Съвети при екскурзия в планината

Ваканцията в планината е едно чудесно и неповторимо изживяване, свързано с много приятни емоции и изненади. Човек се завръща от там зареден и готов да поеме с пълни сили предизвикателствата на делника. Преди обаче да се впуснем в това приключение, трябва да бъдем запознати с основни неща, за да бъде нашата ваканция приятна и желана отново.

На първо място трябва да бъдем добре запознати с нашия маршрут.

Повече от желателно е да се движим по маркирани пътеки и по възможност да имаме водач, който вече е минавал по този маршрут. Предварително трябва да бъдем запознати с типа на терена, надморска височина, характерни климатични особености.

Избор на туристическа екипировка

раница – трябва да поеме целия ни багаж, да бъде лека и  удобна за носене, защото ще бъде на гърба ни часове наред докато извършваме прехода. В същото време трябва да защити нашия багаж от влага при евентуален дъжд. В раницата поставяме всичко от което ще се нуждаем в планината и това, което е необходимо за нашето оцеляване там.

обувки– те трябва да са стабилни туристически обувки, с които безпроблемно да преодоляваме скални масиви, така че нашите крака да бъдат максимално защитени от травми. Обувките трябва да бъдат здрави, много удобни и да не пропускат влага. Избягвайте да предприемате походи с чисто нови обувки. Задължително в раницата трябва да поставим и алтернативен чифт маратонки.

чорапи и бельо– в нашата раница трябва да има поне два резервни чифта вълнени чорапи като е желателно е да бъдат 3/4 дължина и да покрият краката ни почти до коляно. Имайте предвид, че чорапите от чиста вълна ни предпазват от ухапване от влечуги. В нашите планини има поне два вида отровни змии. Що се отнася до бельото, желателно е то да бъде от мерино вълна, удобно и приятно на допир за тялото ни.

дрехи– независимо дали е лято и температурите в равнината надвишават 30 градуса, когато поемаме към планината в нашата екипировка трябва да има дрехи, които да ни защитават от студ и дъжд при температури около нула градуса. Желателно е да си носим и дъждобран. Времето по високите части може рязко да се промени, за минути лятото може да се превърне в зима. Затова е хубаво да подберем дрехите си, така че да бъдем подготвени и за топло и студено време.

тоалетни принадлежности и аптечка– при този вид туризъм препоръчваме четка и паста за зъби, тоалетен сапун или гел, малка опаковка шампоан, кърпа за лице и тяло. Не трябва да пренебрегваме и аптечката. Ако всеки ден вземаме лекарства, трябва да осигурим необходимите количества докато сме в планината. В аптечката е необходимо да има бинт и еластичен бинт, марля, риванол, аспирин, аналгин, алергозан таблетки и маз, цитопласт и др. В планината сме изолирани и помощта най-вероятно ще закъснее, затова трябва да бъдем подготвени за всякакви ситуации. За тези, които са алергични към ухапвания от насекоми, задължително да поставят съответния противосерум на лесно и достъпно място в раницата.

палатка, спален чувал– те трябва да бъдат леки и удобни за носене, надежни и да ни осигурят подслон и топлина за нощта.

аксесоари  за оцеляване

– ветроустойчива запалка или водоустойчив кибрит

– туристическа брадва ще ни помогне да си набавим дърва за огън и за евентуална защита

– малко джобно ножче

елник или фенер не може да тръгнем на поход без светлина

– компас и карта на района 

Ако човек не може да си позволи да се оборудва с надеждна екипировка, е по-добре да отложи това приключение, отколкото да рискува.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт е част от мрежата от сайтове на училища www.daskalo.com. Направете и вие сайт на вашето училище напълно безплатно.