Добре дошли в света на сладките изкушения. Всички обичаме десерта, но както и при всяко друго нещо, така и тук има изключения. Да! Има хора които не обичат сладко. Но тук, няма да говорим само за сладките десерти. Ще кажете може би, че какви други има? Ами по-надолу ще прочете.
Видовете десертни ястия
Темата за десертите е толкова обширна, че трудно би могло да се обхване цялата. Е, нищо ни ни пречи поне да опитаме! На първо време е достатъчно да знаем, че тези ястия се разделят на много и различни категории и видове, според различни критерии и характеристики. Тук за сега ще се спрем само на следните видове: кремове, торти и диетични десерти. Ще изброим и много от видовете без да претендираме, че сме обхванали всички. Това са: плодови десерти, кремове, торти, диетични, тестени, сладоледени, сладка, конфитюри и други.
Основни насоки за приготвяне
Ще започнем от тестените сладкарски изделия. В почти всички случаи брашното, което се ползва за приготвянето им е ТИП 500. Нещо което е задължително да се има предвид, е това чeвинаги трябва да се пресява. По време на пресяването брашното се обогатява значително с въздух, което в последствие изиграва значителна роля при приготвянето и довеждането до готово състояние на десертното ястие. Ефекта предизвикан от това допълнително количество въздух се състои в това, че по време на втасване и изпичане се придава допълнителен обем. Друга особеност при сладкарските теста е, че се делят на два основни вида: плътни и ронливи. За получаването на ронливо тесто към основните съставки се прибавя и пшеничено нишесте.
Следващото нещо на което е добре да се обърне внимание е захарта, която се ползва. Както може би знаете тя може да бъде бяла или кафява захар. По принцип няма голямо значение кой вид захар ще ползвате, особено ако сте начинаещ сладкар. Нещо което може да имате предвид е само това, че при използване на кафява захар крайния продукт придобива малко по-тъмен цвят в повечето случаи незабелижимо.
Набухвателите, които се ползват по-често са сода за хляб, мая и бакпулвер. В много редки случаи влиза в употреба амониев бикарбонат(амонячна сода). За тези добавки може да имате предвид две неща. Едното е, че при теста по-бедни на захар и мазнини се слага мая, и друго че при смеси богати на захар и мазнини се използва бакпулвер или сода за хляб.
За ароматизиране се използват ликьори и есенции. На практика за предпочитане са ликьорите. Есенциите се явяват техен заместител.