Бенгалски тигър

Бенгалския или Индийския тигър червеникаво-златна козина с черни резки, които както при другите тигри служи за маскировка, гърлото, корема и вътрешната страна на краката са бели. Мужките индивиди имат дължина на тялото заедно с опашката от 2,3 до 2,7 м, и тежът от 180 до 260 кг, женските са по малки и имат дължина на тялото от 2,1 до 2,3 м, тъжът от 100 до 170 кг. Бенгалския тигър е много силен хищник и може да надвие животно което два пъти по голямо от него. Той е активен денем и нощем, храни се с глигани, маймуни, биволи, елени. На ден може да яде по 40 кг месо. Убива малки жертви след захапване зад врата а големите с ухапване за гърлото. Съешването става обичайно през пролетта, мъжкия прекарва от 20 до 80 дни с женската, а тя е е готова да забременее от 3 до 7 дни в този период. След оплождането мъжкия се заема с ежедневното си занимае, да маркира и брани територията си, неучаства в отглеждането на малките. Женската ражда (разгонват се обикновенни на 2 – 3 години) след около 3 – 4 месеца бременност, малките са от 2 до 4, те са сляпородени. На 8-та седмица могат да последват майка си . Стават самостоятелни на около година и половина и съзряват полово на 3 – 4 години. Среща се в тропически гори, блатисти местности и пасища в Индия, Непал и Бирма. Мъжките покриват територия от 30 до 105 квадратни километра и покрива териториите на няколко женски. Застрашен вид, има около 4000 тигри на свобода, живеят 15 години.

Белите тигри за които сме чували са Бенгалски тигри. Те са характерни с кремава бяла козина с шоколадови резки и сини очи (не са албиноси, нито отделен вид). Тези тигри се срещат много рядко в природата и по често в зоопарковете. За раждането на бели тигри се изисква родителите да имат ген които е рецисивен. 

Златния тигър или Златната котка с тигрови резки не се среща в природата. Има
около 30 екземпляра в зоопаркове. Те както белите тигри са Бенгалски и гена които носят е отделен. Това е ген подобен на гена на домашните котки, което е причина за оцветяването.