Историята на футбола датира още от 3000-та година. Не може точно да се посочи кога и къде всъщност започва играта. Много препратки се съгласяват, че Китай е родното място на футбола. Писмени доказателства са установили, че организирана дейност наподобяваща футбола се появила 2-ри век преди Христа, при царуването на династията Han. Войниците от китайската армия през свободното си време  ритали топка към малка мрежа. Доказано е също, че е съществувало определено място за играта „ритане на топка” в Киото,Япония.

Приликата на днешния футбол може да се открие в играта, която са играли  древните гърци и римляни. Отборите, по онова време, са се състояли от до 27 играчи. Безспорно, Великобритания е мястото, от което съвременният футбол съществува. Всъщност, играта е станала известна сред повече хора от началото на 8 век. Великобритания се счита за мястото от където е произлязъл футболът. Шотландия и Великобритания заедно се считат за основателите на организирания спорт.

В днешно време футболът се играе с много страст и ентусиазъм. Въпреки това, в началото играта се е играела яростно – почти равносилно на война. Футболът се играел в името на честта, смелостта и мъжеството. Той е бил използван като средство за уреждане на спорове между врагове. Има данни, че през Средновековието, градове и махали играели срещу други градове, с които си съперничили, като по време на играта се хапели, ритали и дори разрязвали кожата на противниковите играчи. Единствената цел по време на тези игри била да се придвижи топката до определено място, което е обозначено преди играта. Играчите трябвало да устоят физически на нападения и на телесни наранявания, докато играели, за да достигнат до определеното място. В играта участвали много хора и тя можела да продължи цял ден. Като се има предвид насилието в играта властите много пъти се опитали да забранят футбола. През 1331 г., крал Едуард III приел закон, който забранил футбола. През 1424 крал Джеймс в Шотландия, също се опитал да забрани играта. Кралица Елизабет 1 на Англия, съобщила, че приема закон, с който играч (футболист) може да бъде вкаран в затвора за една седмица и след това да бъде осъден да изкупи греховете си в църква. Въпреки това, нямало закон, който може да спре желанието на хората да играят. Във Великобритания играта била много популярна, за да бъде ограничена или забранена.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *