Вълнестият мамут е изчезнал вид едър бозайник от семейство Слонове . Той е един от най-късните представители на изчезналия род Мамути , като видът им се обособява от степния мамут преди около 200 хил. години в Източна Азия. Най-близкият им съвременен родственик е азиатският слон. Външният вид и поведението на вълнестия мамут са сравнително добре проучени за праисторическо животно, тъй като са открити множество замръзнали тела в Сибир и Аляска, а също и скелети, дъби, стомашно съдържание, изпражнения и изображения в праисторически пещерни рисунки. Останките от мамути са познати в Азия дълго преди да станат известни на европейците през 17 век, като произходът им често е свързван с различни митични същества. Те са идентифицирани като останки на изчезнал вид слонове от Жорж Кювие през 1796 г.
Занзибарски леопард
Занзибарски леопард е хищен бозайник, член на семейство Котки, смятан за подвид на леопарда. Оригиналното му местообитание е остров Унгуджа от островната група Занзибар. През XX век животното е демонизирано и системно унищожавано. Предполага се, че днес леопардът е изчезнал.Биологията и поведението на занзибарския леопард не са добре проучени. Известни са само шест кожи от убити леопарди като по една от тях се намира в Музея по естествознание в Лондон и Музея на Занзибар. Занзибарският леопард никога не е бил изследван в дивата природа. За последен път е видян един екземпляр в началото на 1980 г.
Пеперуда Монарх
Пеперудата монарх е вид пеперуда от семейство Многоцветници. Тази пеперуда снася над двеста яйца. В продължение на една година се раждат четири поколения. Първите три поколения имат средна продължителност на живота около 5 – 6 седмици. Четвъртото поколение обаче е много различно и се нарича Метусалем – по името на най-дълголетния човек, споменат в Библията.
Пчела
Пчелите са клас Насекоми от разред Ципокрили, близкородственик на осите и мравките. Известни са със своята роля за опрашването на растенията и, при най-известния вид – медоносната пчела, със създаването на мед и восък. Пчелите образуват монофилетична група в рамките на надсемейство Apoidea. Известни са близо 20 000 вида пчели, разпределени в между 7 и 9 семейства,но броят на неописаните е голям. Те се срещат на всички континенти, с изключение на Антарктида, във всякакви местности, където има опрашвани от насекоми цъфтящи растения.
Комодски варан
Комодският варан е най-големият гущер в света. Принадлежи към семейство Варани. Достига на дължина до 3 – 4 m и тегло около 70 – 100 кг. Обитава единствено пет индонезийски острова, между които Флорес, Комодо и Ринка. Не е изяснено защо точно и само на тези острови е еволюирал този гигантски гущер. Най вероятно на Флорес, ако се съди по намерени вкаменелости. Предполага се, че е потомствен вид на Австралийската Мегалания. Добър плувец е и в търсене на храна може да се мести от остров на остров.
Черна мамба
Черната мамба е най-голямата отровна змия в Африка и втората по големина отровна змия в света (само кралската кобра е по-голяма). Средната ѝ дължина е около 2 – 2,5 m, но достига до 4 – 4,5 m. Дължи името си на черната вътрешност на устата си, а всъщност цветът ѝ варира от матово жълтеникаво-зелено до тъмносиво, (маслинен, маслиненозелен, сиво-кафяв, сив металик). Цветът ѝ се променя с възрастта. Черната мамба е най-бързата змия в света, развива скорост от 12 до 18 km/h. Отровните зъби са предни, много малки. Отровата е нервотоксична. Характерно е, че при различните популации има разлики в химичния състав на отровата.
Лъв
Лъвът е едър хищник от семейство Котки и един от четирите представители на род Пантери. С тегло, достигащо до 250 kg, той се нарежда като втората по големина след тигъра известна котка, обитаваща днес Земята.Ареалът на местообитание днес на представителите е силно ограничен за разлика от този, който е бил преди около 10 000 години. Днес лъвове се срещат само на едно място в Западна Индия и в разпокъсани райони на Субсахарска Африка. През последните 2 – 3 хилядолетия лъвът се е срещал и в Северна Африка и Югозападна Азия, но поради дейността на човека е изтласкан на далеч по-малка територия. Останки от съществуване на лъвове са открити и в цяла Евразия от Западна Европа до Индия, а в Северна и Южна Америка от Юкон до Перу. Това го прави, наред с котката, с най-обширен ареал на обитание.
Коала
Коалата е двуутробно растителноядно животно, живеещо по дърветата само и единствено в Австралия. Тя е единственият запазен представител на семейство Коалови. Въпреки че външно прилича на мече, коалата няма нищо общо с мечките, освен че е бозайник. Тя е двуутробен бозайник, приспособен за живот по високите евкалиптови дървета, които също се срещат само в саваните в Австралия. Сива козина покрива цялото ѝ тяло. На лапите си има здрави нокти. Храни се с евкалиптови листа. Коалата е много любвеобилно животно