НАГРАДИТЕ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ, НАУКА И КУЛТУРА И НА ПОЧЕТНИЯ ЗНАК „ГЕРБ НА ОБЩИНА ЯМБОЛ“

ВЪРВИ, НАРОДЕ ВЪЗРОДЕНИ!

Публикувано в Без категория | Коментирайте

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦАТА, ПОЛУЧАВАЩИ ПРОДУКТИ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ СХЕМИ „УЧИЛИЩЕН ПЛОД“ И „УЧИЛИЩНО МЛЯКО“

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ,

Обръщаме се с настоящето писмо към Вас, водени единствено от желанието да обясним какво представляват двете европейски схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, какви продукти получават децата Ви по тях и в какви количества.

Уважаеми родители, хранителните продукти, които се предоставят по двете европейски схеми се управляват от Държавен фонд „Земеделие“ и нямат нищо общо с т.нар. безплатни закуски, които се дават ежедневно на децата от бюджета на Министерство на образованието и науката.

От доставките по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, които се финансират от ЕС и се прилагат от почти всички страни-членки на Общността, се възползват децата от подготвителните групи и учениците от І до IV клас включително, които посещават държавните, общинските и частните училища и детски градини. Схемите имат за цел не да изхранят децата, а да възпитат в тях трайни навици да консумират пресни плодове и зеленчуци, както и млечни продукти, особено във възрастта, когато се оформят хранителни навици, полезни за тях.

Европейските схеми обхващат общо 420 000 деца, които посещават над 3 200 учебни заведение в цялата страна. На всяко дете през учебната година се полагат 9,2 кг пресни плодове и зеленчуци и 1,5 кг. млечни продукти – (сирене, кашкавал или мляко).

По схемата „Училищен плод“ децата Ви получават до 46 доставки, които се разпределят през учебната година. Една доставка е от 160 гр. до 250 гр. според вида на плода или зеленчука. През годината се доставят 11 вида пресни плодове и зеленчуци, най-малко по 4 различни вида през месеца. За периода на извънредното положение, тъй като доставката е една, съгласно Постановлението на Министерски съвет – децата Ви може да получат от един вид плод или зеленчук ( повечето пакети включват краставици или ябълки).

По схемата „Училищно мляко“ в рамките на учебната година всяко едно дете получава до 50 доставки от сирене, кашкавал или мляко. Когато се доставят трайни млечни продукти, каквито са сиренето и кашкавалът, те са пакетирани в индивидуални опаковки, всяка от която тежи 30 грама. Това е разписано в Приложение 4 на Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – схема „Училищен плод“ и схема „Училищно мляко“, обнародвана в ДВ от 05.03.2019 г. За периода на извънредното положение мляко не се предоставя.

До обявяване на извънредното положение заради пандемията от коронавирус (COVID-19) (до 13 март 2020 г.) и по двете схеми на децата Ви са раздадени близо 70% от предвидените за учебната година количества пресни плодове и зеленчуци, и млечни продукти. Това означава, че до края на учебната година остават да бъдат извършени оставащите 30% от одобрените доставки.

Количествата продукти, които децата и учениците получават еднократно за периода 13 март – 13 май 2020 г., зависят от броя на предвидените доставки, съгласно предварително одобрения график за посочения период.

Разпределяните плодове и зеленчуци трябва да отговарят на изискванията за качество на пресни плодове и зеленчуци съгласно българското и европейско законодателство.

Продуктите се доставят в училищата и се раздават от директорите на родителите по предварително изготвени списъци. При необходимост продуктите могат да бъдат получени със съдействието на структурите на земеделското министерство, чрез държавните горски предприятия.

Доставките до учебните заведения се извършват както и преди обявяването на извънредно положение – от одобрените заявители. Подчертаваме още веднъж, че мярката има социално-икономически ефект и цели да подпомогне в обявеното извънредно положение както семействата на децата, така и производителите на плодове, зеленчуци и млечни продукти.

Редно е да знаете и кой упражнява контрола и как се случва това. Директорите на учебни заведения са хората, които осъществяват контрола по всяко време на територията на училището – и по отношение качеството на продуктите, и по отношение на изпълнение на одобрените дейности по двете схеми.

Ако директорите на училищата и детските градини установят, че им е предоставена негодна за консумация храна, те не трябва да я раздават на децата. Директорите следва да се свържат с доставчика и да му я върнат, като уведомят незабавно съответните компетентни органи, в лицето на ДФ „Земеделие“ и Българската агенция за безопасност на храните. При констатирани нередности фонд „Земеделие“ налага финансови санкции на доставчиците за продукти с лошо качество или с изтекъл срок на годност.

Уважаеми родители, като Ви благодарим за Вашата съпричастност и разбиране, оставаме на Ваше разположение за въпроси по темата, свързана с двете схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. При констатирани нарушения в доставките, подавайте сигнали до ДФ „Земеделие“ на следния мейл: press@dfz.bg.

Бъдете здрави! Пазете себе си и всички близки на сърцата Ви хора!

ДФ „ЗЕМЕДЕЛИЕ“ – РА

Публикувано в Без категория | Коментирайте

ПО- РАЗЛИЧЕН ДВОЕН ПРАЗНИК

ПО- РАЗЛИЧЕН ДВОЕН ПРАЗНИК

На 27.04.2020г. се навършват 152 години от рождението на патрона на нашето училище- Проф. Петър Михайлов Нойков. Планирахме на тази дата да честваме и 30 годишнината от създаването на НУ „Проф. П. Нойков”.

От историята:
На 15 септември 1989 год. с решение на ИК на ОбНС гр.Ямбол е открито Начално училище „Проф. П. Нойков” с 21 паралелки от І – ІІІ клас, 25 учители, а директор е Анна Тодорова. Новата сграда има още много довършителна работа, но младия, амбициозен учителски колектив поставя началото на своето летоброене и създаване на традиции.
Новата година започва с откриване на училищна библиотека с библиотекар Росица Плочева. През м.април се провеждат тържества в чест на патрона на училището проф. П. Нойков- спортен празник и тържествен концерт „Експрес шоу”.
Учебната година завършва с празник „Аз творя” с 12 къта за научно-технически дейности.
Така този наситен с емоции и дейности училищен живот става традиция и се развива и обогатява през годините.
Името на НУ „Проф. Нойков” се среща все по-често сред завоювалите първи и призови места в олимпиади, конкурси, състезания и спортни прояви.

И така до днес- училище, в което учат 286 деца и ученици от 1 до 4 клас разпределени в 13 паралелки. За тях се грижат 23 учители и 7 служители.
В училището ни работят отговорни и обичащи децата учители, учители прилагащи новостите и търсещи творческото начало. Учители, запалили искрицата на знанието и дали криле на хиляди ученици!
Материалната база на училището се подновява и развива, за да се превърне то в модерно и предпочитано от родителите място за обучение и възпитание на децата.
Уважаеми колеги, скъпи ученици и родители!
Днес нашето училище чества своя двоен празник, макар и по-различен! Има нещо величаво и свещено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, а всичко това да превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията да го развиват и пазят, да продължат делото. Такова благородно дело е нашето училище, което обединява през годините много хора – учители, ученици, техните родители, служители, общественици. Обединява ни с онова нещо – позитивно и съзидателно, което е невидимо за очите и се пази, и носи само в сърцето.
Благодаря на колегите, бивши и настоящи, за техните усилия, старание и всеотдайност, за постоянството и високия им професионализъм.
Гордеем се с всички млади хора, които започнаха своето израстване като личности в училище и достойно заемат днес мястото си в обществото.
В деня на този по-различен празник на нашето училище, отправям най-искрени и сърдечни пожелания към всички учители и служители, да сме живи и здрави, за да даряваме с много обич децата – бъдещето на България!
В този труден за всички българи момент, продължаваме да следваме заветната мисъл оставена за поколенията от Професор Нойков:
„Нужна е не само светла цел , но и смела крачка. Светът иска да види дела-дела на любов и справедливост.”
Честит празник!

