Пирамида на здравословното хранене

пирамида-на-храненетоКогато целите на човешкото здраве се сблъскват с интересите на селскостопанския сектор, не винаги правителството може да бъде най-добрия посредник. Затова изследователи като Уолтър Уилет поемат нещата в свои ръце. Инициатор на няколко мащабни проучвания, свързани със здравето и храненето, Уилет прекарва много от своето време в търсене на отговор на въпроса как диетите оказват влияние върху здравословното ни състояние. Той решaва да отправи предизвикателство на Министерството на земеделието на Съединените щати, наречено „Пирамида на здравословното хранене”.

Пирамидата на Уилет има подобни характеристики като предходната такава. И двата модела имат еднаква форма – храните, с които трябва да внимаваме, са на върха на пирамидата, а тези, които трябва да се приемат редовно, са в основата ѝ. И при двата модела е препоръчително да се консумират повече плодове и зеленчуци.

Но сходствата спират дотук. В основата на пирамидата си Уилет поставя редовната тренировка, защото набляга върху контрола на килограми, вземайки предвид, че правилната диета е необходима, но не достатъчна за добро здраве. Той смята, че да контролираш теглото си чрез упражнения, е по-добре, отколкото стриктно да ограничаваш приема на калории.

В структурирането на новата хранителна пирамида Уилет променя нещата, подчертавайки, че е вредно, да се приемат само въглехидрати и насърчава потребителите да избират по-здравословните методи във всички групи храни. Пирамидата е изградена върху някои основни знания:

  •   Не всички мазнини са вредни. Полиненаситените и мононенаситените мазнини, намиращи се в растителните масла и рибата, подобряват съотношението между полезните и вредни нива на холестерол. Също така, не всички въглехидрати са полезни. Пречистените, намиращи се в белия ориз и белия хляб, могат много бързо да се разграждат в глюкоза – повишаваща нивото на кръвна захар, за разлика от въглехидратите, съдържащи се в пълнозърнестите храни.
  •   Приемът на скорбяла от рафинирани зърнени храни или картофи повишава риска от диабет и сърдечно-съдови заболявания.От друга страна, при по-висок прием на фибри, се намалява рискът от тези заболявания.
  •   Червеното месо също може да доведе до диабет, сърдечно-съдови заболявания и рак на дебелото черво, докато пилешкото месо и рибата, обратно на останалите храни, съдържат по-малко наситени мазнини и повече ненаситени.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *