Замърсявана на въздуха

Преди години в учебниците пишеше, че въздухът е безцветен газ, без мирис и вкус. Вече не е така. Цветът му е сивкав, „ухае” на азотен оксид и серен диоксид, има вкус на нафта и пепел… защото е замърсен.

Замърсяването е следствие основно от изгарянето на т. нар. изкопаеми горива. Това са нефтът, природния газ и въглищата. Самите замърсители под формата на газ и прах причиняват киселинни дъждове. Дъждовните капки са със слабо-киселинен характер заради въглеродния диоксид в атмосферата, но азотните и серни оксиди образуват по-силни киселини, оказващи неблагоприятно действие върху растения и животни.

По-голямата вреда, която нанася въглероднияτ диоксид, е прекомерното затопляне на атмосферата, т.е. парниковия ефект. При попадане върху земната атмосфера, една част от слънчевата светлина се връща обратно към космоса, а другата продължава към повърхността, където отново се отразява.

Но вместо и тя да отиде към космоса, благодарение на въглеродния диоксид се връща многократно към повърхността. Това води до прекомерно затопляне и много негативни ефекти. Най-лошият е, че се топят ледените шапки на полюсите и се вдига нивото на световния океан. Ако това продължи така, крайбрежните градове ще бъдат залети. Световни центрове като Ню Йорк и Лондон ще се окажат под водата.

В озоносферата протича следният процес: молекулата на озона, която се състои от 3 кислородни атома, попаднала на пътя на ултравиолетовото лъчение, се йонизира и разделя на атоми, които после пак се свързват. Този непрекъснат процес води до абсорбиране на ултравиолетовите лъчи. Фреоните (газове, използвани в хладилната техника) отделят хлор, който се свързва с озона и нарушава процеса. Един хлорен атом остава продължително време в атмосферата и може да взаимодейства над 1000 пъти.

Всяка пролет озоновият слой над Антарктида изтънява с 50% и се възстановява през лятото. Това е най-голямата озонова “дупка” на планетата. Според учените тенденцията е през следващите 40 години постепенно тя да изчезне напълно. Дали? Статистиката сочи, че всяка секунда по света се изсичат 4 декара гори! Но нали те преработват въглеродния диоксид в кислород! Там, където горите се изсичат, почвата корозира и след време се превръща в пустиня, ако не бъде залесена наново (което рядко се случва).