Откакто животът се е зародил на Земята, естественото отделяне на водни пари, въглероден диоксид и други газове, е спомагало за поддържането на температурата на Земята, в рамките на която може да съществува живот. Тези вещества действат като парник, предпазващ атмосферата от слънчевата топлина. Човешките дейности засилват естествения парников ефект. С развитието на научно-техническия прогрес, със засилващата се интензивност на производството, интересът и загрижеността на световната общественост към състоянието на планетата ни непрекъснато се засилват. Всеобщото затопляне на планетата, изтъняването на озоновия слой, безогледното изсичане на тропическите гори, увеличението на киселинните дъждове, неконтролируемия прираст на населението, непрекъснато намаление на милиони хектари плодородна земя, увеличаващото се количество на радиоактивни и други токсични отпадъци, силното, а дори и за много региони опасно замърсяване, будят тревога и основателно безпокойство у човечеството за съдбата на планетата ни.
Затоплянето на Земята е факт! Температурите на земната повърхност през последните години са се повишили с 0,8°С. През следващите 100 години те ще се повишат между 1,50 до 3,50°C, а морското равнище може да се покачи между 15 и 95 см. Учените са почти единодушни, че глобалното затопляне е резултат от емисиите въглероден диоксид и други газове – виновници за парниковия ефект. Те са причинени от човешката дейност – индустриален бум, увеличеното използване на полезни изкопаеми като въглища, петрол, изсичането на големи горски масиви и т. н. Парниковите газове пропускат
слънчевата радиация до земната повърхност, но поглъщат инфрачервените топлинни лъчи и затоплят земната повърхност и приземния атмосферен слой. Естественият природен парников ефект поддържа средна температура от около 15°C, което прави възможен живота на Земята. Бързото увеличение на парниковите газове обаче води след себе си сериозни последици.
В резултат на промените се топи ледената обвивка на полюсите. Затоплянето в Арктика и Антарктида и топенето на ледени блокове причинява повишение на морското ниво, заливане на плодородни ниски земи и крайбрежия. Променя се количеството валежи на Земята, което води до непредвидими чести наводнения или продължителни засушавания. Всички тези промени могат да бъдат обобщени в едно понятие – изменение на климата. Това изменение на климата влияе на различни компоненти на околната среда. То
води до изчезване на запасите от прясна вода, разрушаване на екосистемите и намаляване на биоразнообразието, намаляване на обема и продуктивността на обработваемите земи, унищожаване на горски масиви, вследствие на пожари заради суша и високи температури, увеличение на пустините и топене на планински глетчери. Сериозните промени в околната среда ще доведат до тежки икономически и социални последици.
Глобалната промяна в климата има влияние и върху човешкото здраве. Освен горещите вълни и необикновено топлото време, което действа шоково на организма, нараства и се изменя географското разпространение на редица болести, предавани чрез насекоми, като малария и тропическа треска. В допълнение, увеличените индустриални дейности и автомобилни газове водят до нарастване честотата на тежки и хронични заболявания, алергии и т.н.