЕ ОТЛИЧНИК С ЦМДТ АМАЛИПЕ
Линк към проекта:
https://amalipe.bg/portfolio/%D0%B2%D1%81%D0%B5%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D1%89%D0%B5-%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-2/
Основни дейности по програмата
Един от основните подходи, използван в рамките на програмата, е „училища споделят с училища”, т.е. използване на опита, натрупан до момента от училищата, работещи успешно за намаляване на отпадането на ромските деца от училище. Моделът на програма „Всеки ученик ще бъде отличник“ е съвкупност от няколко елемента, които функционират в училищата от Мрежата, за да въздействат на всички страни, имащи отношение към проблема с ранното отпадане на ромски ученици от образователната система.
• Създаване на професионална директорска общност за интеркултурно образование
• Обучение на учителите за ефективна работа в мултикултурна среда.
• Въвеждане на интеркултурно образование: чрез часове по „Фолклор на етносите – ромски фолклор”, Създаването на клуб „Фолклор на етносите – ромски фолклор“ е сред основните елементи на програма „Всеки ученик ще бъде отличник“. Дейността на клуба е насочена към повишаване на мотивацията на ромските ученици за образование, разгръщане на потенциала на всяко дете в собствените му възможности и създаване на връзка и взаимодействие между ученици – учители – родители. Темите включат разнообразни материали за бита и културата на
различните етнически групи и общото между тях, организиране на кампании за преодоляване на негативни стереотипи, както и методи за превръщане на училището в атрактивно място за приятелство, толерантност и споделяне
Програма „Всеки ученик ще бъде отличник“ продължава в следващ 5 годишен период. Основни цели на нашето училище като едно от Мрежата за периода 2024-2028 година са:
- По-обхватно въвеждане на интеркултурно образование включително със средствата на дигиталните технологии и други иновативни средства;
- Повишаване на обхвата и намаляване на отпадането и безпричинните отсъствия
- Повишаване на качеството на образованието и съответно резултатите от НВО
- Развитие на демократична култура и умения на 21 в.
=====================================
ОТНОВО ЗАЕДНО
Националната програма ОТНОВО ЗАЕДНО е разработена в съответствие с приоритетна област 5
„Ефективно включване, трайно приобщаване и образователна интеграция” на
Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
2.1 Цели на програмата
Създаване на условия за социализация и общуване на ученици и педагогически
специалисти извън училищната и семейната среда с цел преодоляване на негативните последици от неприсъственото обучение и пандемията от COVID-
Осигуряване на шестдневен туристически пакет за нашите ученици в комплекс АкваЛайф – Кранево
– туристическо пътуване (настаняване – 5 нощувки, храна, транспорт, застраховка);
– посещения на културно-исторически забележителности, музеи, занаятчийски
работилници, спортни изяви, театри, кина и други за участниците по време на
туристическото пътуване;
– провеждане на различни спортни дейности, дискусии и образователни игри в
различни области за учениците по време на туристическото пътуване;
– провеждане на срещи и дейности с изявени личности за участниците по време на туристическото пътуване.
===================================
Национална програма „България – образователни маршрути“
Министерството на образованието и науката (МОН) подпомага създаването на условия за
развитие на съвременното образование на XXI век чрез обучение, възпитание и социализация на
всички ученици, по всяко време и навсякъде. Подобен подход подпомага затвърждаването и
надграждането на знанията и уменията, придобити в училище.
Получените знания чрез преживяване извън училището, чрез различни образователни
маршрути и посещения на културни, научни и държавни институции, допринасят за личностното
и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание.
Образователните маршрути включват обекти в тематичните направления: – история и археология – от древността до днес; – география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите
предизвикателства в реалния живот; – природни науки и екология – златното сечение в науката и природата; – изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове; – етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света.
Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 – 2030 г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, които имат за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото,
формирането на позитивното отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.