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Кукерландия

Международният маскараден фестивал „Кукерландия“ е едно от най-значимите събития в културния календар на България. Той е втори по мащаби в страната и е единственият български маскараден фестивал, който се провежда всяка година без прекъсване повече от 20 години.
Кукерските игри са емблематични за Ямболския край, имат хилядолетна история, заради което и регионът е познат като „Земя на кукерите”.
Участие взе и нашата кукерска група, изпълняваща древни обичаи за плодородие в граничното време между зимата и пролетта.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Час по извънкласно четене

Час по извънкласно четене при учениците от третите класове с гости- лектори от читалище „Зора“.
Четене на откъси от книгата „Емил от Льонеберя“.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Национална седмица на четене

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Математическо състезание “ Народни будители“

За поредна година в нашето училище се проведе математическото състезание
“ Народни будители“. Явилите се математици бяха много, но призовете места са малко.
Ето ги и тях – математиците на „Професор Нойков“!

2 клас
1 място-Виктория Деянова Косева-2 в кл.
2 място-Валери Димитров Василев-2 б кл.
3 място-Камелия Светлинова Миткова-2 а кл.

3 клас
1 място-Александра Радева Иванова-3 б кл.
2 място-Александър Живков Желев-3 а кл.
3 място-Михаела Михаилова Колева-3 в кл.

4 клас
1 място-Георги Илиев Енчев-4 а кл.
2 място-Красимир Борисов Пацев- 4 в кл.
3 място-Рая Диян Донева-4 б кл.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Тържествено откриване на новата учебна година! На добър час, деца!


Публикувано в Без категория | Коментирайте

Общински турнир по футбол

По повод 17 май – Ден на българския спорт Община Ямбол, съвместно с Общински съвет по наркотични вещества проведе Общински турнир по футбол за ученици 3-4 клас. Мероприятието е част от инициативата „За да има утре“ за борба срещу използването на наркотични вещества сред учениците.

Състезанието, което се състоя на спортен комплекс „Арена Ямбол“, бе открито от Заместник-кмета на общината Илиана Бицова. В надпреварата се включиха 8 отбора от началните и основните училища в общината. Във финалната среща за първото място отборът на НУ “Проф.Петър Нойков“ надделя убедително над тима на ОУ “Христо Смирненски“ и заслужено завоюва купата. Третото и четвъртото място заеха съответно футболистите на НУ “Св.св. Кирил и Методий“ и ОУ “Николай Петрини“.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

“ Международен ден на Земята“

Денят на Земята е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души. Световният Ден на Земята се отбелязва всяка година на 22 април за привличане на вниманието върху опазването на планетата и съхраняването на живота върху нея.
Нашето училище се включва активно в инициативите по повод празника. Тази година посадихме дръвчета.
Благодарим на всички, които взеха активно участие.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Лазаровден

С много настроение, любов и усмивки учениците ни посрещнаха Лазаровден. Песни и танци огласиха родното училище. Щастливи сме, че нашите възпитаници пазят и почитат българските традиции.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Грациите на „Проф. Нойков“

Поздравления за нашите прекрасни гимнастички-Димитрия, Магдалена, Дилянка, Емили и Деница от 2-ри клас и Мартина, Мая и Ралица от 1-ви клас.
Състезателките от СКХГ„Тунджа Ямбол” извоюваха златни медали на Втория международен турнир по художествена гимнастика„Кралица на Аида” град Хасково.
Благодарим Ви,момичета, за старанието и усилията, които влагате в този грациозен спорт.
Гордеем се с вас и ви желаем още много успехи !

Публикувано в Без категория | Коментирайте

“ Европейско кенгуру“

Поздравления за нашите математици, които отново доказаха, че са сред най-добрите и заеха призови места в Националното математическо състезание “ Европейско кенгуру“ – областен кръг.
При третокласниците имаме първо място –
Емил Веселинов Христов с 95 точки.
При учениците от втори клас имаме заслужено второ място за
Петко Петков Саракостов с 69 точки.
И най-малките, първокласниците, се справиха със задачите от състезанието. Достойното пето място за Калина Георгиева и Камелия Миткова.
Гордеем се с всички участници! Продължавайте да сте толкова ученолюбиви, трудолюбиви и смело дерзайте напред и нагоре!

