БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ НЕДОВЪРШЕНО!!!

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

СТАРА   ВЕЛИКА   България

Хан Кубрат (635-ОК.665)

ПЪРВО БЪЛГАРСКО ЦАРСТВО

Хан Аспарух (680-701)

Хан Тервел (701 -718)

Хан Кормисош (ок. 721-738)

Хан Севар (738-753)

Цар Симеон

Златният век

Цар Симеон – третият син на княз Борис, бил подготвян

от юношеските си години за висш духовен сан. Баща  му го изпратил в столицата на Византия, където  в прочутатат  Магнаурска школа  младежът изучавал класическа гръцка литература, музика, астрономия и математика. Но съдбата на младия принц се променила внезапно – на Преславския събор през 893 г. Симеон бил провъзгласен  за български княз. Младият владетел се изявил  като блестящ пълководец и политик,спечелил решителни победи срещу Византия и нейните съюзници. През 913 г. Симеон  обсадил Константинопол и след като получил признание на титлата си „Цар“, приел  да сключи мир . Четири години по-късно на  20 август  917 г., той отново разгромил византийците  при голямата   битка при река Ахелой. След тази победа архиепископът на  българската църква бил издигнат в най-висшия духовен сан -патриарх. България достигнала върха на политическото си могъщество и се изравнила по сила и престиж с Византийската империя. Заради победите си цар Симеон е

 

единствения     български   владетел,  наречен Велик▲ След смъртта на цар Симеон (27май 927 г.) Византия официално

потвърдила царската титла на наследника му. При управлението на цар

Петър (927-970 г.) България била силна и богата държава.  Предмети

от златно съкровище, намерено в Преслав, говорят за изтънчения вкус

на българската аристокрация.

При Цар Симеон  столицата  е преместена от Плиска във Велики Преслав. Цар Симеон завоюва нови територии и разширява България до Черно, Бяло и Адриатическо море. Настъпва Златният век на българската култура. Българската църква придобива патриаршеско достойнство, признато от Византия (927). Страната се превръща в една от най-могъщите държави в Европа. Появяват се и нови учения, като богомилството, което от България се разпространява и в други страни. То е познато в западните държави като учение на албигойците и катарите

Битката при река Ахелой 917. г

Княз Борис

Покръстителят

Kняз Борис нямал големи успехи на бойното поле, но извоювал една от най-големите победи за България. През  864 година той обявил християнството  за държавна религия. Обикновените хора обаче раз­брали посланията на новата вяра едва когато уче­ниците на светите братя Кирил и Методий дошли в България през 886 г. и създали богослужебни  книги на старобългарски език. Князът отделил огромни средства от държавната хазна за книжовна дейност, както и за строителство на църкви и обучение на свещеници . Оттеглил се  в манастир, но три години по-късно трябвало да се върне в столицата, за да свали от трона сина си Владимир – Расате ,които се обявил за  старата езическа религия .На всенароден църковен събор през 893 г. Борис-       Михаил  провъзгласил  за княз  най-младия си син – Симеон , обявил Преслав за нова столица на България, отпратил византийските духовници и  издигнал старобългарския език в официален за църквата и държавата.

Княз Борис I Михаил покръства българите през 864. България става християнска държава. Създава се самостоятелна българска църква (870 г.) начело с архиепископ. Княз Борис утвърждава като официални славянския език и славянската писменост, създадена от Константин-Кирил Философ и брат му Методий и разпространена в България от техните ученици. Охридската и Преславската книжовна школа стават центрове на славянската култура.

Кан/Хан Омуртаг

строителят

Хан Омуртаг е наследник на хан Крум.  Намалил влиянието на славянските князе .  Премахва племенната обособеност и утвърждава административно-териториалния принцип,като разделя държавата на области. За управители на областите назначил боляри ,като по този начин засилил  властта си в управлението . Сключва 30 год. мирен договор с император Лъв V; Насърчава строителството. Възстановява опожарена Плиска

Кан/Хан Крум

Неукротимият завоевател

 Цялото управление на хан Крум – от 802 г. до 814г., преминало в успешни за България войни. През 805 г. той победил аварите и удвоил територията на държавата. Западната й граница достигнала река Дунав при град Пеща (днешна Будапеща). Хан Крум предприел и успешни атаки на юг, като през 809 г. превзел Сердика (София).

