СПЕЦИАЛНОСТИ

  " Това е моето училище – едно от най-добрите в града!
    Аз съм горд, че уча в него. "

ЕЛЕКТРООБЗАВЕЖДАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО

                  Тенденции в развитието на професионалното направление

                                        "Електротехника и енергетика":

Професионалното направление "Електротехника и енергетика" обслужва основна част от инфраструктурата на страната. Държавната политика предвижда развитие на енергетиката чрез привличане на чуждестранни инвеститори и изграждане на необходимите заместващи и нови електроенергийни мощности, с което ще се рехабилитират и модернизират сега съществуващите. Енергийната сигурност на страната може да бъде гарантирана посредством оптималното използване на националните енергийни ресурси и разнообразяването на горивата, технологиите, материалите и съоръженията. Повишават се изискванията и към електрообзавеждането на различни структури – производствени и обществени, както и към техните елементи.   Предстои свързването на националната с общоевропейската електроенергийна мрежа. За да се гарантира сигурно и непрекъснато електроснабдяване на страната, което е главната стратегическа цел на електроенергетиката, развитието на електропроизводствените мощности трябва да осигурява задоволяване на електропотреблението.

                                   Възможности за професионална реализ

 Придобилият трета степен на професионална квалификация по професията "Електротехник" може да заема длъжностите: електромонтьор, електротехник, технически ръководител, енергетик, ръководител на група, предприемач и управител на фирма, както и да участва в разработването на конструктивна и технологична документация. Завършилите могат да продължат обучението си във всички висши учебни заведения.

                                                  Цели на обучението:

 Основна цел на обучението за професия "Електротехник" е придобиването на теоретични знания, практически умения и професионално-личностни качества за реализация по придобитата специалност в различни предприятия

   След завършване на обучението по специалност "Електрообзавеждане на производството"  обучаваният умее да извършва монтаж, поддържане, ремонт, контрол и диагностика на различни електрически инсталации, електрически табла, кабели и кабелни съоръжения, на електрообзавеждането на производствени механизми, както и да участва в проектирането на електроразпределителни мрежи и уредби.

ТОПЛОТЕХНИКА

Тенденции в развитието на професионалното направление "Eнергетика":

 Държавната политика на страната предвижда развитие на енергетиката чрез изграждане на нови мощности, рехабилитация и модернизация на съществуващите, както и чрез използване на енергоспестяващи технологии в индустрията и бита.

 Съвременното развитие на техниката създава условия за повишаване стандарта на живот чрез: климатизиране и вентилиране на помещенията в индустрията, обществения сектор и бита; използване на газовото гориво като екологично чисто и икономически обосновано; ефективни системи за отопление; хладилни съоръжения, използващи екологично чисти хладилни агенти, с модерен дизайн и висока степен на автоматизация; енергоспестяващи технологии и ефективно използване на електрическа енергия, произведена в АЕЦ, ТЕЦ и ВЕЦ.

   Развитието на професионалното направление изисква квалифицирана работна ръка както за малките и средните, така и за големите организации и фирми. Повечето от специалностите в професията позволяват на много хора да работят и самостоятелно.

Възможности за професионална реализация:

  Завършилите обучението могат да работят във фирми с предмет на дейност електро- и топлопроизводство, битово газифициране, отопление, климатизация и вентилация, хладилна техника.

   Придобилите трета степен на професионална квалификация по професията "Техник на енергийни съоръжения и инсталации" могат да работят като машинни монтьори, машинни техници, технически ръководители, предприемачи и управители на фирми и да участват в разработването на конструктивна и технологична документация, да извършват топлотехнически пресмятания на съоръжения и апарати, както и да продължат обучението си във висши учебни заведения.

Цели на обучението:

 Основната цел на обучението по професията "Техник на енергийни съоръжения и инсталации" – трета степен на професионална квалификация, е усвояване на теоретични знания, практически умения и професионално-личностни качества, необходими за реализация по придобитата специалност в браншовите предприятия (фирми).

 След завършване на обучението по специалността обучаваният умее да изпълнява операции по монтаж, демонтаж, обслужване, диагностика и ремонт на топлоенергийни съоръжения и инсталации, диагностика и ремонт на климатични и вентилационни съоръжения и инсталации, на климатизатори и термопомпи, както и участва в топлотехнически пресмятания и в разработване на конструктивна документация.

СТРОИТЕЛСТВО И АРХИТЕКТУРАко.

Тенденции в развитието на професионалното направление „Строителство и геодезия”:

 При настоящите темпове на териториално развитие и благоустройство в България се очаква разширяване и модернизация на строителството.

 Присъединяването на страната ни към Европейския съюз, завършващата приватизация на структуроопределящи предприятия и усвояването на европейските фондове предопределят нарастване на инвестициите в строителството. Развитието на туристическия сектор на икономиката е свързано със строителството на хотели и инфраструктурни обекти – магистрали, пътища, пречиствателни станции, с реконструкция на водоснабдителните и канализационните системи на селищата.

Възможности за професионална реализация:

 Придобилите трета степен на професионална квалификация по професията "Строителен техник" могат да постъпват на работа в общинските администрации, в строителни фирми, проектантски бюра  като технически ръководители или да продължат обучението си във висши учебни заведения.

Цели на обучението: 

 Основна цел на обучението е да се осигури необходимата подготовка за реализация в областта на строителството и строителното производство.

След завършване на обучението по специалност "Строителство и архитектура" обучаваният се реализира в областта на високото строителство – организира изпълнението,  измерва и приема всички видове СМР, разчита и подпомага изготвянето на инвестиционни проекти във фази: идеен проект, технически проект и работен проект. Завършилите могат да продължат обучението си във всички висши учебни заведения.

КОНСТРУИРАНЕ, МОДЕЛИРАНЕ И ТЕХНОЛОГИЯ НА ОБЛЕКЛО ОТ ТЕКСТИЛ

Тенденции в развитието на професионално направление "Производство на текстил, облекло, обувки и кожени изделия":

 Производството на текстил, облекло, обувки и кожени изделия ще продължи да се развива преобладаващо в малки и средни предприятия (МСП), в които ще бъдат внедрявани иновационни технологии и оборудване. За осигуряване на устойчиво развитие на МСП се очаква опростяване на законовите, административните и данъчните условия; укрепване на инфраструктурата, поддържаща МСП, както и подобряване на достъпа на МСП до финансиране.

Възможности за професионална реализация:

 В изпълнение на регионалните и националните програми за икономическо развитие предприятията за производство на облекла (преобладаващо малки и средни) изпитват потребност от квалифицирана работна ръка.

Придобилите трета степен на професионална квалификация по професията "Моделиер-технолог на облекло" имат право да постъпват на работа на длъжности, които приложни специалисти-технолози, производители на реквизит в киното и театъра, моделиери и кроячи на облекло, квалифицирани шивачи, квалифицирани бродировачи, оператори на шевни и бродировъчни машини.

 Цели на обучението:

 Основна цел на обучението е подготовка на обучаваните за реализацията им по придобитата специалност в производството на текстил, облекло, обувки и кожени изделия.

 След завършване на обучението по специалност "Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил" обучаваният умее да разчита скици, конструира, моделира и изпълнява качествено технологичните операции при изработването на облекло от текстил. Завършилите могат да продължат обучението си във всички висши учебни заведения.

Обратно към “Начало”