Методи на обучение

Методите на обучение са основен елемент на учебно- възпитателния процес. При изпълнение на професионалните си задължения началният учител ежедневно се сблъсква с трудностите, които трябва да преодолява, за да могат учениците да осмислят сложните и абстрактни понятия, които са включени в учебното съдържание на различните предмети. При разрешаването на този конфликт учителят си помага с различни методи на обучение. Това, което е метод, в различните области на науката се определя по различен начин- зависи от гледната точка. Може да е път за постигане на определена учебно- възпитателна задача като:

  • свойство за формиране на умения и навици

  • съвкупност от логически операции

  • начин на опознаване на действителността

От гледна точка на дидактиката най- често методът се определя като съвкупност регулирани съвместни действия на учителя и ученика, насочени към изпълнение на определена учебно- възпитателна задача с цел развитие на личността на ученика.

Всеки метод на обучение се състои от отделни похвати, които всъщност представляват отделни действия, извършвани от ученика при прилагането на дадения метод. В определен момент похватът може да се яви метод и обратното. В началните класове учителят ползва различни методи. Има три основни групи методи:

  • словестни – разказ, беседа, дискусия,инструктаж

  • нагледни- наблюдение, демонстрация

  • практически- експеримент, упражнение, работа с учебна литература,

Освен тях в началното училище присъстват интерактивните методи на обучение -презентация, мозъчна атака, разработка на изследователски проекти, изследване на случай, игрови методи, ролевите игри и симулациите.  Правилния подбор на методи за обучение е ключ към успеха, на учител и ученици.