Зайци

ОТГЛЕЖДАНЕ:

-Домашните зайци са различни от техните диви събратя и НЕ трябва да се оставят навън. Те трябва да живеят в къщи. Не понасят добре температурните промени, особено през летните месеци. Дори и да решите да оставите зайчето да се скита из цялото ви жилище или на ограничена площ, всичко трябва да е обезопасено. Зайците обичат да дъвчат, затова е важно да се обезопасят всички електрически кабели. Тяхното желание да дъвчат крие риск от отравяне, ако попаднат на инсектициди, родентициди и почистващи препарати. Опасни са и някои растения – алое, азалия, момина сълза, филодендрон и др. Ако се отглежда в клетка, то трябва да има осигурено достатъчно пространство за придвижване

ХРАНА:

-Гранули: -най-важните при младите животни, тъй като са много хранителни и подпомагат правилния растеж. Те трябва да съдържат много влакнини (минимум 18 %). Когато зайците завършат растежа си, гранулите трябва да се ограничат и да се набляга на сеното и заленчуците. Ако се дават много гранули е възможно зайците да затлъстеят.
-Сено: то е много важно за здравето им, като трябва да има сено 24 часа в денонощието, а също намалява и вероятността да се образуват космени топки.
Вода: постоянно трябва да имат вода, като всеки ден трябва да се сменя. Мястото, от което пие вода, трябва да се мие веднъж седмично.
-Зеленчуци: те осигуряват много витамини. Могат да се дават след като зайчетата навършат 3-месечна възраст. Давайте ги един по един, за да видите дали някой от тях не причиняват диария. Когато заекът ви свикне на много зеленчуци, го хранете само с три вида на ден, като ги сменяте периодично.
Зайците трябва да се хранят с различни храни през разлличните периоди от възрастта им, за да се осигури оптимален растеж. Не сменяйте рязко хранта им, като новите храни се внасят малко по малко в храната.

КЛЕТКА:

Клетката трябва да е достатъчно голяма, за да може животното да се изправи на задните си крака, без ушите му да опират в горната й част, да може да се обръща свободно и дори да направи 2-3 подскока. Добре е да е с телени стени и покрив и със здрав под, който да не е телен, тъй като лапичките на зайчето са много деликатни и лесно раними, покрит с талаш, който да се подменя на 3-4 дни. В нея трябва да има и допълнителна постелка, където зайчето да си почива, и тоалетна под формата на отделна постелка или плоско легенче.
-Добре е клетката да се сложи на закътано място, в случай, че в помещението, където се намира, температурите са ниски, както и да се постеле с дебела покривка от сено и талаш. Също така е важно да изберете тихо и закътано място – далеч от шумни домакински уреди като пералня, миялна, телевизор и др., където не става течение. Клетката не бива да е изложена и на пряка слънчева светлина, нито пък да е в прекомерна близост.

АКО ИСКАТЕ ДА НАУЧИТЕ ОЩЕ НЕЩА ЗА ЗАЙЦИТЕ КЛИКНЕТЕ НА домашните зайци