Руска кухня
Традициите на руската кухня са формирани под влиянието на различни фактори, важно място сред които заемат религиозните въздържания за определен период. В миналото в речника на руснаците често се срещали думи като „пости“ и „месояд“ (период, когато било разрешено да се яде месо). През постите (над 200 дни в годината) било забранено да се яде месна и млечна храна, а в останалите периоди тази забрана се отменяла. Това редуване на постни и месни периоди естествено е повлияло върху руската кухня. Тя изобилства с ястия от зеленчуци, зърнени храни и риба, приготвени с растителни мазнини. Затова пък празничната трапеза е богата на месни блюда, чието приготвяне изисква майсторство и повече време.
Студени и топли предястия от месо, зеленчуци и риба, супи, основни ястия от месо, зеленчуци и риба с различни гарнитури, тестени изделия и сладкиши, напитки – руската кухня е с богат асортимент.
Руските пелмени са вкусни и много лесни за приготвяне.
Разберете как тук.
Супите в руската кухня
Едва ли някоя друга национална кухня в света разполага с такъв богат асортимент от супи, както руската. Различни видове щи, борш, разсолник, солянка, окрошка, ботвиния, цвеколник, разнообразни супи със зърнени храни и зеленчуци, рибена чорба. Първоначално в руската кухня наричали течните блюда не супа, а “похльобка, уха”.
В руската кухня има две големи групи супи: топли и студени. Към топлите супи спадат различните видове щи, борш, разсолник, солянка, рибена чорба, различни зеленчукови супи, млечни, със зърнени храни и т.н. Студените супи в руската кухня са значително по-малко от горещите, което най-вероятно се обяснява с климатичните особености на страната: окрошка, цвеколник и т.н. Приготвянето на всяка супа си има своите особености.
За други руски ястия посетете нашата Галерия.