ОУ „Христо Ботев“ гр. Поморие, реализира своето Първо телевизионно предаване

Празнична програма, посветена на 3 март; представяне на групите по проект УСПЕХ; Реклама на училището; Опасно близо с гост Диана Апостолова – заместник кмет по Образование култура и хуманитарни дейности на Община Поморие, Спортни новини и Прогноза на УСПЕХ.

История и традиции

Месецът е февруари, а годината 1932-ра. Учебната дейност в Анхиало отново е прекъсната, поради големите студове. За децата от сегашния квартал „Свети Георги“ е открит филиал на училище „Отец Паисий“ към манастир „Свети Георги“. Сформирани са две паралелки, в които се обучават деца от първо, второ, трето и четвърто отделение. За преподаватели са назначени Иван Атанасов и Недялко Граматиков, които обучават децата целодневно. В манастира се обучават 108 деца, от които успешно завършват 102. Постепенно броят на децата в манастирското училище се увеличава. Тук, в храма на вярата и любовта към хората се е родил другия храм – на науката и просвещението. И днес всяка сутрин под камбанния звън на манастира се стичат децата към училището.За добрите традиции, съдим по старите снимки-родителски срещи, безплатна училищна трапезария през 1934 /35 г, лазаруване на 17 май 1943 г., спортни и извънкласни дейности с учениците.

През 1937/38 г. родолюбивите анхиалци издигат върху пясъчните дюни, на брега на морето първата самостоятелна сграда на училище „Христо Ботев“. Щастливи са децата, щастливи са и техните родители – бежанци от Македония и Одринска Тракия, построили домове за семействата си и училище за децата си.
До 31.05.1934 година главен учител е Тома Томов. След това с царски указ той е назначен за кмет на Анхиало. Неговото място заема Юстиниян Ковачев. Учителите провеждат две общи родителски срещи по отделенията. На тях обсъждат темите: „Мисли върху възпитанието на детето“ и „Родитело – учителски срещи“. Организират се вечеринки, томболи и така наречените утра. На 16.06.1937 година, по случай раждането на престолонаследника, Министърът на просвещението издава Заповед № 1524, която гласи:
1. На учениците от всички учебни заведения да се повишат оценките с една единица.
2. На учениците от всички учебни заведения да се повиши бележката за поведение с една единица.
3. Всички изключени през тази година да се считат за условно изключени.
Затова оценките в главната книга на училището са поправени с червено мастило.

В ОУ „Христо Ботев“ – Поморие учат ученици от І до VІІІ клас и деца в един подготвителен клас.
Всички дейности в училището са насочени към качествено обучение и възпитание на младите хора в дух на общочовешки нравствени ценности, творческо мислене и подготовка в изграждането на съвременно гражданско общество.

Училище с 80 годишна история!
Много или малко са 80 години живот на училището? Много, ако се отворят пожълтелите страници на старите книги и се прочетат имената на хилядите възпитаници, получили основното си образование в него, имената на учителите, за които училището се е превърнало в съдба. Малко, ако се отнесат към времето, необходимо за новите предизвикателства, отправени към образователната ни система, към необходимостта да превърнем училището в желана територия за учениците.

Основно училище „Христо Ботев“ заема достойно място в образователното дело в община Поморие. През последните 50 години директори на училището са били: г-н Петър Чернев, Димитър Марков, Димитър Бойчев, Иван Дяков и Нунка Петрова. От 1 юли 2008 г директор на училището e г-жа Кръстинка Цветкова. Самата тя е също възпитаничка на нашето училище. Мото за учителите е: „Ако мислите за един ден напред, вземете си храна. Ако мислите за сто години напред, образовайте децата си“. Училище „Христо Ботев“ в Поморие е училище на доброто, на взаимопомощта, сътрудничеството и човеколюбието между учителя и децата, между самите ученици, между училището и семейството. За разцъфтяване на добродетелността сред децата и сред обществото допринася и отличната среда – материална и духовна, която строим всички заедно. Учителският колектив се стреми към осигуряване на: благоприятна среда за учене и работа; насърчаване на отговорност за здравето нa индивида, семейството, обществото; насърчаване на здравословен начин на живот и предлагане на реалистични възможности за здравословни избори на ученици, учители, административен персонал; реализиране на потенциала и повишаване оценката, самооценката и самоуважението на учениците; поставянето на ясни цели за утвърждаване на здраве и безопасност на цялата училищна общност.