Най-опасните спортове

1. Гмуркане в подводни пещери

Това е! Ако не сте наистина добре подготвени, стойте възможно най-далече. На година има над 2000 смъртни случая, както и 8000 инвалидизирани за цял живот гмуркачи. Удавянето настрана, но потенциалното увреждане на сърцето, мозъка и белия дроб често завършват с фатален изход. На 100 метра под вода в тъмна пещера мозъкът почти блокира, екипировката дава проблем, а всяка грешка или трудност те тласкат на косъм от смъртта. Да не говорим пък за опасността от тварите, които живеят в тези пещери. Дали си заслужава практикуването на този свръхрисков и опасен спорт? Не и преди да сте си направили сериозна застраховка…

2. Скално катерене

Че скалното катерене е опасен спорт, е очевидно. Причините са много, като сложността идва от това, че силата трябва да бъде разпределена перфектно – освен да се качиш, трябва да можеш и да слезеш. Много аматьори правят грешката да се изцедят докрай при катеренето, забравяйки, че спускането е не по-малко опасно. Спецификата на спорта е, че всяка тежка травма в него ви доближава на крачка от болничното легло и дори смъртта. Просто медицинската помощ ще дойде бавно и трудно, като въобще не е ясно и дали ще може да ви се помогне. Освен тежки (и често смъртоносни) счупвания и отворени рани има опасност от хипотермия, сърдечна недостатъчност и блокаж на сухожилия и стави. Достатъчно е да споменем, че скалното катерене е категоризирано като спорт от 5-о ниво на опасност. За справка – в най-високото 6-о ниво са само боят с ножове и стрелба с лък “на сляпо”.

3. Хокей

Хокей = избити зъби. Най-малко. Всички са виждали хокеисти, в чиято уста постоянно има избити зъби. Защо не си ги оправят ли? Ами просто чупенето на зъби е толкова често, че стоматолозите не могат да смогнат. Не помагат гумените протектори в устата, не помага и каската, предпазваща горната част на лицето. В хокея травмите са всекидневие. Просто да спортуваш хокей е все едно да си играеш със запалка на бензиностанция. Тежките контузии могат да дойдат буквално отвсякъде – противников състезател, удар в предпазната стена, в леда, в хокейния стик, с тежката шайба. Въпросът не е дали ще се травмираш, а как. Неслучайно легендата Уейн Грецки сравнява този спорт с гладиаторските битки в Древен Рим. И ако не ви пратят на носилката по време на игра, със сигурност това ще стане в някой от честите боеве, които хокеистите си спретват. Тренировките също са опасни. Или ако трябва пак да се опрем на статистиката – 150 000 леки и 80 000 тежки травми на година. На печелившите – честито!

4. Яздене на кон

40 000 травми на година, включително и смъртни случаи. Причините са ясни – докато си на седлото, всичко е наред, но паднеш ли – Господ да ти е на помощ. Потрошени ръце, крака, раменни стави, тазове и прешлени на гръбначния стълб – това е цветната палитра от травми, които ще ви “сприятелят” с гипса най-малко за месец. Фаталният изход пък е, когато конят с тегло 800 килограма мине с металното копито през главата ти. Красив и труден спорт, в който връзката на жокея с коня трябва да е повече от перфектна. В противен случай остава да се надяваш на късмета, че ще се отървеш само с уплаха, салто и натъртване.

5. Мотоциклетизъм

Подобно на футбола, за радост смъртните случаи в този спорт не са често срещани най-вече заради сериозната предпазна екипировка на състезателите и около пистата. Абе при 200 километра ако ще и в памук да се забиеш, пак ще се потрошиш, бихте казали. Така е. Но счупванията и охлузванията не са най-страшното в мотоциклетизма. Истинската опасност за здравето идва от огромните натоварвания, на които е подложено тялото по време на състезание. Огромните центробежни сили и постоянното физическо и психическо напрежение в тялото буквално съсипват човешкия организъм. Вътрешните органи постепенно се увреждат сериозно, костите и мускулите – също. На състезание мотоциклетистите губят по 4-5 килограма от теглото си заради напрежението и топлината в защитните костюми. Подобно е положението и във Формула 1. Така че, повярвайте, повечето състезатели в този спорт никак не се притесняват от ожулвания и пукнати кости при падане, след като след няколко години състезателна дейност тялото им буквално е изцедено до краен предел и се нуждае от “основен ремонт”.

