След близо петвековното османско владичество, през 1878 г. българите извоюват своята свобода. Руската армия, подпомогната от българското опълчение, печели редица битки в Руско-турската война от 1877-78 г. и на 3 март 1878 г. в малкото рибарско селце Сан Стефано в Османската империя се подписва Санстефанският мирен договор, по- късно обезсилен и заменен от Берлинския договор. Според него днешните български земи се разделят на две – Княжество България и Източна Румелия. България е със статут на васално княжество на Османската империя, а Източна Румелия – на автономна област в границите на империята. 3 март е общонационален празник. На този ден празнуват всички българи, денят се отбелязва с различни официални мероприятия в цялата страна.
Денят на Освобождението на България от oсманско владичество (3 март)
ПЪРВИ МАРТ – ПРАЗНИКЪТ НА МАРТЕНИЦИТЕ И ПРОЛЕТТА
Първи март е един от най – любимите празници на малки и големи. С него ние поставяме символичното начало на новата стопанска година, пролетта и прераждането на природата.На този ден всеки се окичва не само с мартениците, които най – близките хора са му подарили, но и с усмивка и надежда за едно ново, по – добро начало. Навсякъде по света хората посрещат пролетта с огромна радост и вълнение, но България е една от малкото държави, които празнуват нейното идване с толкова голям празник, изпълнен с традиции, чиито корени се крият в далечното минало на нашия народ. Както вече сигурно се досещате няма как да говорим за първи март и да не споменем Баба Марта.Според народните вярвания тя е или стара и куца жена, или млада и хубава девойка, но и в двата случая олицетворява слънцето и пролетта.
РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – НАЙ- СВЕТЛИЯТ ХРИСТИЯНСКИ ПРАЗНИК
На 25 декември, в България, а и в целия християнски свят се чества един от най-големите църковни празници – Рождество Христово или Коледа. Този свят празник се свърза с християнската религия и култура – с рождението на Христос. То е описано в евангелията на Лука и Матей – библейски книги от Новия завет. Макар да е свързвано с християнската религия и вярвания, Рождество Христово се отбелязва и от много страни, изповядващи други религии. В тях то се е превърнало повече като един вид светски празник, свързан с раздаването на подаръци. Въпреки различните им вярвания, хората навсякъде по света са започнали да възприемат Коледа като един ден, който сплотява и сближава, един ден, който ги прави дори и малко по-добри.
БЪДНИ ВЕЧЕР – ПРАЗНИКЪТ НА СЕМЕЙСТВОТО
На 24 декември българите празнуват един от най – светлите християнски празници – Бъдни вечер. В различните краища на страната той е наричан с различни имена – Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка. Въпреки разнообразните наименования на празника, всички са единодушни, че в полунощ, според православната църква, в една пещера около Витлеем, се родил Иисус Христос. Тогава в небето пламнала необикновена светлина и се явил ангел, който съобщил на намиращите се близо пастири добрата вест.
НЕСТИНАРСТВОТО – ДУХЪТ НА ВЕКОВЕТЕ
Нестинарите вярват, че огънят пречиства, „възкресява“ душата. Той отблъсква злините човешки и лошите духове, лекува болестите, а нещастието се изпарява от сърцата, опрощава греховете на присъстващите. Изпаднали в транс, нестинарите пренасят през жаравата малки момчета и момичета за дълголетие, както и болни за да ги излекуват. Сред обществото голям спор възниква около това кой може да стане нестинар. Някои казват, че за да ходиш по жаравата трябва да ти е дадено по рождение, да искаш и да вярваш. Други твърдят, че нестинар се става само когато истински такъв ти го „предаде“. Истината разбира се е твърде трудна за отмерване. Този древен ритуал е обгърнат с мистерии и дух, които са необясними. Ходещите по огъня обаче са истински, те са едно от чудесата на майка България, толкова истински, че са обявени от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
ЕНЬОВДЕН – НЕОБИКНОВЕНИЯТ ПРАЗНИК
На 24 юни честваме един необикновен ден- Еньовден. Няколко години преди новата ера е роден свети Йоан Предтеча – човекът, предсказал идването на месията. Именно на него е посветен и празникът, който по българските земи е познат най-вече като Еньовден. в навечерието и на самия Еньовден билките добиват
по-голяма, едва ли не чародейна сила. Старите българи помнят приказките на своите предци. Те им разказвали, че който види как слънцето играе в утрото на празника, ще бъде здрав цяла година. Силата на небесното светило правила водата лековита, а в сутрешната роса се криела магия. Който измие очите си, или пък се претърколи през росата, също го чакало здраве. Хората вярват и в друго, че на Еньовден не трябва да се жъне. Свети Еньо ще се ядоса и гръм ще удари онзи, който вместо да го уважи, отиде да работи. По този начин в България християнската традиция се смесва с окултното, с предания и легенди от отдавна отминали времена, които са пренесени от езически времена и са променени
в чест на новата християнска религия.
24 МАЙ – ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА
На датата 24 май отбелязваме един от най значимите празници – Деня на българската просвета и култура. Основният повод за празнуването на 24 май е създаването на първата българска азбука – глаголицата, от светите братя Кирил и Методий. Писмеността, създадена от солунските светци по-късно спомага за оформянето на кирилицата, която макар и изменена в годините се ползва и до днес. Кирил и Методий дават на България просвещение и знание.