Учените са изчислили, че понякога падат по над 10 000 тона метеоритни вещества на Земята на ден. Повечето от тези вещества са много малки, от зрънца до прашинки с размер от няколко микрометра. Тези частички са толкова малки, че съпротивлението на въздуха ги забавя достатъчно и те не изгарят както по-големите.
Но откъде идват те? Най-вероятно те идват от вътрешната страна на нашата Слънчева система, а не от междузвездното пространство. Техният състав навежда учените на мисълта, че те може да имат съвместен произход с астероидите. Някои метеоритни вещества са подобни на тези на Земята и Луната, а други са коренно различни. За други има данни, че произхождат от комети.
Всяка нощ могат да се наблюдават по няколко метеора на час. Понякога тази бройка нараства значително, за което им е даддено името „метеорен дъжд“. Тези явления се наблюдават по-често през есента и зимата. Броят им винаги се увеличава след полунощ и е най-силен преди зазоряване. Най-известният от тези „метеорни дъждове“ е Персеиди, който достига максимума си на 12 август всяка година.
Те може да са плътни като метал или като скала. Някои имат вдлъбнатини, а други са груби или с гладка повърхност. По размер могат да бъдат от зрънца с размер от няколко микрометра до големи скални блокове. Най-голямото открито парче е от метеорита „Хоба“ в югозападна Африка, чиято маса е около 54 000 kg и се състои предимно от желязо.