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Баба Марта на гости на първокласниците

На 01. 03. 2019 г. по повод празника на Баба Марта при учениците от I а клас гостуваха специалисти от читалище „ Пробуда“ в града.
С голямо вълнение децата посрещнаха очакваната и любима на всички ни – Баба Марта. Преди да се захванат с творческа работа, читалищните дейци разговаряха с учениците за българския обичай да се посреща месец март с красиви мартеници. Децата научиха какво символизират белия и червения конец, и че всичко това се прави с надежда за здраве и берекет.
С голямо внимание Баба Марта обясни на учениците как да си изработят мартеници от предоставените им, предварителни подготвени, материали. С нейна помощ децата се справиха чудесно.
На финала на занятието, което премина много интересно, всички заедно си направихме снимки за спомен.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Арт ателието при читалище “Зора” отнесе духа на Кукерландия в НУ “Проф. Нойков”

Арт ателието при читалище „Зора”- Ямбол гостува на учениците от 2 “а” клас от НУ “Проф. Петър Нойков” за изработване на кукерски маски на 20 февруари 2019 г. Занятието премина под наслова “В духа на Кукерландия”. Преди децата да се захванат с творческата работа, читалищните специалисти разговаряха с тях за това какво представляват кукерите, защо те играят по това време на годината – за прогонване на злите сили и за плодородието на земята. На финала на занятието, което премина изключително интересно, всички заедно си направиха снимки за спомен.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

„Приключения опасни със герои сладкогласни“

С второкласниците от „а“ паралелка и техният класен ръководител г-жа Семерджиева искрено се забавлявахме с приключенията на героите от едноименното произведение на Недялко Йорданов.

Екипът на НЧ „Зора-1945“, чрез своята „Летяща читалня“, гостува на училището и това беше първата крачка към едно добро приятелство.

Смяхме се заедно, вълнувахме се от случващото се с добрите герои – славейчето Слави, кокошката Стоянка и петела Димитър.

Възмущавахме се от поведението на лисицата Елвира, магарето Генчо, гарванът Пенчо и бухала Илия.

Пяхме заедно и се радвахме на победата на приятелството, справедливостта и доброто над неправдата.

Беше удоволствие да споделим мелодичната ритмика на текста на Недялко Йорданов.

Не ни остава друго, освен да отправим към всички рефрените на две от песните:

„ Светът е хубав, светът е чудесен,

светът има нужда от моята песен!“

и

„Хей, приятелю, здравей,

нашта песничка запей!

Тя е нужна и дори

прави хората добри.“

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Откриване на новата 2018/2019 учебна година. На добър час, деца!

Публикувано в Без категория | Коментирайте

“ Розите на България“

На 11 май – ден на Св. братя Кирил и Методий, МОН, съвместно с българските общности зад граница, с участието на организации, към които функционират българските неделни чилища, организираха инициатива“ Розите на България“.
Тя бе в партньорство с Министерство на външните работи, дипломатически представителства, Министерство на културата и Държавната агенция за българите в чужбина.
Нашето училище бе съпричастно с тази инициатива и сме убедени, че българската фолклорна музика може да ни обедини, където и да се намираме по света.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

Наградиха отличените творби в конкурсите за есе и рисунка на РИМ-Ямбол

Отличените творби в конкурсите за рисунка и есе – част от проекта на Регионален исторически музей-Ямбол „Знамето ни е трицветно“, бяха официално наградени днес в Безистена. Проектът е посветен на 140 г. от Освобождението на България от османско робство. Инициативата се осъществява с подкрепата на община Ямбол.
В конкурса за рисунка, озаглавен „Нашето знаме, гордост и чест“, предназначен за децата до 4 клас,
първи е Даниел Динев от НУ „Проф. П. Нойков“.

Публикувано в Без категория | Коментирайте

„ПОДАРИ УСМИВКА“

НУ „Проф. П. Нойков“стана част от националния мащабен проект „Подари усмивка“.
В образователната програма се включиха учениците от I и II клас.
По забавен начин и с атрактивни герои им беше изнесена здравна беседа във връзка с поддържането и грижата за техните зъбки.
Доктор Зъб по достъпен начин даде на учениците ценна информация за устройството на зъба, полезните и вредните храни и правилата за ежедневна хигиена.
Децата научиха много полезни съвети и обещаха да се грижат за устната си хигиена, защото няма нищо по-хубаво от щастливата и здрава детска усмивка!
И …….естествено получиха подаръци!

Публикувано в Без категория | Коментирайте