Оцеляване в пустинята

Защита на очите. Носете слънчеви очила или друг тип очила,ако имате. Ако нямате такива, направете си от някакъв материал или кора на дърво импровизиран чифт. Нека процепите за гледане бъдат тесни. Намалете отразения от кожата блясък като я намажете със сажди от огън в областта под очите. Не пренебрегвайте защитата на очите. В тях може да попадне пясък или прах и да причини нараняването им.

Откриване на вода в пустинята е от жизненоважно значение- без нея вие бързо ще умрете. Без вода ще издържите два и половина дни при температура 48оС, ако почивате на сянка и до 12 дни, ако температурата е под 21 оС. При температура от 48оС вие ще сте в състояние да извървите 8 км без вода, преди да колабирате.

В сравнение с водата, в пустинята храната е по- малко важна. Топлината води до намаляване на апетита. Не се насилвайте да ядете. Тъй като за храносмилането са необходими течности, опитайте се да ядете богати на сокове храни като пресни плодове и зеленчуци, за да пддържате нивото на вода в тялото си.

Помнете,че храната (особено месото) се разваля много бързо от горещината в пустинята. Внимавайте за мухи, които сякаш се появяват от някъде върху непокритата ви храна.

Вода.

Има три неща, които се отнасят до водните пътища и които винаги трябва да имате предвид:

  • Водата винаге тече надолу по склоновете.
  • Тя прорязва земната повърхност, правейки речни корита, каньони и сухи речни корита.
  • Тя засилва растителността.

Водата в пустинята може да се намира под земята. Открийте сухо езерно корито и в най- ниската му част започнете да копаете в земята с лопата, пръчка или камък. Ако достигнете до влажен или мокър пясък, веднага спрете да копаете и оставете водата да се събере в дупката. При сухи речни корита, открийте извивка в коритото и започнете да копаете в най- ниската му част. Ако нямате бърз успех, спрете нопаенето и открийте друго място- пестете енергията си.

Проучете внимателно околността: най- вероятното място, на което можете да откриете вода, ще бъде в подножието на хълм или каньон. Зеленината по стените на каньона е индикатор за избиване на вода между каманите. Търсете и растителност- особено трастика, трева, върби, канадска топола и палми: те обикновено са признак за постоянни водни източници.

Сами по себе си пустинните растения могат да бъдат ценни източници на вода. Обелете грубата външна кора на кактус и сдъвчете богатата на течност вътрешност. Листата на други пустинни растения от рода на щира, съдържат вода. Щирът има месести червеникаво-зелени листа и стъбло.