Византийският император Никифор I Геник събрал огромна армия и през 811 г. , като успял след две сражения да превземе и опожари столицата Плиска.При отстъплението си обаче византийската войска била       унищожена от българите в един от проходите на Стара планина- Върбишки проход .

На следваща година Крум превзел Месембрия          (Несебър). През 813 г. войските на хана отново разгромили   византийската армия и достигнали стените на Константинопол. Българският владетел се завърнал в земите си и започнал мащабна подготовка за обсада и щурм на византийската    столица. Била събрана елитна армия от 30 000 бойци.    Обсадните съоръжения трябвало да бъдат превозени в 5000 коли, обковани в желязо, теглени от 10 000 вола. Хан Крум не успял да извърши своя велик поход, защото на 14 април 814 г. починал внезапно. Той оставил на наследниците си държава, която била една от трите велики сили в Европа – наравно с империите на Карл Велики и Византия.

Хан Крум остава в българската история и със създаването на първите писани закони. Поставя се началото на централизация в управлението на държавата.

 

 

Кан/Хан Тервел

СПАСИТЕЛЯТ НА ЕВРОПА

Последващите две столетия са години на политическо издигане и териториално разширение, но и на известен застой. Хан Тервел приобщава към държавата и други славянски племена от земите на юг от Стара планина. През 705 г. той подпомага сваления византийски император Юстиниян II да си възвърне престола, като за награда получава титлата кесар /втора по значение във империята след тази на императора/ и областта Загора /около днешна Стара Загора/.

През 716 г. – Тервел сключва първия  българо-византийски   търговски договор  Урежда правилата  на търговия между двете  държави . През 717-718 г.-  Българите ,начело с хан Тервел   разгромяват  арабите ,обсадили византийската столица Константинопол , с което  окончателно прекратяват техните опити да проникнат в Европа откъм Азия

 

Интересни факти

Знаете ли, че България е единствената страна в Европа запазила името си до днес (7-21 век).
• Знаете ли, че България няма пленено знаме от създаването си досега ?
• Знаете ли, че Цар Калоян нанася най-голямото поражение над кръстоносците.
• Знаете ли, че даваме на Европа една от официалните й три азбуки – „Кирилицата“.
• Знаете ли, че благодарение на изключителния стратегически интелект на генерал Владимир Вазов, България побеждава в битки, многократно превъзхождащите ни девизии на Англия, Франция и Гърция ?
• Знаете ли, че благодарение на Вазов, България дава само 494 убити и 1208 ранени, пред над 60 000 жертви на атакуващите ги англичани и гърци ?
• Сигурно знаете, че първата въздушна бомбардировка е извършена от българи, но знаете ли, че първата жена в света, участвала в боен полет, се казва Райна Касабова ?
• Знаете ли за Дончо Колев Данев, известен още като Дан Колев изиграва над 1500 срещи по борба и губи само 2 от тях .
• Знаете ли, че през цялата му кариера му било предлагано да смени гражданството си с американско, но той отказва с думите: „Чувствам се силен, защото съм българин.“
• Знаете ли за Асен Йорданов, една от най-допринеслите личности за авиацията, в световен мащаб ?
• Знаете ли, че за него Нийл Армстронг казва: „От него както аз, така и всички американски пилоти сме се учили на авиация.“
• Знаете ли, че до последно, той оставя върху табелка в дома му надписа: „Асен Йорданов, български летец-авиатор.“
• Знаете ли, че Джон Атанасов дава на света едно от най-значимите изобретения създавани някога – „Компютъра“.
• Знаете ли за Космическата песен на Валя Балканска ?
• А знаете ли, че Петър Петров изобретява електронния часовник, първият в света безжичен сърдечен монитор и първата в света компютърна система за измерване на замърсявания.
• Знаете ли, че академик Георги Наждаков прави възможно създаването на фотокопирната техника ?
• А знаете ли, че Асен Йорданов създава и първата в света въздушна възглавница ?
• А знаете ли, че пак Асен Йорданов изобретява и телефонния секретар ?
• А знаете ли, че Карл Джераси, евреин с български произход, дава на света хапчето Анти-Бебе ?
• А знаете ли, че д-р инж. Иван Ночев изобретява двигателите на кацналия за първи път на луната, модул, орел.
• А знаете ли, че Шестият сърдечен тон е открит от проф. д-р. Иван Митев ?
• А знаете ли, че Нивалина (изключително лекарство за неврологични заболявания) е създаден от проф. д-р Димитър Пасков ?
• А знаете ли, че Румен Антонов изобретява автоматичната скоростна кутия ?