6. Футбол

Кралят на всички спортове е най-популярен в целия свят, а травмите са станали всекидневие. Дали играете професионално, или просто “разцъквате” в неделите с приятели, шансът да се контузите е изключително голям. Фактите са красноречиви – всеки професионален футболист получава по 200 леки травми на година, а малцина са тези, които се разминават с тежки травми, вадещи ги от игра минимум за седмица. При аматьорите пък цифрата е по-малка, но все така впечатляваща. Ако не вярвате, попитайте в кварталната аптека през уикенда как се харчат обезболяващите гелове и мазила. За радост засега футболът се разминава с високата смъртност. Най-често причината за фатален изход е сърдечна недостатъчност при високо натоварване, като историята помни и случаи на загинали играчи от мълния, уцелени с предмет от трибуните или пък дори след удар на главата в гредата на футболната врата. Небрежно футболче с приятели в почивните дни? Помислете пак.

 

7. Мажоретни танци

Макар да не е много разпространен в България, този вид спорт е сред най-опасните в света. Всички сте гледали по американските филми как секси момичета в оскъдни дрешки се кълчат и правят какви ли не пирамиди с телата си. Зад красивата фасада обаче стоят стряскащи цифри – само за година в САЩ има над 25 000 тежки травми (счупени глави, вратове, ключици, ръце, крака, колена, лакти, сериозни разтежения), както и 40 000 по-леки контузии (навяхвания, охлузвания и т.н.). За да се практикува този вид спорт, трябва да имате перфектно развито тяло, което да поема натоварвания във всички мускулни групи. Само загрявката преди тренировка е над 30 минути. Затова мажоретките определено заслужават уважение, макар и на пръв поглед подскачането в секси костюмче да изглежда елементарно.

8. Голф

Да, точно така. Този наглед безобиден спорт създава изключително много работа на лекарите. Че и на патоанатомите дори. Не вярвате ли? Ето малко цифри – всяка година над 900 (!) души в цял свят умират на игрището за голф. Достатъчно е само да се спомене, че при лошо време голфърите не прекъсват играта си, привличайки с металните си стикове по равните поляни над 20 процента от всички мълнии в района. Друга причина за високата смъртност в голфа са ударите с тежкото топче в главата. Сами няма как да се ударите с топчето по време на игра, но дали играчът на 100 метра от вас е достатъчно добър, за да не ви нацели? Пък инциденти колкото искаш. Цицините и пукнатите глави са най-лекото, с което може да се разминете, в сравнение със случаите на извадени очи, премазани тестиси, извадени стави, сецнати кръстове и т.н. Така че – още ли смятате, че голфът е безопасен спорт за аристократи с повече свободно време?

9. Яздене на бик

Тук има всички “екстри” като при язденето на кон, че и нови дори. Като например дислокация на китката заради силата на бика по време на 8-те секунди, при които сте отгоре му. След падането пък, освен че може звярът да те стъпче до смърт, едно пробождане с рогата е достатъчно, за да те прати или в операционната, или направо на 2 метра под земята. Всяка година има множество смъртни случаи, а травмите са над 80 000, при положение че този спорт не е популярен по целия свят. В България язденето на бик още минава в графата “екстремни”, но в някои части на Европа вече набира скорост. Така че – ако някога ви се наложи да имате допир с този спорт, постарайте се да е просто от любопитство в ролята на зрител.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *