Коала

Природозащитен статут: Уязвим вид
Разпространение: Коалата е ендемичен вид, разпространен във вътрешните и крайбрежните евкалиптови гори в югоизточна Австралия.
Популация: Популацията е стабилна и наброява 80 000 до 100 000 индивида, но въпреки това е уязвима, например от горски пожари, коит

о биха могли да унищожат ареала и източника на храна – евкалиптовата гора.
Продължителност на живота: 15 до 20 години
Размери: Достига от 60 до 85 см и има тегло от 5 до 15 кг.
Оцветяване: Козината на коалата може да бъде оцветена в сиво, сиво-кафяво, бяло или черно.

Начин на живот и хранене: Растителноядно животно. Коалата се храни единствено с листата на евкалиптовото дърво и голяма част от живота й преминава в неговата корона. Захваща се за клоните със задните  си крака, както и със здравите си нокти. Когато е на земята (най-често за да се премести на друго дърво), тя се придвижва тромаво и мудно (

с най-много 10 км/ч). Тя прекарва 80% от денонощието или общо 19 часа в сън на някой дебел клон в короната на евкалипта. След като се събуди обикновено през нощта  или в ранните сутрешни часове тя започва да се храни и прекарва три от общо петте си активни часа в хранене. Изяжда от 500 до 1000 гр евкалиптови листа, като ги дъвче продължително преди да ги погълне. Коалата не пие вода, набавя си я от листата, както и всички необходими хранителни вещества.

Любопитни факта за коалите

  1. Някои от вас може би се досещат или най-малкото са чували, че коалата е символ на Австралия. Естествено, заради факта, че живее единствено в държавата – континент и никъде другаде, кротко полюшвайки се върху някой евкалиптов клон.
  2. Въпреки че ги наричаме „мечки”, в действителност става въпрос за двуутробни животни, макар и бозайници, които нямат нищо общо с представителите на мечешкия свят, освен че са сладки и пухкави като… плюшени мечета.
  3. Думата „коала“ идва от аборигенската дума, означаваща „без течности“. Това е така поради обстоятелството, че коалите пият рядко вода, но за сметка на това оптималната за организма им влага, те си набавят посредством течностите, съдържащи се в евкалиптовите листа.
  4. Коалите поглъщат близо 2,5 кг евкалиптови листа на ден.
  5. При раждането си коалата е с невероятно миниатюрни размери, и прилича на червейче. Тя се ражда сляпа, без уши и без кожа (също както кенгуруто) и бозае от майка си, криейки се на топло в торбата й.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *