Проблеми и заплахи

 

България е една от малкото страни в Централна и Източна Европа, в която горските територии намаляват с обезпокоителни темпове. Унищожаването на Българската гора е сред най-значимите екологични проблеми. Целият Балкански полуостров и неговото население  от над 15 млн. души са заложници на оцеляването на горите.

Предвид експертните прогнози относно глобалното изменение в климата и намаляването на горите в света, се очертават заплахи от загиване на местни видове растения, животни и местообитания, намаляване и изчезване на ресурса за отопление, промяна в климата, намаляване на сладките води, опустиняване на земеделски земи, намаляване на хранителните добиви, влошаване на качеството на живот на Балканите.

Всеки ден в България се изсича гора  с площ от 100 футболни игрища. От 1992 г. до 2005 г. площта на гората е намаляла с приблизително 15 %

Годишно се изсичат над 6.5 млн плътни куб м дървесина за огрев. Около 1/3 – 2 млн куб. м. , се добиват незаконно

Годишно над 1 млн куб. м. промишлена дървесина се добива незаконно

Годишно над 100 млн. лв. се отклоняват от държавата от незаконен дърводобив

Според 67 % от гражданите причините за отчайващото състояние в сектора са корупцията (28 %) и слабия контрол (39 %) , гласят резултатите от Представително изследване за анализ на горския сектор в България (2003). Сред посочените други причини са бедност – 15 % и недостатъчно финансиране – 10 %. Специалистите твърдят, че слабият контрол, упражняван от държавната горска администрация е свързан с корупционните практики, обхващи системата във всичките й звена.