Здравословни и вкусни xрани.

АВОКАДО

 

Един “плод” с минало. Авокадото датира още от времето на ацтеките. Испанските конквистадори са го нарекли “абагадо” по името, дадено му от ацтеките – “масло от
дървото”. И днес този мазен и мек плод се цени високо.

Как да ги избирате

За да проверите дали е узряло, притиснете леко. Трябва да го усетите еластично, да не е твърдо. Повечето сортове авокадо трябва да са черни на цвят, ако са узрели, иначе не стават за ядене.

Съхранение

Оставете твърди авокадо да узреят на стайна температура, след това можете да ги съхранявате до 1 седмица в хладилник. За да ускорите узряването, опаковайте авокадото в хартиен плик с няколко банана и затворете плътно. Щом веднъж е срязано, авокадото почернява бързо. Ако искате да го запазите, напръскайте повърхността му с лимонов сок, опаковайте го херметически и го поставете в хладилник.

Употреба

  • Пасирайте меки авокадо, за да приготвите сос “Гуакамоле”.
  • Обелете и го нарежете за салати, сандвичи и бургери.
  • Разполовете го по дължина, отстранете семката и го използвайте за основа при приготвяне на салата с пиле или със скариди.

Хранителна информация

  • Без натрий и холестерол
  • Много богато на калий. В 1/3 авокадо се съдържат 370 мг – колкото в 180 гр портокалов сок

ДИНЯ
Най-популярната разновидност на този плод са големите дини с овално-удължена форма и пъстро-зелена кора. Цветът на месото им варира от белезникав до тъмно червен.
Разновидности са: динята без семки и жълтата диня (на външен вид е като червената, но цветът на месото й е жълт).
Няма единно становище по въпроса, коя диня е по-сладка: червената или жълтата. Опитайте ги и решете сами.

Как да ги избирате

Няма сигурен признак, дали една диня е узряла, но ако се съмнявате, купете само парче или помолете предварително да ви я срежат.

Съхранение

Съхранявайте динята на стайна температура до 1 седмица.

Употреба

  • Яжте я на резени като пресен плод.
  • Използвайте я за приготвяне на плодови салати.
  • Пасирайте я, за да приготвите тропически напитки.
  • Издълбайте вътрешността и използвайте кората, за да сервирате плодова салата.
  • Семките можете да опечете, а корите – да консервирате.

Хранителна информация

  • Без мазнини, наситени мазнини и холестерол
  • С ниско съдържание на натрий
  • Добър източник на витамин А
  • С високо съдържание на витамин С

КОКОС

Кокосът – райската храна

Популярни имена: cocos nucifera (латински); coconut, cocos, coco (английски), кокосов орех, кокос

Кокосовият орех е семето на кокосовата палма, растяща най-вече в тропическите райони на Азия, Африка и Южна Америка. За родина на кокоса се считат Филипините, където е и най-голямата му популация. Това растение цъфти целогодишно, обича песъчливи почви, много слънце, топлина и висока влажност.

Интересни факти за кокоса

На санскрит кокосовата палма е позната под името „kalpa vriksha“, което означава „дървото, което дава всичко необходимо за живота“. Това название не е случайно. Любопитно е, че за да влезе вода в кокосовия орех, тя се просмуква между множество фибри и бива „филтрирана“ през черупката му в продължение на почти девет месеца. Така се образува кокосовото мляко, което е може би най-богатата на електролити напитка в природата. Младото кокосово мляко е много близко до човешката кръвна плазма, правейки го универсален донор. Поради тази причина се е ползвало за спешни преливания на плазма на ранените войници през Втората световна война.

Съдържание и полезни свойства

Кокосовите продукти (месото на ореха, кокосовото масло, кокосовият крем) имат множество полезни свойства:

  • Подобряват използването на кръвната захар и спомагат за подобряване симптомите на хипоглекимия;
  • Подобряват храносмилането и абсорбирането на мастноразтворимите витамини и аминокиселини, забързват метаболизма;
  • Помагат в естествената борба с прекомерното разрастване на бактерии, вируси и гъбички (с изключение на херпес), поради съдържанието им на противогъбични и противомикробни наситени мастни киселини;
  • Подобряват абсорбацията на калций, калий и магнезий;
  • Съдържат антиоксиданти;
  • Спомагат за по-ефективното използване на незаменимите мастни киселини (омега-3, омега-6);
  • Спомaгат за баланса и здравословното производство на хормони и др.

Кокосовото масло е наситена мазнина, съставена главно от средноверижни мастни киселини (MCFA). Кокосът „доставя“ повече и по-бързо енергия от много други източници. Препоръчителен е при хора, които страдат от лошо храносмилане, особено от проблеми с черния дроб и жлъчката.
Кокосовото масло, само по себе си не съдържа холестерол, но спомага за нормализирането на нивото му в организма. Д-р Реймънд Пийт описва, че когато редовно добавяме кокосови продукти към своята диета, нивата на холестерола се нормализират и се стимулира тяхното трансформиране в прегненолон („суров материал“ и прекурсор за синтезирането на редица хормони). Прегненолонът стимулира паметта, предпазва от стрес, бори умората, той е и причината, поради която кокосовите продукти имат разкрасяващи свойства – оказва благоприятен ефект върху кожата и намалява торбичките под очите. Не на последно място кокосовите продукти подобряват функцията на щитовидната жлеза, увеличават обмяната на веществата и нормализират нивата на кръвна захар.

Съвети за използването на кокосови продукти

Кокосът и неговите продукти могат както да се консумират като храна, а също и да се ползват под формата на козметични средства – кремове, масажни масла и пр.  Трябва да отбележим, че кокосовото масло/олио е най-стабилната при висока температура мазнина и е препоръчително да се готви с нея вместо масло, слънчогледово олио, зехтин и пр.

Препоръчвам консумирането на кокос във всичките му форми. Можете да добавяте органични кокосови стърготини или парчета кокос в зърнените си закуски сутрин или просто в комбинация с различни видове йогурт. Кокосовата вода може да се пие самостоятелно или в комбинация с други прясно изцедени сокове. Има сладникав вкус, понякога съвсем леко се усеща и солена жилка. Кокосовото месо, което вече е твърдо (в младия кокос е желеобразно), може да настържем и да ползваме в десерти и бонбони.

 

Последни публикации

Да се храним правилно

Ако искаме да сме добре психичеки и физически, трябва да обърнем сериозно внимание на нашето хранене. Това значи да се храним здравословно, но здравословно хранене не означава да си купуваме био или еко продукти.

Добре е да знаем, че ние сме това с което се храним. Храната с която се храним гради нашето тяло, както когато строим къща и за нея използваме най-добрия материал за да стане тя качествено построена, така и храната, която консумираме е добре да бъде приготвена по възможност  без топлинна обработка  т.е. да консумираме повече плодове,  зеленчуци и ядки в суров вид. Ако все  пак храната минава топлинна обработка е добре тя да не е запържена и да е по възможност  с по-малко подправки. Желателно  е да избягваме полуфабрикати както и газирани и подсладени напитки. Това са храни съдържащи много консерванти: чипсове, бисквити, кексчета, кроасани и всякакви други пакетирани храни.