Преди появата на технологиите е господствало изкуството — човекът е правил нещо, но то се е получавало като дар – или дарът му е бил даден, или не. С помощта на технологиите напротив – това, което е било достъпно за единици, става достъпно за всички. Например, изработката на каменна брадва може да се разглежда като акт на изкуство, но също и като технология. В първия случай брадвата е неповторима (може би), но със смъртта на носителя на изкуството за правене на брадви, изкуството изчезва. Във втория случай майсторството ще се запази завинаги, но качеството на продукта (може би) няма да е толкова високо.
Моментът на преход от изкуство към технология фактически е началото на съвременната човешка цивилизация и прави възможно по-нататъшното и развитие и усъвършенствуване. С течение на времето технологиите са претърпели значителни изменения, и ако някога технологията е била просто един навик, то днес технологията е комплекс от знания (наричан често ноу-хоу), получени понякога с цената на скъпи и сложни научни изследвания.
Най-новите и прогресивни технологии на съвременността се отнасят към високите технологии (на английски: high technology, hi-tech). Преходът към използване на високи технологии и съответната им техника е най-важният елемент на научно-техническата революция (НТР). Към високите технологии се причисляват обикновено най-наукоемките отрасли на промишлеността като: микроелектроника, изчислителна техника, робототехника, атомна енергетика, самолетостроене, космическа техника,микробиологична промишленост.
Информационните технологии (ИТ, на английски: information technology, IT) са широк клас от дисциплини и области на дейност, свързани с управлението и обработката на информация. Под информационни технологии се подразбират преди всичко компютърни технологии. В частност, ИТ са свързани с използването на компютри и програмно осигуряване за съхранение, преобразуване, защита, обработка, предаване и приемане на информация. По тази причина специалистите по компютри често се наричат ИТ-специалисти.