Форма, големина и съдържание на метеоритите

Метеоритите са с неправилна многостенна форма, със заоблени ръбове, покрити с тъмна кора и вдлъбнатини.

Имат размери от няколко милиметра до няколко метра, тежат от няколко грама до няколко тона.

Биват железни, железно-каменни, каменни. Съдържат главно силиций, алуминий, желязо, калций и кислород. Метеоритите най-често падат поединично, тъй като са неразрушили се при навлизането си в земната атмосфера тела. При падането на големи метеорити се образуват метеоритни кратери.

Комета

Кометата е малък астрономически обект в Слънчевата система, подобна на астероид, но съставена предимно от лед (въглероден диоксидметан и вода), прах, скални частици и примеси от различни минерали.

Поради тази причина понякога кометите биват наричани „топки от мръсен сняг“. Когато е достатъчно близо до Слънцето, показва видима кома (тънка, размита, временна атмосфера), а понякога и опашка. Тези явления се дължат на въздействието на слънчевата радиация и слънчевия вятър върху ядрото на кометата.

Строеж и характеристики

  • КомаЗа кометите се смята, че произхождат от облака на Оорт и че навлизат във вътрешните части на Слънчевата система след гравитационни въздействия на външни обекти. Когато дадена комета се приближи достатъчно към Слънцето, нейните външни слоеве започват да се изпаряват под въздействието на неговото лъчение. Потоците от газ и прах формират гигантска по размери атмосфера около ядрото на кометата наречена кома. Прочетете още Строеж и характеристики

Класификация на астероидите

Астероидите често се класифицират като групи според техните орбити и техния видим спектър.

  • Групи според орбитатаПрието е група от астероиди да се именува на първия открит астероид от групата. Групите обикновено се състоят от сравнително далечно асоциирани обекти, докато семействата са много по-близко обвързани поради факта, че са се формирали вследствие на разпадане на по-голям астероид.
  • Спектрална класификацияПрез 1975 г. е създадена астероидната таксономична система, базирана на цвят, албедо и спектрални линии от Кларк Чапман, Дейвид Морисън и Бен Зелнер.Тази система отразява повърхностния състав на астероидите и първоначално те бяха класифицирани в три категории:
  1. К-клас астероиди – предимно въглеродни, 75% от всички известни
  2. С-клас астероиди – предимно силикатни, 17% от всички известни
  3. М-клас астероиди – метални, по-голямата част от останалите

Прочетете още Класификация на астероидите

Астероид

Астероид е неголямо планетоподобно небесно тяло на орбита около Слънцето. Астероидите се смятат още за малки планети или планетоиди, с размери, много по-малки от тези на същинските планети… Прочетете още Астероид

Големият взрив

Големият взрив е космологична научна теория, описваща ранното развитие на Вселената. Разширяването на Вселената, което следва от уравненията на общата теория на относителността, бива потвърдено с наблюденията за раздалечаване на галактиките. Екстраполирайки назад във времето стигаме до извода, че Вселената трябва да е била или много малка, или дори да е била събрана в точка-т.     нар. сингулярност.

 Теоремата на Хокинг-Пенроуз 

Теоремата на Хокинг-Пенроуз показва, че от уравненията на общата относителност следва, че такава точка даваща начало на пространството и времето трябва да е съществувала. Естествено следствие от това е, че в миналото Вселената е имала по-висока температура и по-висока плътност. Терминът „Големият взрив“ се използва както в тесен смисъл за момента, в който започва разширението на Вселената (закон на Хъбъл), така и по-общо за преобладаващата днес космологична концепция обясняваща произхода и еволюцията на Вселената.

Вселена

Вселена е понятие, което обикновено означава целия пространствено-времеви континиум, в който съществуваме, заедно с всички форми на енергия и материя в него – планети, звезди, галактики и междугалактично пространство.Вселена може да се употребява като синоним на космос, свят или дори природа.(https://bg.wikipedia.org/wiki/)