Great Muscle Cars

muscle10

 

6-Pontiac показва модела 455 HO през 1971 г., когато производителите масово започват да снижават мощността на двигателите, за да покрият новите екологични стандарти. По тази причина това е последният истински muscle car в историята.

Този модел разполага с 6.5 литров двигател Ram Air IV, създаден година по-рано. Мощността му е 370 к.с., а въртящият момент достига до 678 Нм. От този модел са произведени едва 88 екземпляра, което го прави един от най-редките на пазара.

muscle9

 

 

 

5-През 1969 г. Ford работи върху мотор за колите от NASCAR и създава 7-литров агрегат, който поставя на модела си Mustang Fastback.

Внушителните размери на двигателя създават доста проблеми, докато инженерите успеят да го наместят под капака и в крайна сметка това води до преместването на акумулатора в багажника. Първоначално се счита, че моторът има мощност от 500 к.с., но след официалните замервания се оказва, че те са 375.

Благодарение на агрегата, както и на супер агресивния си дизайн 429 BOSS може да се превърне в най-впечатляващият muscle car в историята. Само, че Ford прави огромна грешка в първите машини от модела. Неправилно поставени пружини на калапаните не позволяват достигането на 6000 об/мин., като максимумът е 4500 об/мин. Това отнема около 1/4 от мощността на мотора и не позволява на колата да се бори с големите съперници Chevrolet, Dodge и Plymouth. Дори след отстраняването на грешката BOSS не успява да се измъкне и след като са продадени по-малко от 500 бройки през 1970 г., Ford спира колата от производство.

 

 

muscle84- В опита си да увеличи продажбите си, GM най-после се отказва от решението си да не произвежда двигатели с обем повече от 6.5 литра на своите леки коли. Това води до появата на някои от най-великите muscle car за всички времена Oldsmobile W-30 4-4-2, Buick GSX и Chevrolet Chevelle SS. Последният разполага с двигател LS-6, който е най-впечатляващият в цялата история на компанията. Параметрите му са 7.4 литра обем, 450 к.с. мощност и 678 Нм въртящ момент, благодарение на което SS преминава четвърт миля за 13.4 секунди.

Между другото стратегията на GM проработва – през същата година са продадени 450 000 Chevelle повече от миналата, като 1% от тях са снабдени с LS-6. Chevrolet пенсионира Chevelle през 1977 г. след продължило 13 години непрекъснато производство.

 

muscle73- Това навярно е най-великият и най-недооценен muscle cars от Buick. GSX е произведен през 1970 г. в опита на компанията да се наложи сред младите клиенти. Машината разполага със 7.4 литров двигател с мощност 360 к.с. (според официалните замервания) и въртящ момент от 691 Нм. Този мотор превъзхожда споменатия по-горе LS-6 Chevelle с по-високия си въртящ момент, постиган при по-ниски обороти. Освен това е и със 70 кг. по-лек.

За съжаление, Buick излиза на пазара на muscle cars твърде късно. През 1970 г. продажбите на всички производители на такива модели падат двойно, а само година по-късно официално е намалена и мощността на моторите, за да може те да отговарят на екологичните изисквания.

 

muscle62-В наши дни Plymouth Roadrunner се помни като най-добрият пример за философията на muscle cars – достъпността и скоростта са преди всичко. Пуснатият през 1969 г. Roadrunner 440 Six Barrel олицетворява какво представлява ускорението на един автомобил.

7.2 литровият двигател „Super Commando“ по време на тестове показва 412 к.с., но Plymouth консервативно го оценява на 390. Въртящият момент е 664 Нм. През 1969 г. легендарният състезател Рони Сокс преминава четвърт миля с Roadrunner за 12.98 секунди.

muscle11- Главният muscle car за всички времена. Той нито е най-бързият, нито най-редкият, но пък е този, който всички олицетворяват с понятието muscle car. Най-голямата си реклама получава с участието си във филма „Булит“, където участва в продължило 10 минути преследване по улиците на Сан Франциско.
В него главният герой (в ролята е Стив Макуин) със своя Mustang Fastback отчаяно се опитва да настигне Charger 440 R/T. Според историята Mustang-а на Макуин е бил сериозно доработен от инженерите на Ford, докато преследвания Charger-а е купен от местен дилър и е в стандартното заводско оборудване.

Освен това Charger R/T Hemi от 1968 г. според мнозина е най-красивият американски автомобил, създаван някога. А и е снабден с най-известния двигател, произведен в Детройт – 7.0 литров Hemi (между другото той е  поставян и на някой модели американски танкове). Мощността му е 425 к.с., които са достатъчни, за да може двутонната машина да измине четвърт миля за 13.5 секунди и до достигне скорост от 170 км/ч.

В заключение може да се каже, че винаги ще има спорове кое е по-добро – по-лошо управляемите и праволинейни американски muscle cars или по-фините европейски коли. Същото е като да сравняваш портокал и ябълка. Muscle cars не са предназначени да бъдат разкошни или лесно управляеми. Те са замислени като нов стил – обратен на консерватизма. И символизират дързостта и свободата.

 

За да зададете въпрос относно американските коли можете да пишете ТУК след регистрация.