Децата забравят да пишат на български – вярно! Търсят буквата "4" – вярно! Бъркат звуци и букви – вярно! Напоследък ставаме свидетели на подобни "злодеяния" извършвани срещу иначе така красивия ни език. Често срещано твърдение е, че навлизането на информационните технологии в нашето ежедневие е "допринесло" за тези аномалии в правописа на българите.

Всички знаем, че компютрите имат както предимства така и недостатъци, но грешките в правописа не са причинени от прекомерната работа с нови технологии. Те може би допринасят за изопачаването на езика, но не са първоизточникът на проблема. Ние самите сме тези, които избираме как да пишемd3ffdd338170, дали да съкращаваме, дали да ползваме латиница или каквато и да било друга писмена система.

Аз смятам, че компютрите ни предоставят възможност да се научим да пишем по-добре, а не обратното. Например, има толкова много програми, които ни "преподават" уроци за бързо и лесно набиране на дълги текстове. освен това новите системи за управление на документи са много улеснени и бързо намират допуснати грешки. Бих казала, че така хората биха обърнали много повече внимание на определени правила и особености. Грешките на "о" и "у", на "а" и "ъ" са също от най-често срещаните, но електронните редактори ни позволяват да им обърнем внимание и да ги отстраним.

Хубаво е учениците и като цяло младите хора да приемат информационните технологии като удобство, а не като причинител на проблеми. Българският правопис е в наши ръце, а не в ръцете на компютрите. От нас зависи да съхраним богатството на езика ни и да го предаваме на хората чрез тях!