Те са вид ястие, попадащо в категорията на студените предястия, но понеже се е наложило в менюто на заведенията за хранене като отделно ястие ще му обърнем по-голямо внимание. На първо място може да се отбележи времето през което се поднася. А именно в началото на храненето. Точно салатата е това ястие с което обикновено започва храненето. Бързото разграждане на плодовете и зеленчуците и по-точнобързото преминаване през стомашно-чревния тракт, което способства прочистването на червата и освобождаването на място за следваща храна е причината храненето да започва именно със салата. Също така със салатите организма набавя нужните му витамини и минерали. Салатите основно се състоят от зеленчуци и плодове, използвани в сурово състояние или подложени на някаква термична обработка. Салатите от сурови зеленчуци трябва да се приготвят непосредствено преди да бъдат поднесени за консумация, тъй като при престояване губят от своите хранителни и вкусови качества, дори може да се загуби и естетическия външен вид. Варените зеленчуци могат да се приготвят няколко часа преди поднасяне, но трябва да се държат в отделни съдове, без да се смесват. Продуктите, използвани за салати често биват охладени предварително, или пък цялата салата се охлажда след като е направена. Забъркването на салата от топли зеленчуци няма голяма трайност, или ако са смесени топли и студени продукти води до бързо разваляне на салатата.
За максимално запазване на хранителните вещества и витамините, трябва да се спазват определени правила за подготовка и термична обработка на продуктите. Общоприето е например прясното зеле да се претърка със сол. Така то омеква и става по-приятно на вкус. Заедно с това обаче с отделения сок се губят захари, витамини и минерални вещества. Затова е препоръчително след накълцване на зелето и подправянето му със сол и оцет да се затопли малко при непрекъснато бъркане за да омекне. По такъв начин в него се запазва витамин С, който в кисела среда е по-устойчив. За съхраняване на този витамин, зеленчуците не трябва да се държат дълго време почистени и обелени или пък не трябва да се преваряват.
Кореноплодните зеленчуци, към които спадат и картофите, се заливат с вряща вода и се варят на тих огън под капак. Спанакът, зеленият фасул и зелето трябва да се приготвят в открит съд, защото в противен случай те ще изгубят цвета си. Най правилно е зеленчуците да се варят на пара.
Витамин С в марулите и зелените салати се губи при рязането им, вследствие на контактът с метала на ножа. Затова майстор готвачите препоръчват листните зеленчуци да се накъсват едро с ръце. По този начин в салатата ще бъдат съхранени по-голямо количество витамини.
Освен хранителни, салатите трябва да са и достатъчно красиви. Те стават много по-привлекателни, когато след прехвърлянето им в салатиера или в порционните чинии се декорират с продукти, влизащи в състава им – клончета копър, магданоз, листенца джоджен или мента, резенчета домати, яйца, лимон. Месните и рибните салати се украсяват с парченца риба, месо, колбаси.