Кан/Хан Аспарух

 

ОСНОВАТЕЛЯ

В историята на България няма друг владетел с подобна невероятна мисия – да преведе народа си от поражение и бягство до създаването на могъща държава. Аспарух бил третият син на хан Кубрат. След разпада на Стара Велика Бълга­рия той тръгнал на запад с част от прабългарските племена и се уста­новил в делтата на река Дунав. Местността, където изградил укрепения си лагер, се наричала Онгъл. През пролетта на 680 г. византийският император Константин IV Погонат предприел голям военен поход срещу прабългарите, но претърпял страшно поражение. На следващата година хан Аспарух преминал Дунава с цялата си конница, съюзил се със славянските племена на север от Стара планина и навлязъл в Тракия. Завареното население в по-голямата си част е славянско и принадлежат към седемте славянски племена и северите. Те се явяват съюзници на хан Аспарух. Именно затова и той им възлага да се грижат за отбраната на границите. За столица е обявено селището Плиска.
Границите на новата българската държава се простират от Черно море на изток до р. Тимок на запад, от Стара планина на юг до р. Днепър на север. Византийският император сключва мир с българския владетел, с което юридически признава новата държава. През 681 г. бил сключен мирен договор. За първи път Източната Римска империя признала, че на нейна земя е възникнала нова държава, която съществува и днес – България.

Кан/Хан Кубрат

 

 

 

 

Прабългарите през 5-6 век били разделени на две големи групи — кутригури, западно от река Дон и утигури, източно от нея. През 632 г. по времето на хан Кубрат (Курт), от рода Дуло, част от прабългарските племена създават голям военно-племенен съюз – Стара Велика България. Кубрат изпраща пратеници в двора на византийския император Ираклий. Императорът дава на прабългарския владетел титлата патриций и му изпраща скъпи дарове.

Съдбата на хан Кубрат е необикновена – като младеж прекарал няколко години в Константинопол, където приел християнството. Поради знатния си произход Кубрат бил от могъщия владетелски род Дуло – той бил допуснат до най-близкия кръг на император Ираклий. Двамата станали приятели, а по-късно и съюзници до края на живота си. Завърналият се в родните си земи Кубрат бил про­възгласен за хан и освободил българските племена от властта на аварите. Така край северните брегове на Черно море възникнала мощна държава, наречена от гръцките историци Стара Велика България. За първи път всички български племена се подчинили на един владетел. През 635 г. византийският император признал новата държава, като сключил мирен договор с Кубрат. Към края на управле­нието на хана от изток се появили нови нашественици – хазарите. Куб­рат загинал в битка с тях.  около 660-665г. Завещава на своите синове да не се разделят, за да „не робуват на друг народ“. След него в продължение на три години управлява най-големият му син – Безмер (Батбаян, Баян). а четирима от синовете му потърсили нови земи за заселване на прабългарите.

Този сайт е част от мрежата от сайтове на училища www.daskalo.com. Направете и вие сайт на вашето училище напълно безплатно.