1. Карта и компас
Те ще ви помогнат да се ориентирате в непозната територия и ще са ви от полза за намаляване на стреса и безпокойството, в случай, че се загубите. Това ще доведе и до по-малко физически наранявания, тъй като ще сте в състояние да вземате разумни решения, докато сте сред планината. Картата е задължителен атрибут, особено по пътеки, на които няма достатъчно маркировка и в същото време в групата ви няма опитен водач. Компасът е достатъчен за един турист да поддържа посоката, докато достигне желаната дестинация. Умишлено не споменаваме GPS устройства и смартфони, тъй като техниката има свойството да изневерява точно, когато имате най-голяма нужда от нея.
2. Осветление
Независимо дали планирате да вървите по тъмно, осветлението е много важно. Винаги преходът може да се промени, така че да се наложи да вървите най-малко по здрач. Изключително удобни са популярните в последно време челници. По същество те представляват LED прожектори, които се закрепват, чрез ластици за главата. Захранват се с батерии и/или от енергия, генериране чрез въртене на малко генераторче. Осветлението можете да използвате и за сигнализация. Носете резервни батерии, като допълнителна предпазна мярка.
3. Допълнително храна и вода
Храната и водата ви предпазва от дехидратация или хипотермия, особено когато най-близката медицинска помощ е далеч. Носенето на допълнителни запаси може да ви е от голяма полза в критична ситуация. Трябва да имате предвид, че е по-добре да се въздържате от ядене на храни, когато нямате вода, тъй като тялото използва вода за преработването на храната.
4. Слънчеви очила
Полезни са както през лютото, така и по време на преходи в снежни планини. Снегът отразява силно светлината и слънчевите очила, могат да са много полезни, за да се предпазите от заслепяване. Без слънчеви очила, може да намалите видимостта си и дори да изложите очите си на наранявания, причинени от летящи отломки, клоните на дърветата и други опасности.
5. Комплект за първа помощ
Аптечката е задължителен елемент от всяка екипировка за планина. Тя ще ви е полезна при малки порезни рани, мехури, изгаряния или убождания. В зависимост от предварителната ви комплектовка, аптечката може да облекчи страданията ви при счупени крайници, пръсти, сърдечни заболявания, хипотермия, хипоксия, ухапвания от насекоми и змии, алергични реакции, измръзване или хипертермия.
6. Нож
Не тръгвайте в планината без нож, тъй като той може да ви е полезен при изграждане на подслон, приготвяне на храна, рязане на въже и други най-различни употреби. Ако планирате да се отклоните от основната пътека, може да ви трябва и по-голям нож, за да си проправите път през гъста растителност, като храсти например.
7. Кибрит или запалка
Кибритът, запалката и магнезиевите пръчки могат да ви помогнат да си приготвите храна, да се стоплите и да подадете сигнал за помощ. Запаленият огън може да повдигне духа ви, ако се случи да се изгубите в планината.
8. Филтър за вода
Това устройство превръща водата от потоци и езера в годна за пиене. Тя пречиства водата от бактерии и други вируси, което ще ви предпази от стомашно-чревни заболявания.
9. Свирка
Това е лек и компактен способ да помолите за помощ, когато сте се изгубили, по време на преход. Може да не сте в състояние да викате за дълго време, но можете да използвате свирката за по-продължителни периоди. Звукът от свирката се чува по-далеч от човешкия глас.
10. Дрехи с дълги ръкави и крачоли
Носете и такива дрехи със себе си за да предпазите различните части на тялото си от разнообразните опасности, които съпътстват планинарския туризъм – слънчево изгаряне, насекоми, вятър, тръни, коприва студ и др.